הסכנה באוונגליזם הנוצרי ובמשיחיות היהודית

התמהיל המשוזר בין המשיחיות (האוונגלית) הנוצרית המקצינה לבין משיחיות הקמת בית המקדש היהודי בהר הבית עלולה להצית את "מלחמת יום הדין" הקרויה "מלחמת גוג ומגוג"

מאת: דויד סנדובסקי

פנדמנטליזם, משיחיות דתית,  ותפיסת מציאות עולמית משתנה

הסכנה המרכזית להמשך קיום היציבות והסדר העולמי (הגלובלי) היא: המשיחיות הבשורתית(האוונגלית)-הנוצרית, שמשתלבת ומשתזרת בזרם יהודי מתחדש, הפועל לקירוב קיצין באופן יזום ואקטיבי. מדובר במשיחיות לכאורה שקרית יהודית-אורתודוקסית הנגזרת ומשתלשלת לכאורה באופן תהליכי מבתי המדרש של הרבנים קוק האב והבן, הוגה הדעות שבתאי בן דב וממשיכי דרכם המתנחלים ואחרים. בהקשר זה יש להזכיר גם את ה"מחתרת-היהודית" משנות השמונים של המאה העשרים. זרם זה אינו ממתין יותר בפאסיביות ל"גאולה-משיחית", אלא עוסק בקירוב ובדחיקת הקץ בעזרת מעשי אדם. משיחיות  חזיונית זו מקבילה ומשיקה לזו הנוצרית.

בשני המקרים מדובר  בשילהוב  יצרים הדדי, הן בקרב יהודים משיחיים פונדמנטליסטים והן בקרב מטיפים אוונגליסטים  פרוטסטנטים אקסטטיים נוצריים. אחד הבולטים בקרבם הוא הפסטור ג'ון הייגי האמריקאי, שהניע  ותדלק מ-2005 את האצת תהליך מוטציית ההקצנה האוונגלית  שמטרתה זירוז "שיבת" ישו למנהיגות העולמית. זה מתרחש בקרב זרמי האוונגלים המקצינים הולכים ומתרבים ברחבי העולם.

התנועה האוונגליסטית העולמית, מקיימת התכנסויות עולמיות  בהשתתפות של כששת אלפי מאמינים  בארינה שבמלחה שבירושלים בכל חג סוכות. המשתתפים מגיעים בין היתר ממדינות מפותחות ובראשן ארה"ב (בעיקר מ"חגורת התנ"ך" הדרומית שלה). וכן מהולנד, מניו-זילנד מאוסטרליה, ומבריטניה. מדובר על קבוצות משיחיות הנגזרות מקבוצות פרוטסטנטיות וניאו-פרוטסטנטיות היסטוריות לא משיחיות. אלה כוללות בין היתר: זרמים מקרב: המתודיסטים, הבפטיסטים, האנגליקנים, הלותרנים, הקלוויניסטים (הרפורמים או הפרסביטריאנים(, וכן הפנטקוליסטים.

זה קורה ביתר שאת גם במדינות העולם המתפתח שכולל בין היתר את: ברזיל, קניה, ניגריה, זימבבואה וכן בין השאר גם במדינות בדרום אמריקה, דרום מזרח אסיה ואפריקה. גם קתולים רבים לשעבר מצטרפים לתהליך במדינות המתפתחות.

האוונגליזם הולך ומתמקד בחזיונותיו ובהתייחסויותיו המהותיות והדתיות יותר ויותר בהר-הבית, בירושלים ובישראל. התנועה הולכת וצוברת תאוצה בקצב מהיר, בעיקר מאז מלחמת ששת הימים (1967).

מדובר בשיזור וחיבור בין הקמת בית מקדש יהודי שלישי לבין  חזון "חזרתו" של ישו בעקבות מלחמת גוג ומגוג, שתהיה פועל יוצא מהקמת בית המקדש היהודי. יש להדגיש שהתוצאות הסופיות מבחינת  הבשורות בברית החדשה (האוונגליונים) העומדות בבסיס המשיחיות הנוצרית, לפי הסיפורים של חזיונות  אחרית הימים שלהם, צריכות להביא לכך שהיהודים יכירו, יאמצו ויקבלו את ישו כמשיחם. כתוצאה מכך וכפועל יוצא מכך תתרחש התנצרותם.

בנימין נתניהו וכן דונלד טראמפ ומייק פנס הרפובליקאים האמריקאים וכן השגריר האמריקאי בישראל דייויד פרידמן הם שחקנים מרכזיים וכלים בידיהם. הם משתמשים בנושאים כמו: מיקום סימלי  ומאחז עיניים  לכאורה של שגרירות ארה"ב בירושלים כ"שמן על גלגלי תהליך המהפכה המשיחית האוונגלית הנוצרית". כל זה קורה בדרך להגשמת חזונם המבוסס על בשורות הגאולה באחרית ובקץ הימים . חזון זה מנוגד חד משמעית לאינטרס הישראלי.

מאמר זה משמש כקריאת וכצלצול השכמה בטרם פורענות. יש מקום לפעולות מנע מקדימות לסיכול  הן של חזונות וחזיונות אחרית הימים הבשורתניות הנוצריות מחד והן של חזיונות המשיחיות היהודית  הבית מקדשית מאידך גיסא.

דונאלד טראמפ במלחמתו  ובמרד הבלתי אחראיים שלו בגלובליזציה במתכונתה העכשווית בשל היותה שנואה עליו – משתמש בקלף ה"אוונגלי" בחוסר מידתיות ופרופורציה. עליו לזכור שהוא יכול לאבד את השליטה על התהליך. עליו להפעיל שיקול דעת עצמי מעמיק אל מול יועצי אחיתופל. בנימין נתניהו שמטפח את קשריו המועצמים עם האוונגלים במשך עשרות שנים, חייב לזכור שהוא רוכב על גב יען. מדובר במשענת לא רציונאלית של קנה רצוץ.

Tags: , , ,

Leave a Reply