חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשותף לדמוקטטורים בישראל, ארה"ב, הונגריה, טורקיה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 21.05.18 0:50

ספינים, הסתה, תקשורת נשלטת, דיון ציבורי מוטה – אלה האמצעים בהם משתמשים הדמוקטטורים כדי לקיים את שלטונם. יש להציב נגדם אלטרנטיבה מהותית

מאת: ק. טוכולסקי

 כשהקונספציה קורסת עושים ספין, כך עובדים הדמוקטטורים

השבוע השתלח שוב הנשיא טראמפ במהגרים לא מתועדים בארצות-הברית, לא קרה בתחום הזה שום דבר חדש, אבל זה לא העניין. השבוע פרסמה וועדת החקירה של הסנאט, הנשלט בידי מפלגתו של טראמפ, הודעה לפיה ברור שרוסיה התערבה לטובתו בבחירות האחרונות. במקביל ספג טראמפ ביקורת על העברת שגרירות ישראל לירושלים, שהצטלמה בתקשורת הבינלאומית, כולל האמריקאית, כחגיגה על רקע של הרג המוני של מפגינים. גם בחזית הצפון קוראנית התרחק טראמפ השבוע מחלום השלום שלו במקום להתקרב. ולכן הוא עשה מה שהוא תמיד עושה כשהמצב מסתבך, פתח את הטוויטר והתחיל להסית. כמובן שההשתלחויות שלו קיבלו כותרות ודחקו את הבעיות המהותיות מסדר היום הציבורי.

מצבה של הכלכלה הטורקית לא טוב, המטבע מאבד מערכו והריבית עולה. זה קורה בדיוק בזמן שהנשיא ארדואן מנהל קמפיין בחירות. ולמרות שהקמפיין מנוהל כמעט כולו במעמד צד אחד, ארדואן מודאג. אז הוא מגביר את ההתקפות הרטוריות שלו על בנות בריתו בנאט"ו, בלי לפרוש מהארגון. הוא מגביר את התקפותיו על ישראל, בלי להפסיק את הסחר עמה ועל כל מה שזז. העיקר שהבוחרים לא יחשבו על המצב הכלכלי הלא מזהיר, על דיכוי החרויות במדינה, על צמצום זכויות האזרח ועל השחיתות של משפחת ארדואן.

בהונגריה, מדינה שיש בה כמה אלפי מבקשי מקלט שהיו שמחים להמשיך ממנה הלאה, ניצח ראש הממשלה אורבן. מערכת בחירות שלו לא עסקה בעובדה שכלכלת הונגריה מדשדשת והצעירים מהגרים בהמוניהם, אלא ב"איום הדמוגרפי" ו-"סכנת ארגוני זכויות האדם". שוב ספינים כתחליף להתמודדות עם המציאות.

כמו בארצות-הברית, בהונגריה ובטורקיה גם בישראל ראש ממשלה כושל ושרי ממשלתו הכושלים לא מתמודדים עם המציאות. בזמן שארצות-הברית וטורקיה לא ניצבות בפני איומים ביטחוניים משמעותיים בגבולותיהן, ממשלת ישראל הצליחה השבוע להעלים מהתודעה הציבורית בארץ את העובדה שפחות משבוע אחרי התקפת חיל האוויר בסוריה כנגד עשרות אתרים איראניים, שוב נפלו פצצות בגבול הגולן.

במקביל הממשלה גם לא רצתה שהתודעה הציבורית תעסוק בעובדה שחמאס מציע לישראל שוב משא ומתן ושתמונות הזוועה מגבול עזה היו יכולות להיחסך מאתנו, אם רק ממשלת ישראל הייתה מוכנה לשבת מול החמאס במשא ומתן רציני.

גם בחזית הפנימית המצב לא טוב. משבר הדיור נמשך, למרות שהממשלה מחלקת מתנות לקבלנים תמורת בנייה לא איכותית וזולה. יותר ויותר עובדים מגלים שעבודה לא מוציאה מעוני, והממשלה מפמפמת למשק מכסות הולכות וגדלות של עובדים זרים כדי לא לאפשר לעובדים המקומיים להתמקח על שכר ותנאים. אז הממשלה עוסקת במסיבות ניצחון בהחלפת התואר לקונסוליה של ארצות הברית בירושלים.

מהתקשורת, בטורקיה, בארצות-הברית, בהונגריה ובישראל אין למה לצפות. רוב רובה של התקשורת הממוסדת שייך או למדינה או לבעלי הון ואלו – לא משנה אם בטורקיה, בהונגריה, בישראל או בארצות-הברית – תומכים במשטר באופן אוטומטי. הבעיה – שגם היא משותפת לארבע המדינות האלו – שמפלגות האופוזיציה העיקריות והמפלגות, שמוצגות בידי התקשורת כמי שעשויות/אמורות להיות אלטרנטיבה לשלטון, לא מציגות שום אלטרנטיבה מהותית. אין באמת הבדל בין ננסי פלוסי וצ'אק שומר, מנהיגי המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים והסנאט בארצות-הברית והאנשים שהם מציעים כמועמדים לנשיאות, לבין הרפובליקנים של טראמפ. אין באמת הבדל בין המפלגה הלאומנית בטורקיה לבין זו של ארדואן. וגם ההבדלים בין מה שמציעים הסוציאליסטים משמאל לאורבאן בהונגריה ואנשי יוביק מימין לו, לא ממש מצדיקים יציאה של בוחרים חפצי שינוי מהבית. וכל אלו מתגמדים מול העליבות של מפלגת העבודה ויש לפיד בישראל ביחד שימשיכו להציע שינויים קוסמטיים לבוחר, שכבר הבהיר שהוא מעוניין בשינוי מהותי, או מעדיף את השלטון הקיים.

