מבקשי-המקלט – גם בנושא ההגירה הקונספציה של ביבי קורסת

כשהקונספציה קרסה עקב חוסר יכולתו של ביבי להוכיח לבג"צ את כל הפרטים שהוא הציג, הוא מיהר להודיע על הסכם שגם פרטיו נשמעו מפוקפקים, ואז לסגת ממנו, תוך כך הוא מנסה להציג את עצמו כמי ש"טובת דרום תל אביב" לנגד עיניו

מאת: ק. טוכולסקי

לציניות של ביבי אין גבולות, אמן האשליות בעזרתה הנאמנה של תקשורת החצר שלו, ממשיך כרגיל, לשטות בציבור. כל פרשת ה"גירוש של המסתננים" שמתה אתמול קבורת חמור, הייתה אשליה מרושעת מהיום שבו הוכרזה. מדינת ישראל לא יכולה הייתה בשום נקודה עם או בלי אוגנדה ורואנדה, עם או בלי סהרונים וחולות, עם או בלי כפייה של גירוש במטוסים, לבצע את הגירוש. מה שמדינת ישראל עשתה זה להלך אימים על אוכלוסייה רצוצה של מבקשי מקלט שכבר שנים מקבלים בישראל יחס מחפיר. סדום חרבה לכאורה על פחות ממה שישראל מרשה לעצמה לעשות לגר המבקש מקלט בשעריה.

אבל גירוש לא היה יכול להתבצע, צמד הנוכלים המנהלים את המדיניות ביחס למבקשי המקלט בסך הכול ניסו לגרום לכמה שיותר מבקשי מקלט לעזוב את ישראל "מרצון" באמצעות סחיטה. הם הצליחו, אם נשווה את נתוני אוכלוסיית ה"מסתננים" שפורסמו בסוף 2017 לבין מה שהוצג לפני יומיים מעיד שכמה אלפים אכן עזבו את הארץ. 11 שנים לתחילת הגל הגדול של מבקשי המקלט, 6 שנים לסיומו ולאורך רוב רובה של תקופה זו רצצו את האוכלוסייה הזו באכזריות שיטתית ומחושבת, תוך ניצולה המחפיר ככוח עבודה זול וחסר זכויות. אז כשהקונספציה קרסה עקב חוסר יכולתו של ביבי להוכיח לבג"צ את כל השקרים שהוא פיזר, הוא מיהר להודיע על הסכם שגם פרטיו נשמעו מפוקפקים, ואז לסגת ממנו, תוך שהוא מנסה להציג את עצמו כמי ש"טובת דרום תל אביב" לנגד עיניו.

אבל כרגיל, מאחורי מסך המילים והאשליות שהתקשורת תתווך בלי ביקורת יש אמת פשוטה: ביבי נכשל כרגיל בהשגת מה שהוא רוצה. ה"מדינאי הדגול" נשק את ישבני כל הדיקטטורים מדרום לסהרה והם הצטלמו אתו מחייכים, אבל לא נתנו לו את מה שהוא רוצה. הוא ניסה לספר שיש לו הסכם שלפחות מחצית מאוכלוסיית מבקשי המקלט תהגר מפה למדינות מפותחות, אבל ברגע שהמדינות המפותחות הבהירו שלא כך יהיה, רץ לספר לכולם שבגלל אנשי דרום תל אביב הוא משהה את ההסכם ושכח לציין את מה שידוע לכל, שאיום הגירוש הוסר ובלי ה"הסכם" המפואר כל האוכלוסייה של מבקשי המקלט תישאר פה.

הקונספציה של ביבי נשענה על הנכונות של התקשורת לאמץ את מסריו השקריים בלי ערעור ולדקלם אותם לציבור. כבר שנים שרוב אוכלוסיית מבקשי המקלט לא חיה בדרום תל אביב. בפעם האחרונה שרובם חיו בדרום תל אביב השנה הייתה 2012. מאז הם התפזרו יפה. גם בשנת 2012, שנת השיא במספרם של מי שהסתננו מגבול ישראל מצרים, מספרם הכולל של הלא ישראלים שחיו בדרום תל אביב היה נמוך ממספר הלא ישראלים שחיו בדרום תל אביב בין השנים 1997 ו-2003.

