המוסיף את חוק הלאום גורע ממגילת העצמאות

התירוץ להעלאת הצעת חוק הלאום הוא אפליית יהודים לרעה כתוצאה מ"עריצות הדמוקרטיה" בישראל. אבל המציאות הפוכה. לא היהודים הם המופלים. חוק הלאום יכשיר מנגנון לאפליית ערבים ויכשיר כל תועבה גם בזירה הפנים יהודית

מאת: גבי אנדי

"חוק הלאום" כתמונת ראי של הנהגה שאיבדה את הבושה

היהודים מעולם לא היו הצד המקופח במדינת ישראל.

החל בחוק השבות ותקנון הקק"ל, עבור בסיוע תקציבי נדיב ומועדף  לאלף ואחד  מוסדות יהודיים במשך השנים וכלה בהקמת מאות ישובים על טהרת היהודים משני צדי הקו הירוק, האשמה ההזויה ביותר שניתן להטיח בממשלות ישראל היא שהן הפלו יהודים לרעה  כתוצאה מ"עריצות עקרונות הדמוקרטיה".

אך זה בדיוק הנימוק שעליו מושתתת הצעת "חוק הלאום"!

אדם עם קצת מטען היסטורי וטיפת התמצאות באקטואליה לא אמור להתפלא מזה. הרי זו אותה העילה שהועלתה על ידי תנועות פאשיסטיות במאה הקודמת כהצדקה לחוקים שנועדו להגביל את זכויותיהם של  יהודים ומיעוטים אחרים—וממשיכי דרכן באירופה של היום משמיעים סיסמאות דומות.

למעשה, לאיילת שקד , יריב לוין  וחבריהם אין זכות יוצרים מקומית על השקר הגדול ×”×–×”. הפוליטיקאים החרדיים  הניפו את הדגל ×”×–×” מזמן — ו"חוק יסוד לומדי תורה" שהם דוחפים  בברוטליות בימים אלה עתיד להקנות לבחורי ישיבה לא רק פטור בטוח מגיוס לצבא אלא גם עדיפות  על פני אחרים בתחומים נוספים .לכן הוא מועלה דווקא ×›"חוק יסוד". פינוי מאושפזים תמימים משלשה חדרים יקרי-מציאות  בבית חולים ציבורי לטובת הפמליה של הרבי מגור מקומם אתכם? אז תתרגלו: אנחנו קודם כל מדינה יהודית  ולומדי התורה הם הגחלת…

מזמן מותר ליהודי  לפנות לבית המשפט כדי לדרוש שמבנה שהיה בבעלות משפחתו לפני 1948 ונמצא בידי ערבים מתוקף החרמתו על-ידי ממשלת ירדן יוחזר אליו—וקבוצות של מתנחלים הצליחו לסלק דיירים פלסטיניים מבתיהם בירושלים, חברון ומקומות אחרים בשל כך. לעומת זאת, רכוש ערבי בממדים הרבה יותר גדולים, שנמסר על-ידי המדינה למשפחות יהודיות, חסין לחלוטין מתביעות משפטיות. אבל השרה סבורה , מן הסתם, שבמדינה יהודית חובה להקשות  על הפלסטינים לתבוע אפילו את "גזלת הרש" שלהם, וקבעה לשם כך אפיק משפטי נוח למתנחלים בסכסוכים כאלה– ×›×™ הרי כל אחד יודע שכללי הדמוקרטיה האכזריים כפו עליהם עד ×›×” קיפוח שאין כמוהו… "אנחנו סובלים כל הזמן מאפליה ", טוענים דובריהם ,כשמגפם המטאפורי מונח בעוצמה על צווארם של בני העם השני. "איך ייתכן מצב ×›×–×” במדינה יהודית?"

שקד טוענת שמדיניות "ייהוד הגליל"—מטבע לשון בעל קרבה מצמררת למדיניות  ה"גירמון" שהנאצים הפעילו בשטחי הכיבוש שלהם—אינה "מילה גסה". אמנם אין גסות בכך שהמדינה מקימה יישובים חדשים כדי לעודד יהודים לעבור לגליל– אבל כאשר מכשירים מנגנון שנועד למנוע גם מערבים בודדים להתיישב בהם , זוהי תכלית הגסות. וזו אחת מהמטרות המוצהרות של "חוק הלאום"!

