חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרספקטיבה על שוק האנרגיה העולמי – דוח מקינסי

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 1.06.18 1:08

להלן סקירה על שוק האנרגיה העולמי לפי דו"ח מקינסי המתייחס לסוגי האנרגיות שיהיה כלכלי להשתמש בהן לייצור חשמל. חלקן של האנרגיות המתחדשות יגדל ומחירן יוזל

מאת: אמנון פורטוגלי

לפי מקינסי, השיפור המהיר בכלכלה של אנרגיות מתחדשות, הביא לכך ש- 2016 הייתה השנה הראשונה בה תוספת ייצור החשמל מאנרגיה סולארית ומרוח עלתה על תוספת כושר הייצור מפחם ומגז.

במבט קדימה, מקינסי צופה שחלקן של אנרגית השמש והרוח בייצור חשמל יגדל משמעותית לקראת 2050, אם כי מידת הגידול תשתנה במידה ניכרת בין המדינות. יותר מ 80% מתוספת יכולת ייצור חשמל בעולם עד 2050, תבוא מאנרגיה סולארית ומרוח, כאשר סין והודו יתרמו יותר ממחצית תוספת זו.

עד 2050, ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ומרוח, יגדל פי 5 יד 10 מהר יותר מאשר גז, ואילו ייצור חשמל מפחם ירד לאחר 2030. התפתחות זו  תדרוש השקעות בפיתוח טכנולוגיית אחסון אנרגיה ובתשתיות ההולכה, כמו גם עידכונים מתאימים ברגולציה של המערכת.

מקינסי צופה להאצה נוספת בירידת העלויות של אנרגיה סולארית ורוח, שתתחרה ותוציא מהשוק כבר היום, תחנות כוח חדשות השורפות דלקים פוסיליים כמו גז ופחם, ותחנות כוח קיימות בתוך  5-10 שנים.

כבר בשנת 2020, יצור חשמל מאנרגית סולארית ומרוח יהייה האפשרות הכלכלית הטובה ביותר לבנית תחנות כוח חדשות באזורים רחבים בעולם.

בסביבות 2030 ייצור חשמל מאנרגית סולארית ומרוח יהייה זול יותר אפילו מתחנות כוח קיימות מודרניות הפועלות במחזור משולב CCGT  במספר אזורים בעולם.

חוקרי מקינסי אומרים שאם ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ומרוח אכן יעמוד במחירים לפי ההצעות הנמוכות במכרזים האחרונים, נוכל לראות חדירה גבוהה יותר של אנרגיה סולארית ורוח, על חשבון גז ופחם.

דוח מקינסי מציין את הירידה המהירה בעלויות אחסון חשמל המזרזת עוד יותר את המעבר בקנה מידה גדול לאנרגיות מתחדשות.  במהלך השנים האחרונות, העלות של ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות ירדה לשבריר מהרמות הקודמות שלה. עלות ייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית PV ירדה בכ- 85% בעשור האחרון. ההשפעה של הצניחה בעלויות אנרגיות מתחדשת התחזקה עוד יותר על ידי צניחה חזקה במידה דומה בעלויות הסוללות לאחסון חשמל.

מקינסי מציין כי יש אפשרות שעלות חבילת הסוללה תרד מתחת ל- 100 דולר לקוט"ש עד 2020.

 

כתוצאה מהתפחויות אלו, חוקרי מקינסי מצפים שמגזר החשמל יתמודד עם בעיות ייצור החשמל הלא סדיר  intermittencies בשלוש דרכים:

ראשית, לאחסון בסוללות יהיה תפקיד גדול. במיוחד באזורים גיאוגרפיים עם תנאים סולאריים אופטימליים, לפי מקינסי, שילוב של אחסון בסוללות יחד עם אנרגיה סולארית PV  יהייה תחרותי במחיר בתוך  10-15 השנים הבאות, בהתאם לתנאים המקומיים.

שנית, חלק מייצור החשמל מדלקים פוסיליים (נפט וגז), במיוחד קיבולת גז גמישה, יישאר בפעולה קבועה כדי לספק יציבות לרשת החשמל.  השימוש בקיבולת זו יירד בהכרח עם הזמן, ככל שייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות ואחסון חשמל יהפכו תחרותיים יותר מהר.

בנוסף, חוקרי מקינסי צופים שהקישורים ההדדיים  interconnectivity ברשת יגדלו, תהליך שיתמוך עוד יותר בצורך לאזן עומסים לא סדירים.. בהמשך, פתרונות המבוססים על התפתחויות טכולוגיות חלופיות וגמישות לאחסון, כמו אחסון מימן יוכלו למלא תפקיד הולך וגדל, אשר יהיה חשוב במיוחד עבור אחסון עונתי. עם זאת, ההיקף והקצב של התפתחויות כאלה אינם ברורים מכיון שצריך לפתח ולקדם טכנולוגיות והעלויות הקשורות צריכות לרדת כדי להפוך פתרונות אלו לכדאים כלכלית.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

https://www.carecprogram.org/uploads/Global-Energy-Perspective-Reference-Case-2018-McKinsey.pdf

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. שי :

    איזון היצור

    לא מצאתי במצגת שבקישור אזכור ל-interconnectivity.
    בעקרון, אם כל רשת החשמל העולמית מקושרת (והשדות הסולריים מפוזרים נכון), אין צורך באגירת אנרגיה כי תמיד חצי מהשדות מוארים…
    מישהו מסתכל בכיוון הזה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.