מלחמות הסחר הן הסחת דעת מבעיות תעסוקה וקיום בסיסי בכבוד

בחסות הדיון במלחמות הסחר יכול הקונגרס הרפובליקני האמריקאי להמשיך להפחית את המסים לעשירים, לקצץ בשירותי הרווחה לכל השאר ולקצץ קצבאות בתירוץ של התאמתן לתקציב. אנחנו צריכים לדרוש הבטחת קיום בסיסית מכובדת ללא תלות בעבודה

מאת: ק. טוכולסקי

[בוקסה=53868]כמו כל מלחמה גם מלחמת סחר יש לה מטרה' להפחיד את ההמונים ולהעשיר את העשירים. טראמפ מנסה להשיג את מטרות הסכם הסחר הטראנס אטלנטי בלי שיהיה הסכם חתום, ובכך הוא פועל בניגוד גמור למה שהבטיח בנושא להורדת מכסים הדדית באמצעות איומים.
לאנשי המעמד השלישי משני צדי האוקיינוס צריך להיות ברור שעדיף לעבוד פחות, לייצר פחות ולזהם פחות, אבל לחת יותר מההון שמצטבר ולא לשתף פעולה עם המשחק הזה. מהמדיניות של טראמפ בנושא סחר, כמו בכל מדיניות אחרת של הממשל האמריקאי הנוכחי, ירוויחו רק המולטי מיליונרים, כל השאר יפסידו.

אין צורך שכולם יעבדו כל כך הרבה. אין צורך בהמשך משחק סכום האפס הזה שבו עובדים על פני הגלובוס מוכנים לוותר כדי לשמר עבודות שהולכות וכלות, לא רק בשל הגלובליזציה אלא גם בגלל מיכון. אין שום סיבה הגיונית להמשיך להילחם על מקומות עבודה. העבודה היא אמצעי לקיום ואם אין בה יותר צורך, יש אמצעים אחרים. חלוקה מחדש של ההון, שנצבר בעשורים האחרונים בחזירות ובלי בושה בידי קומץ תאגידים וטייקונים תאפשר לכולנו לחיות ברווחה עם הרבה פחות שעות עבודה ואפילו ללא עבודה כלל.

אז טראמפ, דקה אחרי ששדד מתקציב המדינה טריליון (אלף מיליארד)  וחצי דולר והעביר אותו ישירות לכיסיהם של טייקונים ותאגידים, ודקה לפני שהקונגרס הרפובליקני שלו מגיש חוק תקציב שיקצץ דרסטית במה שנותר מההוצאה הציבורית האמריקאית לחינוך, בריאות, רווחה, תרבות ותשתיות, כי הרי אין כסף קיצצנו בהכנסות! משחק במלחמת סחר. לא משנה שגם מעסיקים שנשארים בארצות הברית מפטרים עובדים ועוברים לרובוטיזציה ומיכון של המפעלים. בכירי הרפובליקנים כבר מסבירים מושג חדש "התאמת קצבאות" משם אורווליאני לקיצוץ בקצבאות שנועד להכניס לתודעה שהקצבאות לא מתאימות לתקציב אז צריך ל"שנות אותן" שזה לקצץ. מלחמות הסחר נועדו למסך את העסק הזה והספין שהן מספקות לממשל טראמפ כבר עושה את שלו. בחסות הדיון במלחמות הסחר יכול הקונגרס הרפובליקני להמשיך את הקיצוצים במסים לעשירים וברווחה לכל השאר.

אנחנו לא צריכים לשמור על מקומות עבודה עתירי כוח אדם. אנחנו צריכים לדרוש הבטחת קיום בסיסית מכובדת ללא תלות בעבודה. קיצור שבוע העבודה, הארכת משך הלימודים, הכשרות מקצועיות שאפשר לחדש ולהמשיך שיאפשרו לאדם העובד להתפתח. שבוע העבודה חייב להתקצר אוניברסאלית ללא יותר מ-30 שעות, החופשה המשולמת צריכה להיות לא פחות מ-30 יום בשנה, לא כולל יום מנוחה שבועי וחגים. שעות נוספות צריכות להתבטל. זאת התשובה לא מלחמות סחר מגוחכות שנועדו להעשיר את העשירים ולזרוע שנאה בין בני האדם.

לטראמפ אין מה להציע לבוחרים שבחרו בו כי נמאס להם מהליברלים, גם לא למי שחשבו שהוא ישמור על מקומות העבודה. הגיע הזמן שהשמאל יסביר להם שמקומות עבודה זה לא הכול ולא צריך לעבוד כמו חמור כדי להתקיים בלי כבוד. שאפשר לעבוד פחות ולהרוויח יותר וכשאין עבודה לא לעמוד בפני חרפת רעב. אין שום הצדקה היום לכמות העבודה שהמערכת הקפיטליסטית דורשת מאתנו רק כדי שנזיע ונרוץ כמו עכברים במבוך בלי לחשוב. אין שום הצדקה להתמחויות, לעבודות בחוזה אפס, לעבודות קבלן, אין שום הצדקה לעבודה של יותר מ-30 שנה, ושל יותר מ-30 שעות שבועיות וגם העבודה בפרקי זמן אלו מאבדת את הצדקתה לנוכח המיכון והטכנולוגיה המתקדמים.

מלחמות הסחר הן הסחת דעת יקרה, מרושעת ומיותרת שלא יתנו מענה לבעיות. אנחנו צריכים להתמקד בבעיות ולא לתת להסחות הדעת להשפיע עלינו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “מלחמות הסחר הן הסחת דעת מבעיות תעסוקה וקיום בסיסי בכבוד”

 1. ירון הגיב:

  מלחמת סחר לא יכולה בהגדרה, "להפחיד את ההמונים". הם בקושי יודעים שיש דבר ×›×–×”, מלחמת סחר – שהיא לאמיתו של דבר, עדיין כלל איננה בגדר עובדה קיימת.
  בגלל זה הם המונים, וזה הדבר שמגדיר את חולשתם: חולשת הדיעה. הם לא יודעים לזהות מה מאיים עליהם ומה לא. הסחות הדעת הן בתחום הכדורגל, האיום האיראני, התבוללות בנותינו עם ערבים (כמו לפני שלושה דורות, בנות הנאצים עם בני היהודים). מלחמת סחר היא דבר מורכב, ההמונים לא מזהים אותה.
  הסחות הדעת שבגינן טוכולסקי איננו מזהה את האיומים עליו, הן זהות אידיאולוגית כזו או אחרת. קצת יותר מתוחכם, אני מודה, אבל עדיין לא מועיל הרבה.
  לא בטוח שתתחולל מלחמת סחר. יש מצב שכל הסיטואציה תגרום להתמוטטות ארגון הסחר הבינלאומי במתכונתו הנוכחית. זה לא בהכרח דבר רע.
  מה שרע הוא אי יכולתו של פרשן סוציאליסט לזהות מה אפשר להשיג ברגע נתון. 30 שעות יום עבודה? בוא קודם נפרק את הגלובליזציה במתכונתה הנוכחית. יש מצב שהקונפליקט הנוכחי יוביל לשם. לא כל דבר שמייצרים יותר בזול בנקודה אלף, בגלל אי עמידה בנורמות עבודה ואיכות סביבה וכן הלאה, צריך להיצרך בנקודה בית.

 2. ירון הגיב:

  עמכם הסליחה

Leave a Reply