חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אימטרנשיונל: להעביר חקירת הרג האזרחים בעזה מהצבא לגוף עצמאי

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 10.04.18 23:41

 תנועת זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל דוחה את הטענות הבלתי מבוססות של מערכת הביטחון לגבי זהות הפלסטינים שנהרגו באירועי המחאה האזרחית בגבול עזה בשבועיים האחרונים ודורשת לקיים חקירה עצמאית על ידי גורמים מחוץ למערכת הצבאית

אירועי העבר מוכיחים כי לא ניתן להסתמך על מנגנון הבדיקה בראשות תא"ל מוטי ברוך, שנועד, שוב, לייצר מטריית חסינות מעונש לדרג המדיני, לקצונה ולחיילים שאחראים לירי בלתי חוקי בעליל על אוכלוסיה שאינה חמושה. על ישראל להסיר את המצור מעל עזה, להפסיק את השימוש בכוח מופרז ולחדול מהשימוש בצבא לדיכוי סוגיות פוליטיות-מדיניות

תנועת אמנסטי אינטרנשיונל ישראל מביעה צער רב על הרג האזרחים הפלסטינים על ידי הצבא הישראלי בגבול עזה, ומגנה את המדיניות הישראלית במסגרתה נעשה כמעט דרך קבע שימוש מופרז בכוח לשם דיכוי מחאה אזרחית. אנו שבים ומזכירים לכל המעורבים ששימוש באש חיה על בני אדם בלתי חמושים אינו רק מילוי של פקודה בלתי חוקית בעליל והפרה חמורה ביותר של זכויות האדם, אלא פשע מלחמה. ירי ללא אבחנה של אש חיה ופגיעה במטרות אזרחיות הינן הפרות חמורות ביותר של זכויות אדם, מוגדרות כפקודה בלתי חוקית בעליל ועלולות להיחשב גם הם לפשעי מלחמה.

הכרזות מערכת הביטחון הישראלית לפיהן רוב הפלסטינים שנהרגו היו חמושים או מעורבים בפעילות אלימה כלשהי פורסמו ללא כל בדיקה וחקירה והן בלתי מבוססות בבירור. הן מהוות התרת דמם של פלסטינים ומשמשות חלק מהניסיון הנואל לתת לגיטימציה לירי ללא אבחנה על מנת להרוג של כוחות הביטחון הישראלים כלפי מפגינים לא חמושים. ככלל, השימוש בצבא לדיכוי מחאה הוא מגונה. מתחילת ההפגנות בגבול עזה נהרגו 31 מפגינים פלסטינים על ידי כוחות הביטחון הישראלים ומאות נפצעו, ולא נראה כי ישראל מתכוונת לשנות את אופן פעולתה ולפעול בהתאם לחוק הבינלאומי.

כמו כן אנו דוחים על הסף את הכרזות שר הביטחון אביגדור ליברמן לפיהן "אין מה לחקור". הכרזות מוקדמות אלו, בנוסף על התנהלות דומה של הצבא הישראלי במלחמות קודמות בעזה, הוכיחו כי לא ניתן להסתמך על מנגנון הבדיקה הצבאי בראשות תא"ל מוטי ברוך.  למנגנון זה יש מסורת של פעולה למראית עין, ונועד בעבר להעניק מטריית חסינות לדרג המדיני, לקצונה הבכירה ולחיילים.

מולי מלאקר, מנהלת מחלקת התוכניות באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אמרה: "למדינת ישראל צריך להיות אינטרס עליון להגיע לחקר האמת על השימוש המופרז בנשק כלפי אזרחים לא חמושים. לאזרחי המדינה יש הזכות המלאה למידע על התנהלות הצבא, הפועל בשמם, ועל הממשלה מוטלת החובה לתת לאזרחיה דין וחשבון על התנהלות הדרג הצבאי והמדיני. רק ועדת חקירה עצמאית ובלתי תלויה היא הערובה לאי מעורבות של מוסדות בינלאומיים".

