חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חקירות נתניהו – מה מותיר נתניהו אחריו

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 25.02.18 0:41

אנשי הכיפות הסרוגות, שראו בנתניהו מוביל המהפכה הדתית-לאומית, התהפכו. מדובר ביועצי סתרים, שהיו אמורים להוציא לפועל את עסקאות נתניהו בין שלטון להון, ולהבטיח שמערכת אכיפת החוק והעיתונות יסוככו עליו מפני ניסיון לפגוע במעמדו

 מאת:  יעקב בן-אפרת

נתניהו מותיר תהום פעורה

לא יאומן כי יסופר, אבל אנשי הכיפות הסרוגות, שראו בנתניהו נכס אסטרטגי שיוביל את המהפכה הדתית-לאומית, התהפכו על נתניהו. מדובר ביועצי הסתרים מומו פילבר, נתן אשל, ארי הרו, רוני אלשיך ואביחי מנדלבליט (כיפה שחורה), שהיו אמורים להוציא לפועל את העסקאות המלוכלכות של נתניהו בין שלטון להון, ולהבטיח שמערכת אכיפת החוק והעיתונות יסוככו עליו מפני כל ניסיון לפגוע במעמדו. עם עיתון יומי הממומן ע"י שלדון אדלסון, בעל ההשפעה בבית הלבן, ומינויים של עוד שני חובשי כיפות בוושינגטון בממשל טראמפ, השגריר דיוויד פרידמן והיועץ ג'ייסון גרינבלט, נראה היה כי נתניהו ורעייתו יוכלו להמשיך לעשן סיגרים וללגום שמפניה ורודה באין מפריע.

מתוך סבך הפרשות – הסיגרים, נוני מוזס, בזק והצוללות, מתגלה שליד הצלע האחת של המשולש, מאחורי הכיפות הסרוגות המספקות כיסוי אידאולוגי ומתנהגות כפלוגות המחץ של המשטר, ישנה הצלע שנייה של בעלי ההון, שאיננה פחות חשובה. ארנון מילצ'ן, נוני מוזס ושאול אלוביץ', נותני השוחד, הם בעלי הבית האמתיים של הכלכלה הישראלית ביחד עם טייקונים כמו יצחק תשובה, שרי אריסון, נוחי דנקנר, לב לבייב ואליעזר פישמן.

ובמשולש כמו במשולש, הבסיס חייב להיות רחב כדי לשמור על יציבות. הבסיס כידוע בנוי על אנשי הליכוד, עסקנים בשירות הציבורי, בשלטון המקומי, ראשי ועדים גדולים, ו"עמך" ישראל, שהפכו בידי ביבי כחומר ביד היוצר. ההסתה נגד ערבים פלסטינים, נגד אפריקאים ונגד "הסמול", היא הדלק המלבה את להבת הגזענות בבסיס, ומאפשרת לנתניהו לנצח בכל התמודדות.

בעוד הבסיס עומד איתן בתמיכתו בביבי, לפחות בינתיים, דווקא הצלע של הטייקונים, התגלתה כפגיעה ושברירית. בשלהי שנות האלפיים, בהיותו שר אוצר, הפריט נתניהו את נכסי המדינה – אל על, בזק, הגז, צים, ים המלח, שירותי הסלולרי הכבלים והלווין – וחילק אותם לקבוצה נבחרת של הרפתקנים שחיפשו לעשות הרבה כסף ומהר. העילה הכוזבת היתה שהמדינה לא יודעת לנהל, בעוד הטייקונים מנהלים ביעילות, והתעשרותם תטפטף גם כלפי מטה, לכן כולם יתעשרו ויבוא שלום על ישראל. התוצאה לא אחרה לבוא. בהיעדר תחרות המחירים האמירו, הטייקונים התעשרו, השתלטו על התקשורת ועל הפוליטיקאים, והשחיתות כרסמה בכל חלקה.

