חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נתניהו – הגיע הזמן ללכת הביתה

נושאים התמונה הגדולה, פוליטי ב 17.02.18 18:16

מרגרט תאצ'ר ראשת ממשלת בריטניה הודחה ולא בבחירות. מאיגרא רמה נפלה לבירה עמיקתא. שריו ושותפיו של נתניהו צריכים להראות לנתניהו את אותה דרך

מאת: אמנון פורטוגלי

פרסום המלצות המשטרה להעמיד לדין את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו באשמת שוחד בתיק 1000 ו-2000 הוא נקודת שפל לגבי מעמדו הציבורי של נתניהו. חבריו בקואליציה עדין שותקים, אך שר החינוך נפתלי בנט מ"הבית היהודי" כבר החל לסדוק את השתיקה באמירתו על נתניהו: "קבלת מתנות בהיקף כה  נרחב אינה עומדת בציפיות של אזרחי ישראל מראש ממשלתם". משה כחלון, שר האוצר עדיין שותק.האם יתעשת ויראה לנתניהו את הדרך החוצה? בכל דרך בה יבחר, יהיו לכך השלכות בקלפי.

ב-2013 פרסם העיתונאי דויד סטוריי מאמר ברויטרס על התפטרותה של מרגרט תאצ'ר מתפקיד ראש הממשלה. זאת לאחר 11 שנות כהונה. בנימין נתניהו מכהן כבר 12 שנה בתפקידו. הוא צריך כבר ללכת, כפי שתאצ'ר הלכה לאחר שמקורביה הראו לה את הדרך.

סטוריי כותב כי כאשר מרגרט תאצ'ר נפלה מהשלטון כראשת ממשלת בריטניה, בפתאומיות ובתוך מספר שבועות בסוף 1990, היתה לכך דרמה של טרגדיה שייקספירית. פוליטיקאים ועיתונאים צפו המומים, בתדהמה, כיצד מנהיג היסטורי, הופל על ידי היבריס והתקפה פוליטית עזה של פוליטיקאים נאמנים לשעבר.

התהליך התגלגל בשלושה סצנות – חדר בית הנבחרים ההיסטורי בפרלמנט הבריטי, בחצר בפאריס  ובמשרד ראש הממשלה בלונדון.

פרולוג
חודשים ספורים בלבד לפני עזיבתה את בית ראש הממשלה בדאונינג סטריט, תאצ'ר היתה במצב מצוין. היא היתה בטוחה בבחירתה מחדש בבחירות הכלליות בבריטניה לשיא של תקופה רביעית ברציפות. הרפורמות שלה שינו את המבנה החברתי הבריטי, והיא נמצאה גבוהה כדמות עולמית שסייעה לנצחון במלחמה הקרה.
למרות מכשולים פוליטיים שהותירו אותה מאחור בסקרי דעת קהל אחדים, תאצ'ר חשבה כבר על התקופה מעבר לבחירות הבאות. 'עדיין היה הרבה שרציתי לעשות', כתבה באוטוביוגרפיה שלה "שנותי בדאונינג סטריט".

ואז, בסוף אוקטובר 1990, התעוררה שאלת האינטגרציה האירופית. רבים במפלגתה השמרנית תמכו באינטגרציה, אך תאצ'ר התנגדה לה בתוקף. חילוקי הדעות האלו עוררו רצף אירועים שאיפשר לשני פוליטיקאים שמרנים להדיח אותה מראשות הממשלה.
סר ג'פרי האו  Sir Geoffrey Howe, שר האוצר והחוץ לשעבר, שהאמין באחדות האירופית, החליט לבסוף למרוד בתאצ'ר בשל הדחייה המזלזלת של האינטגרציה ע"י תאצ'ר בפגישת הפסגה של האיחוד האירופי ברומא.
מייקל הסלטיין  Michael Heseltine, מולטימיליונר שבנה את עצמו, שחלם מזה זמן רב על תפקיד ראש הממשלה, התייצב מול תאצ'ר בבחירות פנימיות למנהיגות המפלגה שעמדו להיערך בנובמבר.

סצנה ראשונה: בית הנבחרים המלא

המהלומה הקריטית באה מג'פרי האו, אז סגן ראש הממשלה, בנאום ההתפטרות שלו ב -13 בנובמבר.
הנאום היה מלא במונחים אדיבים, אך גינה בחדות ובחריפות את סירובה של תאצ'ר לדון באינטגרציה האירופית. האו סיכם את נאומו: 'הגיע הזמן שאחרים ישקלו את תגובתם לקונפליקט הטרגי של נאמנויות שעמו אני נאבקתי אולי יותר מדי זמן'.
הנאום חתך ופגע בתאצ'ר כשהיא ישבה רגועה לכאורה בספסל הקדמי.  מאוחר יותר היא אמרה כי 'מתחת למסכה של רוגע, הרגשות שלי היו סוערים',. חברי הפרלמנט נדהמו מההתקפה של ג'פרי האו, לאחר עשרות שנות התמיכה שלו באשת הברזל. אף אחד מהנוכחים לא הטיל ספק בכך שתאצ'ר בצרות.
יומיים אחרי הנאום של ג'פרי האו, שתאצ'ר תיארה אותה כ'מעשה של מרירות ובוגדנות', איתגר אותה הסלטיין על תפקיד מנהיגות המפלגה השמרנית.

