חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עיוותי הותמ"ל יתארכו בשנה נוספת

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 18.03.18 0:21

למרות ההתנגדות הציבורית להמשך פעילותה של הוועדה לתוכניות מועדפות לדיור, שתוקף פעילותה פג, הכנסת אישרה את פעילותה בשנה נוספת. הותמ"ל פוגעת באיכות התכנון בישראל, פועלת בחוסר שקיפות ומדירה את הציבור מדיוניה

מאת: שי הרשקו

בינוי שפוי - עצומה לביטול הותמ"ל

"חוזרים לתכנון שפוי - לבטל את הותמ"ל!" זוהי הכותרת של מכתב עצומה לשר האוצר הקורא לו לבטל את הותמ"ל ולחזור לתכנון שפוי. חיתמו על העצומה

לקריאה נוספת

נתחיל מהסוף, הכנסת אישרה את הארכת הוראת השעה שבחוק הותמ"ל. אותו חוק שביצוע התכניות המאושרות דרכו יפגעו באיכות החיים של אזרחי מדינת ישראל, חוק שאינו סופר אותם. חוק שבמסגרתו ועדה תכנונית שמטרתה היא אחת: הגדלת ההון הפוליטי של משה כחלון. מעבר לעובדה שהליך אישור התכניות בותמ"ל אינו לוקח בחשבון את אזרחי ישראל, ההליך איננו מתייחס לכל הגורמים, כמו תחבורה, תעסוקה, חקלאות, הדורות הבאים ועוד.

היום במדינות מתוקנות משתפים את הציבור כחלק אינטגרלי מהליך התכנון. אולם, אין החוק מחייב זאת בישראל. הדבר מועצם עוד יותר בותמ"ל, משום שהציבור מודר כמעט לחלוטין מדיוני הותמ"ל. הותמ"ל מערים קשיים על הציבור, החל מחוסר שקיפות במהלך הדיונים ועד לעיתים איסור על השתתפות בדיונים – כמו שקרה לא אחת עם תכניות הותמ"ל בסירקין. דבר שקורה לעיתים הוא יידוע הציבור על המוצר המוגמר לקראת או בזמן תקופת ההתנגדויות לתכנית. מעבר לכך, על פי החברה להגנת הטבע הותמ"ל קיבל רק 4% מההתנגדויות לתכניות, בעוד שבוועדות האחרות הנתון עומד על הרבה יותר.

הפתגם "החיפזון מן השטן" נכון תמיד לתחום התכנון. אמנם ישנה חשיבות לזמן התכנון, אולם אם מזדרזים כמו בותמ"ל נעשות טעויות בהקפדה על איכות התכנון החשוב כל כך לאיכות החיים של התושבים הגרים או המשתמשים בפרוייקט והסמוכים לו. אין הקפדה על איכות וכמות התשתיות אותם יצטרכו דיירים שיאכלסו את התכניות המתוכננות.

בשנים האחרונות הפיתוח הכלכלי סומך על 'היד הנעלמה' שתפתח את השטחים המיועדים למסחר ותעסוקה במקום להשתמש ביתרונות היחסיים של הערים, תוך שימוש בכלים עדכניים מאלו המצויים במערכת התכנון בכלל ובותמ"ל בפרט. כמו כן, ישנה פגיעה מתוכננת במשק המים הישראלי, העמסה על תשתיות התחבורה ועוד.

רובן המוחלט של תכניות הותמ"ל נמצאות מחוץ לערים ומוסיפות תשתיות בחסר מהצורך שתוספת המגורים מצריכה. היצירה הזו של שכונות שינה חדשות רע בעיקרו לערים משום שהן מצריכות יותר תשתיות ושירותים תחבורתיים ופוגעות בסביבה, בחקלאות, במשק המים ועוד. לדוגמה, בג"צ ביטל את תכנית אפולוניה משום שלא הוצג מסמך השפעה על הסביבה, יש להזכיר כי אדמות אפולוניה מזוהמות. כמו כן, לא פעם תכניות הותמ"ל פוגעות באופן ישיר במשק המים, בין היתר משום ביטול בארות מים ובין אם כיסוי שטחי חלחול רבים בבטון ואספלט.

מאחר והותמ"ל לוקח בעיקר קרקעות חדשות, במקום לתכנן בתוך הערים, ישנו בזבוז מיותר של משאבים ותשתיות. קודם כל, עצם הזחילה אל מחוץ לעיר צורך קרקעות רבות כאשר לא אחת הקרקע בתוך העיר איננה מנוצלת או אינה מנוצלת כראוי. נוסף על כך, הבנייה החדשה הזו מצריכה תשתיות רבות, שאם היו בונים בתוך העיר, היה צריך רק לשפר את התשתיות הקיימות. יש תחשיב שלעיתים ההשקעה על תשתיות לכל יחידת דיור יכולה להיות בהבדל של עד פי 4 יקר יותר מבתוך העיר. לבסוף, ההשקעה הנוספת על תחזוקת התשתיות הינה עול נוסף על קופת העיר.

נקודה אחרונה, כל ביצוע של תכנית בנייה משפיע לעשורים קדימה. מאחר וקשה לשנות מציאות קיימת, יש לה­קפיד על תכנון איכותי שמתחשב גם בדורות הבאים. במידה ותכניות הבנייה יהיו טובות כבר היום, הן יהיו בסיס לאיכות חיים גם לדורות הבאים לבוא. בין אם שיפור תחבורתי, שטחים ירוקים מספיקים, שימוש יעיל בקרקע, מגורים באיכות ובכמות מספיקה וטובה ועוד.

לסיכום, הארכת הוראת השעה השבוע על ידי הכנסת פגעה ביכולת של המערכת לשנות את הגישה בה היא מתכננת את הערים שלנו. לכן, במקום משבר דיור שעליו הפוליטיקאים מדברים יש לנו משבר תכנוני שמחריף עם הזמן וככל שמשתמשים יותר בותמ"ל. צריך לשנות את המערכת ולהתאימה למציאות הקיימת במדינת ישראל של המאה ה-21. אבל, לדעתי יש לשנות בעיקר את הגישה בה מתכננים עם עוד מספר שינויים מערכתיים ושיתוף ציבור עוד לפני תחילת התכנון. נשארת השאלה מה יגידו צאצאינו בעוד שבעה עשורים על התכנון שביצענו דרך הותמ"ל?

הכותב הינו גיאוגרף, מתכנן סביבה וחבר במטה המאבק לבינוי שפוי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.