אבל תסמונת "הקוזאק הנגזל" –המבצע פוגרום ואז דורש פיצוי בגין הנזק שהוסב לו—לא ממצה את הפוטנציאל הנבזי של הצעת החוק. אם היא תאושר, ניתן ×™×”×™×” להכשיר כל תועבה — גם בזירה הפנים-יהודית– בנימוק של "מדינה יהודית"– וההידרדרות  במדרון החלקלק תהיה מהירה …

האם ראוי שאלה יהיו פניה של מדינה ישראל ? האם הגדרת מדינתנו כ"מדינה יהודית ודמוקרטית" לא היתה אלא מעשה הונאה? האם במקום להתמודד בכנות, ביצירתיות וברצון טוב עם האתגר של כינון מדינה בעלת שני עקרונות יסוד אלה , עלינו להרים ידיים ולספק בכך רוח גבית למחנה האנטי-ציוני  המתעצם בעולם? האם משמעות מדינה יהודית "לאומית" היא בהכרח מדינה יהודית  לאומנית? האם המדינה היהודית נועדה לעצב את העם היהודי מחדש כעם בעל מגמה אינטרסנטית  בלתי-נשלטת?

והאם ההנהגה שלנו סבורה שניתן לכסות ערווה מוסרית  כה בוטה בכותונת של תעמולה הפורטת עד כלות הנשמה בנרטיב של היהודי כקרבן אפילו במולדתו ?

מגילת העצמאות היא מסמך מכונן מעורר השראה –ודווקא בשל סעיף 13, המנוסח ×›"מגילת זכויות האדם" לכלל האזרחים. וכמו שיהודים הרבה יותר חכמים מהצמד שקד-לוין ולא-פחות בקיאים ב"מה ×–×” להיות יהודי" קבעו לפני מאות רבות של שנים – "כל המוסיף גורע".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

4 Responses to “המוסיף את חוק הלאום גורע ממגילת העצמאות”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  חוק מיותר שנועד להאכיל בשנאה את הבטן הרעבה של ההמונים.

 2. החגב עמד יציב הגיב:

  החוק כמובן מיותר ופסול ממגוון רחב של סיבות.
  כבר היו מי שהתייחסו ל"דרך המובילה מן האנושיות דרך הלאומיות אל החייתיות"

  בנוסף אני מחויב לציין שבתגובתו של טוכולסקי יש שקר וכזב מוחלט הגובל בעיוות המציאות (כפי שנהוג בקרב דוברי "שיחדש").
  "ההמונים" אינם רעבים במדינת ישראל 2018.

  מיהו ג'ון גאלט?!

 3. צדיקהדור הגיב:

  פשעי בכירי מדינת ישראל על שופטיה עו״ד מנהלי חברות ציבוריות וכל שאר בעלי כוח
  אינם שונים בתכלית ממה שעשו אויבי ישראל כנגד עם ישראל לדורותיו ,
  אל תתפלאו מדוע מגיעים פוגרומים ומכות לעם ישראל
  מעטי הפושעים בשלטון המדינה הם הם עוכריה ,
  והם שימיתו הגלייה חוזרת ליהודים בארץ ישראל
  זה רק עניין של זמן ויקום צורר שיוכל לעשות שוב חורבן בעם ישראל
  כנאמר! מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו״
  והכול בעבור בצע ,שוחד זנות, ושאר חוליים בחברה הישראלית!

 4. נטע הגיב:

  חוק יסוד כבוד האדם לוקה בהרבה חוסרים – זכויות יסוד רבות המוכרות כמובן מאליו במדינות דמוקרטיות ממוצעות – לא מופיעות בחוק.
  למשל – זכות ההתארגנות (אבל כן קיים בנפרד חוק יסוד חופש העיסוק).
  בית המשפט העליון סתם את החורים באמצעות פירושו למושג "כבוד האדם וחרותו" והעלה עליו קצפו של הימין.

  בשביל לחסום את הפרשנות הזו מביאים סיוע מבחוץ אם צריך.

  הלקונות בחוק יסוד כבוד האדם פוגעות בכל אזרחי המדינה (טוב, מלבד אלה שעליהם החוקים בכלל לא חלים…).

  זהו מקרה קלאסי המוכיח שוב שאי אפשר באמת לקלוע רק אל המיעוטים בלי לפגוע בסוף בכולם.

  המאמר השלם
  http://www.blacklabor.org/?p=55718

  על הפגיעה הממשית בלאום היהודי, כלומר תוצאה הפוכה לגמרי ממטרת החוק לכאורה, ועל המסקנה:
  "השמאל צריך לצאת מעמדת ההתגוננות שלו, ולהילחם, כן גם לטובת העם היהודי שדווקא הימין נוגס בכוחו. ויפה שעה אחת קודם".
  http://www.blacklabor.org/?p=55727

Leave a Reply