השיטה עבדה יפה מאוד עד שנת 2008, השנה של קריסת הבורסה בניו-יורק, והתיאוריה של נתניהו התמוטטה. הפערים החברתיים העמיקו ככל שהעשירים הלכו והתעשרו, והתברר שעושרם נרכש במרמה. דנקנר, פישמן ואלוביץ', נשלחו לספסל הנאשמים. שר האוצר הירשזון ואחריו ראש הממשלה אולמרט נדונו למאסר בעוון שחיתויות מכל הסוגים, ועתה צפוי נתניהו לגורל דומה. את הקשר הפלילי הון-שלטון אי אפשר יותר להסתיר. נפילתו של ביבי, הקוסם הכל יכול, מצביעה יותר מכל על סופו של עידן. נתניהו מגלם את האידאולוגיה הניאו-ליברלית והקפיטליזם החזירי, הבנוי על ריכוז ההון בידי מונופולים גדולים ועל תעשיית הגז והנפט. אלו מממנים ומכוונים את הפוליטיקאים כדי שישרתו אותם על חשבון 99% מהציבור.

אלא שהליכתו של נתניהו משקפת לא רק את סופו של עידן כלכלי, אלא גם את סופו של עידן מדיני. במהלך שנות שלטונו הוא עשה הכל כדי לחסל את הפתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני ולשים קץ לכיבוש. שיתוף הפעולה בין נתניהו לבין הימין האידאולוגי של אנשי הכיפות הסרוגות הביא למצב של תוהו ובוהו, והוא עומד להתהפך על ראשה של ישראל בכל רגע. עזה כבר מזמן הפכה לאסון הומניטרי שהממשלה לא יודעת איך לבלוע או להקיא. אי אפשר לעזור לעזה ולהרפות את המצור כדי לא לסייע לחמאס, אבל אסור לעשות כל פעולה דרסטית שתביא להפלת שלטון החמאס כדי למנוע כאוס. בגדה המערבית מסיתים נגד אבו מאזן כסרבן השלום, ובה בעת ממשיכים את התיאום הביטחוני ואת שיתוף הפעולה הכלכלי. את הגדה אסור לספח לישראל אבל מאידך אסור לפנות ולו התנחלות אחת. את העובדה שעד כה האינתיפאדה השלישית לא פרצה ועזה לא קרסה מייחסים לחכמתו המדינית של נתניהו. ואכן, אין מה לדבר, בנושא הזה הוא הוכיח כי הוא קוסם.

אולם, זמנו של נתניהו אזל. כאשר מסתכלים שמאלה ממנו, כי מימינו יש רק קיר, מגלים כי יורשיו אינם טובים ממנו. יאיר לפיד עלה בזכות התמיכה של נוני מוזס, ושניהם נותרו ידידים של אהוד אולמרט. לפיד חולק עם נתניהו ידיד משותף, הלא הוא ארנון מילצ'ן. אם לפיד אכן יירש את כסאו של נתניהו איש אינו יודע לאן פניו מועדות. מאחוריו משתרך אבי גבאי, שמתהדר ביושרו, אבל גם הוא החל את דרכו בבזק. אמנם לא בבזק של אלוביץ' אלא של חיים סבן, עוד איל הון ותקשורת המערבב כסף עם פוליטיקה. סבן הוא תורם כבד של משפחת קלינטון כתשובת-נגד לתרומות של אדלסון לטראמפ. במילים אחרות, ליאיר לפיד, שר אוצר בממשלת נתניהו הקודמת, כמו לאבי גבאי – אין חלופה כלכלית או מדינית שיכולה להוציא את העגלה הישראלית מהבוץ.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. אחד שלא מתבלבל :

    לא נמאס לכם לשקר לנו

    תכלס נתניהו ראש ממשלה כבר עשר שנים
    בתקופתו נהרגו הרבה פחות ישראלים ואגב גם ערבים מאשר כל ראש ממשלה אחר, כשהוא נבחר סיפרתם לנו שעוד רגע הערבים מכריזים על מדינה וכל העולם מכיר בהם, אמרתם לנו שעוד רגע כל העולם מתהפך עלי נו אבל המעמד של ישראל רק התחזק, לכולם יש כאן עבודה הכלכלה בשיא, עכשו גם אפשר לקנות דירות במחיר למשתכן, וגם האפרקים שאתם כלכך אוהבים עפים מכאן והם יפסיקו לאנוס את בנותינו ואתם תמשיכו להתעצבן ולהנות מהמדינה המתקדמת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.