חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי לאו"ם: לא לצמצם כוחותיו בדארפור בה מתבצעים פשעי מלחמה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 29.06.18 2:01

תמונות לווין בלעדיות ותמונות מהשטח מוכיחות המשך פשעי המלחמה בדארפור על ידי ממשלת סודן . קוראים לאו"ם שלא לצמצם כוחותיו בשטח, קוראים לישראל להעניק מעמד למבקשי המקלט

בעוד ממשלת ישראל מתמהמהת בהענקת מעמד פליט למבקשי המקלט הסודנים שבשטחה – השלטון הסודני ממשיך לבצע פשעי מלחמה באזרחיו גם בימים אלו. דו"ח חדש של אמנסטי אינטרנשיונל, שמלווה בתמונות לוויין בלעדיות ובתמונות מהשטח בדארפור, חושף ממצאים קשים לפיהם בין מרץ-מאי 2018 הצבא הסודני ומליציות חמושות, הנתמכות על ידי השלטון, ביצעו מתקפות רחבות היקף באזור ג'בל מארה שבדארפור. ההתקפות נמשכות גם כיום והן מהוות פשעי מלחמה נגד אוכלוסייה אזרחית, בדומה לדיווחי אמנסטי מהשטח ב-2016

אמנסטי אינטרנשיונל מפרסמת פרטים אלה לקראת דיון מועצת הביטחון של האו"ם בעניין חידוש מנדט הכוח הבינלאומי בדארפור. בין המתקפות שאמנסטי תיעדה: ביזה, שריפת כפרים שלמים, אונס והרג של אזרחים חפים מפשע. בשלושת החודשים הללו בלבד נעקרו מבתיהם בין 12,000-20,000 בני אדם, המופקרים לתנאי מחייה קשים ללא כל סיוע הומניטרי. דו"ח זה מוכיח מעל לכל ספק כי הטיהור האתני, הרציחות, הרדיפות, כל אלו ועוד עדיין מנת חלקם של אזרחי סודן.

באמנסטי ישראל הדגישו כי ממשלת ישראל לא יכולה להמשיך ולהחזיק את מבקשי המקלט מסודן, ניצולי רצח העם, הטיהור האתני והרדיפה האכזרית, ללא מענה וללא הגנה. "ניצולים וניצולות אלו חיים בישראל ב-13 השנים האחרונות ללא ביטחון, ללא הגנה, ללא מעמד, ללא זכויות אדם בסיסיות. מצב זה לא יכול להימשך יותר", אמרה חן בריל-אגרי, קמפיינרית אמנסטי ישראל. "על ממשלת ישראל להכיר עוד היום בזכותם של מבקשי המקלט מסודן למעמד פליט ולספק להם סוף סוף את המקלט לו הם זקוקים, את הזכויות להן הם זכאים ואת החיים בכבוד שנמנעו מהם כל כך הרבה שנים ללא עוול בכפם".

הדו"ח, "סודן – צמצום משלחת האו"ם למשבר במימדי ענק", מביא תצלומי לווין עדכניים ועדויות חדשות של דארפורים, ומתפרסם לקראת הדיון שיתקיים במועצת הביטחון של האו"ם ב- 30.6 בעניין חידוש המנדט של הכוח הבינלאומי של האו"ם בדארפור: UNAMID (United Nations hybrid mission in Darfur).

כוח בינלאומי זה פועל בדארפור מאז 2007 ותפקידו הוא להגן על האזרחים בדארפור ולגשר ולתווך בין ממשלת סודן לבין הכוחות החמושים במטרה להגיע לסיום הסכסוך המזוין בדארפור. על אף הפגיעה המתמשכת באזרחים חפים מפשע והמשבר ההומניטרי החריף בדארפור, דו"ח של UNAMID שהתפרסם ב 2017 התווה תכנית לצמצום הכוח בדארפור.

אמנסטי אינטרנשיונל חוששת כי תכנית זו, שיישומה כבר החל, תקבל משנה תוקף בדיון הקרוב וכי מועצת הביטחון תתמוך בהוצאת כוח בינלאומי הכרחי זה מדארפור. אמנסטי אינטרנשיונל מבהירה כי החלטה כזו תהייה הרסנית ביותר עבור אזרחי ואזרחיות דארפור ותוביל לנטישה של מיליוני בני אדם המשוועים להגנה ולהשתלטות האלימה והמסוכנת של ה-RSF (כוחות הסיוע המהירים של סודן, גוף המורכב מחמושי מיליציית הג'נג'וויד) ומליציות חמושות אלימות אחרות על מחנות העקורים בדארפור. מהלך כזה יגבה חיי אדם חפים מפשע. הצמצום בנוכחות UNAMID, שכבר החל, הוביל להשתלטות של ה-RSF על ארבעה אתרים שננטשו בצפון דארפור, במקביל לפרסום של האו"ם ב-2017 על כך שה-RSF האחראים למרבית התקיפות נגד אזרחים בדארפור, בהן אונס, הרג, ביזה ושריפת כפרים. אמנסטי אינטרנשיונל קוראת למועצת הביטחון של האו"ם לחדש את המנדט של UNAMID ואף לחזק אותו, כדי שכוח זה יוכל להגן טוב יותר על אזרחי דארפור וכן לבצע מעקב ולדווח בפומבי על מצב זכויות האדם בדארפור.     