ביבי סומך על הזיכרון הקצר של הציבור בישראל ועל רפיסותה של התקשורת, אבל בסוף הקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה הגיע מספר הזרים שחיו רק בדרום תל אביב ל-80,000. מספר גדול יותר ממספר השיא של אוכלוסיית מבקשי המקלט מאפריקה בישראל בשיאה. הבעיות של דרום תל אביב לא טופלו מעולם בידי ממשלתו והמנהלת שהוא יקים תעסוק בג'נטרפיקציה של השכונה. מתחילת העשור הנוכחי, אסטרטגיית הסרת הוויזות עם מדינות ברית המועצות לשעבר, שמשרד החוץ בממשלותיו מקדם, גורמת לכך ששוב יותר ויותר זרים מגיעים לדרום תל אביב ומשתקעים בה. מספר הנשים הנסחרות לישראל למטרות זנות במגמת עלייה שוב לראשונה מאז שהוא כיהן כראש ממשלה.

בתקופת כהונתו הראשונה הפכה דרום תל אביב למוקד סחר בנשים למטרות זנות ולקח מספר שנים לתקן את הנושא. גם מספר מבקשי המקלט ומהגרי העבודה ממדינות כגרוזיה ואוקראינה עלה בשנים האחרונות. ביבי מציף את ישראל בזרים, במכסות חוקיות ובמתן הקלות על הגירה לא סדירה לצרכי עבודה, ואף בעצימת עיני המשטר לנוכח סחר בנשים וגברים למטרות עבודה וזנות. חלק ניכר מתופעות אלו מתנקז לדרום תל אביב.

בקיצור, יש מחיר לכך שהפקדנו את גורלנו בידיו של נוכל לא מוצלח במיוחד. אני לא בטוח שרוב הציבור בכלל יבין מה קרה פה כי רוב הציבור קורא, שומע וצופה בכלי תקשורת שמשרתים את השלטון. אבל הקונספציה של ביבי כרגיל קרסה, וכרגיל יהיה מחיר להמשך שלטונו ושלטון הימין בתחום ההגירה, כמו בכל התחומים האחרים. הגירוש נפסק וזה כבר משהו, עכשיו צריך להיאבק בהמשך ההתעמרות  ולמען הכרה בזכויות מבקשי המקלט בישראל.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

3 Responses to “מבקשי-המקלט – גם בנושא ההגירה הקונספציה של ביבי קורסת”

 1. דליה הגיב:

  טוכולסקי, אתה טוען שההסכם נועד להיות התשובה של המדינה לבגצ, אבל הוא לא היה סגור עד הסוף?
  נתניהו לא התכוון ברצינות לקיום ההסכם? או שהוא פשוט עבר ב"חלטורה" ולא גיבש את ההסכם על כל פרטיו?

 2. רפי לאופרט הגיב:

  נתניהו אמנם טעה בהערכת העמדה הציבורית, אבל צדק בכך שהפתרון צריך להיות גירוש המסתננים והשארת הפליטים האמיתיים בלבד.
  גם כך יש לצרף למהלך כולו חקיקה שתבהיר שכניסה בלתי חוקית לישראל תענה בגירוש. התהליך הנכון הוא בקשת אישור כניסה כפליט.
  עוד שקר אחד שיש להאירו באור חזק במיוחד, על מנת שלא יטושטש ע"י בעלי עניין שלילי, הוא שהפליטים לא נכנסו לישראל מהמדינה ממנה ברחו כפליטים (סודן, אריתריאה וכו'). הם נכנסו ממצרים, שיכלה להעניק להם מקלט. אמנם, פחות נוח מישראל אבל בכל זאת טוב בהרבה מהמדינה שלטענתם ברחו ממנה כפליטים.
  למעשה, אלמלא החליטה ישראל לא לריב עם מצרים בעניין זה, יכלה לגרשם למצרים ולסיים בכך את הפרשה. את הלקונה הזו ואת התקדים שנוצר בגלל השאננות שררה כאן עם ראשית כניסת הפליטים לכאן, צריך לתקן היטב, בכל הסדר. חייבים לסתום את כל הפרצות היטב שלא יהוו תקדים מסוכן.
  תפקידה של ישראל הוא לספק מקלט בראש וראשונה לפליטים יהודים, מקלט שלא עמד לרשותם במחצית הראשונה של המאה ה- 20. אסור שהדבר יחזור על עצמו, מפני שגם כיום מרובים הסיכונים הנשקפים ליהודים במקומות רבים בעולם, לרבות אירופה "המעטירה". בין מטרות היסוד של הציונות הייתה מטרה זו שאין לשכוח אותה או להתפרק ממנה בשום תנאי. אלה שסירבו בעבר ליהודים וגרמו בכך להשמדתם, שיתקנו עכשיו את המעוות, ככל שהגירה זו היא אמנם הגירת פליטים.

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  ביבי שקרן ומאחז עיניים ואני באמת לא מבין איך לימין אין אף מחליף לדרעק הזה. האמת אני כן מבין, מחנה פח.

Leave a Reply