postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אמנסטי לשר הפנים: ​בטל גירוש העריקים האריתראים והכר בהם כפליטים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי לשר הפנים: ​בטל גירוש העריקים האריתראים והכר בהם כפליטים

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 1.03.18 1:03

בית הדין לעררים קבע שעריקה מצבא אריתראה יכולה להוות עילת מקלט בישראל וקבע כי יש לתת לעריק האריתראי, מעמד פליט. אמנסטי אינטרנשיונל ישראל קוראת למשרד הפנים, לבטל את  הדחיות של בקשות המקלט ואת גירושם של אריתראים ולדון מחדש בבקשותיהם למקלט

אמנסטי אינטרנשיונל – לעצור את גירוש מבקשי המקלט

עריקה מצבא אריתריאה היא עילה להכרה במעמד של פליט. רשות האוכלוסין וההגירה מחויבת עלידי בית-המשפט לבדוק את מעמד מבקשי-המקלט. אלו שתי פסיקות מעודדות של בתי-משפט שהתקבלו. אמנסטי דורש לא לגרש את מבקשי-המקלט ולבחון מעמדם

לקריאה נוספת

תנועת אמנסטי אינטרנשיונל ישראל פנתה במכתב לשר הפנים, מר אריה מכלוף דרעי, בבקשה דחופה​ לבטל את הגירוש של כל מי שבקשתו למקלט נדחתה על סמך חוות הדעת השגויה של רשות האוכלוסין וההגירה לפיה עריקה או השתמטות משירות צבאי/אזרחי באריתריאה אינה מהווה לבדה עילה מספקת למעמד פליט – ולפתיחה של כל בקשות המקלט הדחויות לבדיקה מחודשת.

במכתב הפנייה, שעותק ממנו נשלח גם למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופסור שלמה מור יוסף ולבכירים אחרים ברשות, למשנים ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר ורוני שינדורף וכן לוולפורגה אנגלברכט, נציבת האו"ם לפליטים בישראל, נכתב כי ערכאות משפטיות כבר קבעו בשנת 2016 כי עריקה מצבא אריתראה

יכולה להוות עילת מקלט בישראל. כמו כן, נכתב כי אמנסטי אינטרנשיונל ישראל פרסמה כבר בספטמבר 2016  דו"ח מעמיק וחריף שמצא כי חוות הדעת של רשות האוכלוסין וההגירה שעל בסיסה נדחו בקשות העריקים נכתבה במטרה להתמודד עם גל מבקשי המקלט האריתראים שפקד את ישראל בעיקר בין השנים 2010-2012 ולמנוע מהם קבלת מעמד פליט.

"המסקנה אליה הגיעה חוות הדעת של הרשות, לפיה עריקה או השתמטות משירות צבאי ואזרחי באריתראה אינה מהווה עילה למקלט, עומדת בניגוד לממצאים המוצגים בגופה, נוגדת את אמנת הפליטים והנחיות נציבות האו"ם לפליטים, וכן חורגת באופן מובהק ממדיניות המקלט בסוגיה זו ביתר המדינות הדמוקרטיות ברחבי העולם" כתב מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, יונתן גר, לשר דרעי. במכתבו הדחוף לשר הבהיר גר כי "בדיקה נוספת שערכנו השבוע איששה את העובדה כי אכן מדינת ישראל נוקטת במדיניות חריגה שאינה קיימת באף מדינה אחרת בעניין העריקה. אין מדובר בפרשנות מצומצמת ולגיטימית של האמנה ושל הנחיות נציבות האו"ם לפליטים אלא בהפרה בוטה שלהן. מסקנה זו נובעת הן ממצאי המחקר המקיף של אמנסטי אינטרנשיונל ישראל והן מפסק הדין החדש".

הם דוחים גם את מי שעברו עינויים

עוד כתב גר לשר דרעי כי אמנסטי מצאה שמעת תחילת בדיקת בקשות המקלט של אריתראים בשנת 2013 ועד

היום, רשות האוכלוסין וההגירה דוחה את כולן באופן קולקטיבי, גורף ושיטתי, מבלי לתת התייחסות פרטנית לכל מקרה ונסיבותיו. כך למשל נדחים גם מבקשי מקלט שתארו ענישה לא פרופורציונאלית שכללה גם עינויים קשים ביותר. עוד נדחים מבקשי מקלט שהגדירו מפורשות כי התנגדו לשלטון או שנתפסו כמתנגדי שלטון בעודם באריתראה או לאחר עזיבתם, מבקשי מקלט שתיארו כי משפחותיהם נרדפו לאחר בריחתם מהשירות (ענישה קולקטיבית), מבקשי מקלט שנרדפו על רקע דתי במסגרת השירות הצבאי שלהם ואפילו מבקשי מקלט שכלל לא שירתו – כולם קיבלו את אותו מכתב הדחייה בשיטת "העתק-הדבק" ובו פסקה אחת המתייחסת לעניינו הפרטני של מבקש המקלט. זאת תוך עיוות הנכתב בטופס בקשתו והנאמר בראיון המקלט שלו והצגת עילתו למקלט כלא מספקת באופן מגמתי ולא סביר בעליל.

גר מדגיש כי "פסק הדין מחזק ומאשש את טענתנו: ​הדיין הבהיר כי 'חרף טענות המדינה בכל ההליכים עד כה וגם בחוות הדעת המדוברת, כי היא בודקת כל בקשת מקלט בגופה ומכירה באפשרות של מתן מעמד פליט לעריק אריתראי שהוכיח כי מיוחסת לו על ידי השלטונות דעה של מתנגד משטר, אני סבור כי משרד הפנים לא ביצע מלאכתו נאמנה בעניינו של העורר'".

"בהתחשב בכל שתואר לעיל, בממצאי הדו"ח של אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ובפסק הדין של בית הדין לעררים, הפעולה הבסיסית ביותר היא ביטול לאלתר של אותן דחיות ופתיחת בקשות המקלט הללו לדיון מחדש", כתב גר לסיכום, "בהסתמך על עמדת בית הדין באשר לעמדה פוליטית מיוחסת וכן בהסתמך על הראיות האובייקטיביות החיצוניות הרבות התומכות בעמדה זו. על כן, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל קוראת למשרד הפנים, לרשות האוכלוסין וההגירה וליועץ המשפטי לממשלה לבטל מיד את אלפי הדחיות של בקשות המקלט ואת גירושם למדינות שלישיות של אותם אריתראים שנדחו בגין עילה פסולה זו. יש להעביר את כל בקשותיהם למקלט לדיון מחדש באופן ראוי והולם את אמנת הפליטים, הסטנדרטים הבינלאומיים ופסיקת בית הדין הישראלי".

לעיון במכתב: אמנסטי לשר הפנים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.