על מנת להגיע לחקר האמת, לטפל במפרי החוק ולשנות את דרכי ההתנהלות בעתיד, אין מנוס לישראל אלא להקים מנגנון בדיקה עצמאי, העומד בסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים. כצעד ראשון, אנו קוראים ליישום מלא של המלצות ועדת טירקל, לרבות הבטחת עצמאות הגוף החוקר מהגופים שמייעצים, מנהלים או משתתפים בפעולות הצבאיות של ישראל. כמו כן, על בסיס המלצות ועדת טירקל , על ישראל להטמיע במערכת החוקים שלה חוקים הקשורים בפשעי מלחמה, ולוודא הטלת אחריות פלילית על מפקדי צבא בכירים והדרג האזרחי. ועדת טירקל, שמונתה ע"י ממשלת ישראל כדי לבחון את מנגנון בדיקת התלונות בדבר הפרות המשפט ההומניטרי הבינלאומי, הציעה 18 המלצות לשיפור המנגנון בפברואר 2013. אמנם המלצות ועדת טירקל לא נתנו מענה לבעיות המבניות, כולל אי יכולתה של המערכת לחקור קציני צבא בכירים או אנשי ממשל, וכן לניגודי האינטרסים המובנים בתפקידו הכפול של הפצ"ר, הן כמפקח על מערכת החקירה, ובו בזמן כיועץ משפטי, לפני ובזמן עימותים. יחד עם זאת, יישום מלא של המלצות הוועדה יכול להוות צעד בכיוון הנכון. בשנים שחלפו מאז דו"ח ועדת טירקל, השלטונות הישראלים עשו צעדים קטנים ליישום חלק מההמלצות, כשצעדים אלה לא הובילו לשיפור משמעותי ומוחשי בנשיאת האחריות.

המצור הקרקעי, הימי והאווירי של ישראל על עזה הוא בלתי חוקי ונמשך מאז 2007, כבר יותר מעשור. הוא מהווה ענישה קולקטיבית אסורה והמיט אסון הומניטרי על עזה, שבתוך שנים בודדות תהפוך לאזור שאינו ראוי למחייה, לפי הגדרות האו"ם.

באמצעות המצור ישראל מפרה את חופש התנועה של תושבי עזה, שולטת בתנועת בני אדם וסחורות לתוך עזה וממנה, במיוחד בנוגע להכנסת חומרי בניין חיוניים. שליטה ישראלית זו, בשילוב עם הסגר שמטילה מצרים על מעבר הגבול רפיח, גורמים לעיכוב משמעותי בשיקום הרצועה מאז המלחמה ב-2014 ובמתן שירותים חיוניים. הדבר מחריף את מצב העוני והאבטלה ברצועת עזה. בגלל המצור, אספקת החשמל ברצועה ירדה לממוצע של שעתיים- 4 שעות ביממה, ישנה בעיה קשה של מי שתייה נקיים ותנאי סניטציה ירודים ביותר. שירותי הרפואה ברצועה קורסים אף הם וחולים במצבים מסכני חיים תקועים ללא גישה לטיפול רפואי. מאז מלחמת 2014, שבמסגרתה בתים רבים נחרבו כליל, כ-23,500 פלסטינים עדיין חיים ללא קורת גג ברצועה.

אנו שבים ומפנים את הציבור ואת מקבלי ההחלטות לשוב ולקרוא את הדו"ח שפרסמנו בשנת 2016, "זה הזמן לטפל בחסינות מעונש – שנתיים למלחמת ישראל עזה ב-2014" ומדגישים את חשיבות הטלת האחריות על הפרות ופשעים שבוצעו בזמן הלחימה על הגורמים האחראים, כפי שמתואר בדו"ח:

http://www.amnesty.org.il/wp-content/uploads/2016/07/TimetoAddressImpunityHebrewVersion-Amnesty-

International-Israel.pdf

הודעה מאת גיל נווה, אמנסטי אינטרנשיונל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  אמנסטי לא מעניין.

  ספרו לנו על הארגון כאשר יפסיק להיות אירגון עוין למדינת ישראל ויתחיל לטפל בעולם לפי אותם קריטריונים שהוא מנסה להפעיל כאן.
  המבחן הראשון שלו הוא בסוריה, גם אם באיחור של קרוב ל- 7 שנים!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לרפי לאופרט,
  אמנסטי אינו ארגון עוין לישראל. הוא ארגון לזכויות אדם, אדם באשר הוא אדם וגם בישראל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.