רקע:

תוך פחות משנה, בין אוגוסט 2017 לאפריל 2018, אמנסטי אינטרנשיונל קיבלה דיווחים על חטיפות, הרג לא חוקי, אלימות מינית, ביזה וכליאה שרירותית של אזרחי דארפור ותיעדה 244 רציחות לא חוקיות ותקיפות מכוונות נגד אזרחים בחלקים שונים בדארפור שבוצעו על ידי צבא סודן ומיליציות פרו ממשלת סודן – בעיקר ה-RSF והג'אנג'וויד.

בעזרת צילומי לוויין אמנסטי אינטרנשיונל הצליחה לאשר שלפחות 18 כפרים נהרסו או ניזוקו במזרח ג'בל מארה, בשלושת החודשים האחרונים, כתוצאה מההתקפות הקטלניות. בנוסף לתצלומי הלוויין, אמנסטי ראיינה שישה עדי ראייה במאי 2018 אשר היו נוכחים בעת התקיפות המדוברות בארבע כפרים שונים (Korgo Dumaa, Balley, Feina and Saboon Alfogoor).

כל עדי הראייה דיווחו שכוחות השלטון הסודני תקפו את כפריהם, בזזו ושרפו את בתיהם והרגו אזרחים. הם גם הצהירו כי לא הייתה כל נוכחות של כוחות המורדים החמושים באותם כפרים שהותקפו. סלים, בן 53, סיפר לאמנסטי אינטרנשיונל ש"אני נעקרתי מביתי בגלל המתקפה על הכפר פאינה (Feina) אנחנו הותקפנו באזור השעה 5:00 בבוקר בתחילת מרץ 2018. התוקפים נהגו בכלי רכב, טנקים ורכבו על סוסים וגמלים. הם לבשו מדי הסוואה של צבא סודן, בצבע חאקי. 9 בני אדם נהרגו במתקפה הזו על פאינה, שלושה מתוכם אני מכיר כי השתתפתי בהלוויותיהם. אחד הוא מורה דת בשם סולימאן אחמד מוחמד, בן 80, הוא נשרף למוות בתוך הבית שלו. השנייה היא תלמידה בת 12 או 13, שמה איסמעיל מוחמד איסמעיל. השלישית היא דודה שלי, קרטה אמין ראמה, היא הייתה בת 83".

על פי נתוני האו"ם, חיים כיום 1.6 מיליון בני אדם שנעקרו מבתיהם בעקבות המתקפות עליהם ב-60 מחנות עקורים הפזורים ברחבי דארפור. מחנות אלו אינם בטוחים ומהווים יעד של הכוחות הסודניים החמושים. מינואר 2018 התרחשו לפחות חמש התקפות קטלניות על מחנות עקורים בדארפור, במסגרתן נפצעו ונהרגו אזרחים החיים במחנות עקורים אלו. לדוגמא, בינואר 2018 חיילי יחידת ה-RSF נכנסו למחנה העקורים נריטי (Nertiti) שבמרכז דארפור, חטפו וכלאו ללא משפט שישה מנהיגים עקורים. ב 21 במאי, חמישה חיילי RSF על טנדר חמושים במכונות ירייה, תקפו  באש חיה במחנה העקורים קמסה דאגיג שבעיר זלינגי (Khamsa Dagaig IDP camp in Central Darfur’s city of Zalingei) – הרגו בחורה בת 22 שנורתה בראשה ופצעו 10 אזרחים עקורים ביניהם ילדים. למחרת הותקף מחנה עקורים נוסף ולמחרת הותקפו שוב אותם המחנות כאשר חמישה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו.

UNAMID פרסם הצהרה בה הביע דאגה עמוקה וחשש לגבי המתקפות על מחנות העקורים הללו במרכז דארפור. אמנסטי אינטרנשיונל מודאגת מאוד ממתקפות אלו ואחרות המבוצעות על מחנות העקורים בדארפור, ועל היעדר החקירה של ממשלת סודן והחסינות שיש לתוקפים אלו. ששת עדי הראייה שהתראיינו עבור דו"ח זה אישרו כי הם דיווחו על המתקפות לחוקרים של ה- UNAMID, אולם ממצאי חקירותיהם מעולם לא פורסמו.

התמונות מהשטח וצילומי הלוויין:
https://adam.amnesty.org/asset-bank/images/assetbox/b45ab21b-8fcf-403e-b5c0-82a236d5a454/assetbox.html

הדו"ח המלא:

https://www.amnesty.org/en/documents/afr54/8680/2018/en/

גיל נוה, ראש יחידת תקשורת ודוברות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.