בכל המדינות יש אלטרנטיבות רציניות, מחנה סאנדרס שצובר תאוצה במפלגה הדמוקרטית בארצות- הברית, מפלגת העמים השמאלית בטורקיה, מרצ והמשותפת בישראל. אבל הן נדחקות מהשיח או מוצגות בו בצורה שמרתיעה מהן בוחרים. התקשורת בישראל לא תציג לבוחר את התפיסות של הרשימה המשותפת  לגבי זכויות עובדים, או של מרצ בתחומי הרווחה והבריאות. כי אם הציבור יידע מה הן מציעות הוא עוד עשוי לבחור בהן. ואז, הטייקונים, ששולטים בתקשורת, ייפגעו והציבור ירוויח. אז התקשורת משתפת פעולה עם הספינים של משרתי ההון בממשלה וכולנו מפסידים.

הדיון הציבורי מוטה, נגוע ולא ענייני. הימין, באמצעות השליטה שלו בשיח ובכלי התקשורת, משמר את שלטונו. תחשבו איך השבוע הזה היה נראה אם בישראל היה שולט שמאל מהותי או בטורקיה. סביר להניח שבעיפרין לא היינו רואים טרנספר סיפוח זוחל ובגבול עזה לא היינו רואים קציר דמים. גם בארצות-הברית לא היינו עוסקים בהשתלחויות של נשיא מושחת וכושל בניסיון להטות את השיח, ואפילו בהונגריה היו עוסקים לא באופן בו מתגוננים מפני איום דמוגרפי דמיוני, ויותר בדרך בה משפרים את המצב כדי שהצעירים לא יעזבו.

צריך להתחיל להפנים את זה, לא לשתף פעולה עם ספינים, לא להגיב להם, אלא להציב כל העת אלטרנטיבה מהותית לשנאה הייאוש והשחיתות שהימין מציע.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. דן :

  טוכולסקי, אל תעליב את האינגלינציה של הבוחר.
  שום "משרת הון" ואיש "ימין" אינו קובע למי יש להצביע ויש היום אינסוף פלטפורומות אלטרניטביות של מידע.
  אם הציבור היה באמת "מעוניין בשינוי מהותי" מרצ הייתה מרכיבה ממשלה ולא מתנדנדת סביב אחוז החסימה.
  ולא ברור כיצד ה"רשימה המשותפת" מעורבת פה כאשר היא כוללת יותר מרכיבים בורגנים-לאומניים ואיסלמיסטים מאשר סוציאליסטים, שלא לדבר שערבים רבים בעצמם מאוכזבים מפעילותה והסקנדלים האופפים אותה (ע"ע הסכם הרוטציה הלא ממומש).
  כנראה רוב מוחלט של הציבור (ולא רק הימין) די מרוצה מהמהצב הקיים אבל תמשיכו לכם עם האתנחתאות הקומיות הדון קישוטיות נגד "טייקונים", "משרתי הון", "פושעי הפרטה" וכו' וכו'.

 2. החגב עמד יציב :

  חוסר הבנה משווע של המציאות

  טוכולסקי, אינך מפרש את המציאות נכון, ראשית אתה מפעיל על עצמך מניפולציה פסיכולוגית במסגרתה אתה מפרש כל ארוע כך שיתאים לאג'נדה שלך.
  שנית, התוצאה מעוררת גיחוך, לא רצינית, מעידה על חוסר העמקה וייתכן ואף יכולת אינטלקטואלית ירודה.

  אתה וחבריך הקולקטיביסטים, רחוק בשוליים הסהרוריים של השיח הפוליטי בישראל. אינך מבין זאת לעומק ומה שאתה כן מזהה כהיותך בשוליים אתה משייך לתאוריית קונספירציה במסגרתה ממשלות הימין בכל רחבי העולם מבצעות מניפולציה על הבוחר שאם רק יתעורר יראה את כל הטוב שיש לשמאל הסוציאליסטי, לשודדים הבוזזים, להציע לו…
  טפל בעצמך!
  מיהו ג'ון גאלט?!

 3. ק. טוכולסקי :

  חגב אם הייתי מפרש את המציאות כפיש אתה רואה לנכון אז כבר היה עדיף שלא אכתוב.
  דן, אם הימין כל כך גאה במה שהוא עושה למה הוא כל העת עוסק בספינים. שירים על נס הפרטות, קיצוץ בהוצאה הציבורית והנחות מס לעשירים ולא "דאגה" לא קיימת לביטחון הלאומי ושאר קשקושים שמאכילים אותנו בהם.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי, שוב אתה מעליב את האינטליגנציה של הציבור. האם "ספינים וקשקושים", ככל שהם קיימים, הם אלו שמונעים מבוחר שרוצה "שינוי עמוק" להצביע בהתאם בבחירות ?
  או שהמציאות היא שמבחינה כלכלית אין ממש רצון ל"שינוי עמוק" מלבד קבוצה קיקיונית שאתה מייצג אבל להערכתי לא מגרדת אפילו מנדט אחד.
  אולי צריך להחליף את העם ?

 5. דן :

  התגובה למעלה היא שלי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.