חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמת סחר לא רלבנטית ל-99%

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 29.06.18 0:07

הטלת מכסים היא סדין אדום שנועד להמשיך לזרוע שנאה בין מדינות ועמים. היא לא רלבנטית ל-99%. אלה צריכים להיערך  לשינויים בעולם ולדאוג להגדלת חלקם בעוגת ההון

מאת: ק. טוכולסקי

אין מספיק עבודה

בארצות-הברית מתקיים דיון ער בהשלכות של המכס שטראמפ מטיל על מוצרי יבוא ועל מכסי הנגד שמוטלים על ארצות הברית. בזמן שהנשיא טראמפ ואנשיו טוענים שהמכסים ישיבו מקומות עבודה לארצות הברית, יש כבר עדויות על מפעלים שנסגרים בארצות הברית או עוברים מהם. חברת הארלי דוידסון שמייצרת את אחד ממותגי האופנועים הפופולאריים בעולם הודיעה על סגירה של קווי יצור בארצות הברית והעברתם לאירופה בשל המכסים שהאיחוד האירופאי הטיל על אופנועים.

הדיון מתמקד כרגע בשאלה איך שומרים על מקומות העבודה והאם מכסים ישמרו על מקומות עבודה. כמקובל בתקופתנו, הדיון מתעלם מהבעיה האמתית. אין מספיק עבודה לכולם, בטח לא בתנאים שבהם אנחנו עובדים יותר שנים במקום פחות, ויותר שעות במקום פחות רק כיון שהקפיטליזם צריך להצדיק את עצמו.

אין מספיק עבודה, אפילו בתקופה שבה כל מוצר מתקלקל כל שנים ספורות והצריכה עולה, אין עבודה לכולם. התפתחות תחום השירותים הממוכן והמיכון הטכנולוגי בחקלאות, בתשתיות ובתעשייה מייתרים עוד ועוד עבודות. והילודה הגוברת רק מסבכת את העניין.

הפתרון ההגיוני הוא להפחית בזמן העבודה, להוריד את מספר שעות העבודה ושנות העבודה וימי העבודה ובמקביל לעודד ירידה בילודה. כמובן שהיות שזה מה שההיגיון הבריא מלמד אותנו. זה לא מה שיקרה בעולם שנשלט בידי פלוטוקרטיה רקובה של בעלי הון ועושי דברם. בזמן שהנחות מס מופרעות מעניקות לשועי עולם יותר הון מאי פעם, בניגוד לכל היגיון, אנחנו שומעים שבשביל להתקיים צריך לעבוד כמו עבדים.

אבל אנחנו יודעים שזה לא נכון, בשביל להתקיים צריך אוכלוסייה בת קיימא שמחלקת את המשאבים באופן הגיוני וצודק, לא צריך לשמר מנגנונים לטובתו של מיעוט טפילי זניח. צריך להבין ששבוע עבודה של 40 עד 48 שעות בחודש בעולם המפותח, ויותר מזה בעולם השלישי לאורך 40 שנות עבודה ומעלה, אינו בר קיימא. כתבתי בעבר ואחזור על זה שוב, המטרה הראשונית צריכה להיות 30 שעות עבודה במשך 30 שנה, כשבכל שנה נוסף על סופ"ש של 48 שעות לפחות יהיו 30 ימי חופש שאינם בסופ"ש ואינם בחגים.

משחקי המכס נועדו למלא את בטנו הריקה של ההמון ולהעשיר את העשירים. טראמפ לא יטיל מכס על שום מוצר שתומכיו הגדולים מייצרים. ההכנסות מהמכסים לא יוסיפו לקופת האוצר הריקה של ארצות-הברית את מה שנחוץ כדי למלא את החור שהקיצוצים במיסוי לטובת בעלי ההון יצרו. מחירי המוצרים יעלו והמעמד הבינוני ישלם יותר.

מפת מקומות העבודה תשתנה באופן לא מהותי. מפעלים מסוימים יתרחבו, מפעלים אחרים יסגרו. יצרנים אירופאים ימכרו יותר באירופה ופחות בארצות-הברית. ובהתחשב בעובדה שמדובר בשני שווקים של 300 ומשהו מיליון לקוחות, זה לא באמת משנה. מה שמשנה הוא שהרובוטיקה מתקדמת ופחות פועלים יעמדו על פסי היצור משני צדי האוקיאנוס. זה מצריך הערכות מחדש בתחום העבודה וגם חשיבה מחדש של תנועת העבודה. בהווה בעתיד הקרוב ובעתיד הרחוק, עובדים יעברו פרקים ארוכים יותר של השכלה והכשרה לפני שהם יתחילו לעבוד ובזמן שהם עובדים.

כל זה יצטרך להיעשות מבלי שרמת חייהם תפגע. אנשים יעבדו פחות ופחות ובסוף גם הנוסחא של 30 שעות בשבוע במשך 30 שנה ובתוספת של 30 ימי חופש שאינם בסופ"ש ובחג תהיה יותר מדי. לא נוכל גם להמשיך ולהתעלם מהגידול המיותר והבלתי פוסק של האוכלוסייה האנושית. אין ספק שעלייה ברמת החיים תעזור בהפחתה, כל זה היה עד עכשיו אבל גם צריך לומר את זה בגלוי.

אז כן מכסים, לא מכסים, לא רלבנטי לבעיות שעל הפרק. המכסים הם סדין אדום שנועד להמשיך לזרוע שנאה בין מדינות ועמים עד שהעולם פוסט מלחמת העולם השנייה, שניסה לפחות להבטיח שלום בין חברותיו המפותחות, יקרוס לשמחתם של סוחרי הנשק וחסידי האוטוקרטיה. המאבק צריך להיות על איך רמת החיים של מעמד העובדים והנתמכים, של ה-99% לא רק שלא נפגעת אלא עולה וחלקו בעוגת ההון גדל.  איך נחיה יותר טוב, נחוש בטוחים ומוגנים מרע, מעוני, מנבערות ומחלה, איך הקיום שלנו, הבריאות והרווחה שלנו יהיו ברמה הטובה ביותר. למי שרוצה להציע לציבור הרחב אלטרנטיבה שהוא עשוי להתעניין בה, מוטב להתמקד בכך.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. החגב עמד יציב :

  99%-אין דבר כזה

  טוכולסקי, אין דבר כזה 99% ומביך שאתה מקבל את הדוגמה הזו כלשונה (מצד שני כל אמירה כלכלית שלך מביכה ונוטפת בורות וחוסר הבנה בסיסית).

  ראשית קיימת ניידות בחברה בה יש חירות ואנשים מטפסים ויורדים ממעמדם הכלכלי.
  שנית ומהותית- תאוריה זו בדבר ה 99% היא תאוריה קונספירטיבית שמהטיפים לה, בגירסה הנפוצה מחוץ לארצנו, הם אנטישמים בזויים והסאב טקסט הוא כי ה 1% המסתורי מושפע עמוקות מיסודות יהודיים (שרוצים לשלוט על העולם כמיטב המסורת של הפרוטוקולים של זקני ציון).

  בקיצור, טפל בעצמך טוכולסקי! תלמד על חירות ותחדול מלחשוב כיצד המדינה יכולה לכפות על אזרח אחר להעביר לך חלק מרכושו,רכוש שאינו שלך בדין, רכוש שלא עבדת עבורו ולא הרווחת אותו.
  אתה מתדרדר והופך למביך מפוסט לפוסט.
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.