עד ההצבעה שהיתה שבוע לאחר מכן, רבים ממנהיגי המפלגה אכן שקלו מחדש את נאמנותם אליה.

סצנה שנייה: חצר בפריס

תאצ'ר הודתה מאוחר יותר שהיא היתה בטוחה בעצמה מדי ולא עבדה מספיק קשה כדי להבטיח את התמיכה בה. במועד ההצבעה בבחירות פנימיות במפלגה, ביום שלישי, 20 בנובמבר, היא היתה במפגש הפסגה של המעצמות הגדולות בפריס, שנקראה לקבוע סדר עולמי חדש אחרי המלחמה הקרה.

תאצ'ר ועוזרים קרובים, כולל מזכירה הפרטי, פיטר מוריסון, ישבו בחדר בביתו של השגריר הבריטי בפריס, ממתינים לתוצאת הבחירות מלונדון. לדברי דובר ותיק של תאצ'ר אחרי שמוריסון קיבל את המספרים, את תוצאות ההצבעה, היתה שתיקה קצרה. אבל המשמעות היתה ברורה מיידית,  תאצ'ר נכשלה ולא הצליחה לנצח בהצבעה הראשונה, כך שהשליטה שלה במפלגה עמדה בסכנה.
תאצ'ר ופמלייתה מיהרו במורד המדרגות לחצר הבית, כדי להגיב. היא אמרה שהיא מאוכזבת שלא קבלה את הקולות כדי להבטיח את הניצחון, אבל תמשיך בסיבוב השני של ההצבעה.  כאשר חזרה ללונדון ביום רביעי, 21 בנובמבר, היא הכריזה: 'אני נלחמת, אני נלחמת כדי לנצח'.

סצנה שלישית: ארמון וסטמינסטר

בתוך שעות היה ברור שהשליטה המוחלטת של תאצ'ר על חברי הקבינט במשך יותר מעשר שנים נשברה.
עוד לפני שנפגשה עם דמויות מרכזיות במפלגה, בעלה דניס, שהיה האדם המשפיע ביותר בחייה, פקפק בסיכוייה, 'אל תמשיכי', זכרה תאצ'ר שהוא אמר.
במשך 12 שעות באותו יום, תאצ'ר קיימה פגישות אחד-מול-אחד עם מנהיגי המפלגה הבכירים במשרדה, וניסתה להעריך את תמיכתם בה בבחירות החוזרות מול הזלטיין.  כמה מהם הביעו תמיכה מלאה ואמרו שהיא עדיין תנצח.  אבל ככל שחלפו השעות, הסיכויים שלה נעשו קודרים יותר ויותר.
ההתייחסות החוזרת ונשנית מצד מנהיגי המפלגה היתה: 'כמובן שאני אתמוך בך אבל אני לא מאמין שתנצחי'. המסר הסמוי היה שמנהיגי המפלגה לא האמינו שהמפלגה תוכל לנצח בבחירות הכלליות הבאות עם תאצ'ר כמנהיגה.
למחרת, ב- 7:30 בבוקר יום חמישי, 22 בנובמבר, תאצ'ר הודיעה לצוות שלה כי היא התפטר. היא ניהלה את ישיבת הממשלה האחרונה שלה והלכה לארמון בקינגהאם להודיע למלכה אליזבת על התפטרותה.

אפילוג

שנים רבות לאחר מכן סיכם ג'פרי האו את גורלה של תאצ'ר: 'ההתעקשות שלה על הריבונות הבלתי מעורערת של דעותיה, המחופשות לריבונות של העם, הביאה לנפילתה'.
כמו תאצ'ר כך נתניהו. וכמו מקורביה של תאצ'ר, כך צריכים לנהוג מקורבי נתניהו בממשלה. מעמדו המעורער של נתניהו בעקבות פרסום המלצות המשטרה משליך גם על חברי הקואליציה שלו. אם ימשיכו לשתוק, הם יראו את תוצאות שתיקתם בבחירות. נתניהו צריך להתפטר וללכת. הוא אינו יכול להמשיך בכהונתו כראש ממשלה. עליו לקחת פסק זמן מניהול ענייני המדינה לטובת טיהור שמו, ציבורית ופלילית. אם נתניהו לא ילך, חייבים שריו ושותפיו להראות לו את הדרך, כפי שמנהיגי המפלגה השמרנית בבריטניה הראו את הדרך לראשת הממשלה מרגרט תאצ'ר.

אם מנהיגי הליכוד והשותפים לקואליציה ובמיוחד מפלגת 'כולנו' של משה כחלון לא יעשו כן, תדבק חרפה גם בהם, וגם הם, כמו נתניהו, לא יהיו ראויים עוד לאמון הציבור.

לפי הסקרים האחרונים, מפלגת 'כולנו' של משה כחלון נמצאת בירידה מתמדת, והיא עלולה להימחק בבחירות הבאות. לכחלון ולחבריו במפלגה יש עכשיו הזדמנות פז לשנות את ההידרדרות, כחלון צריך וחייב לדרוש מנתניהו לעזוב את ראשות הממשלה. מהלך כזה יחזיר ויציב את כחלון במרכז המפה כפוליטיקאי הנלחם בשחיתות גם במחיר עזיבת הממשלה. אם הוא לא יעשה זאת, ואם חברי כנסת אחרים מ'כולנו' לא יעשו זאת  הם יתפסו כסרח עודף של הליכוד, ובבחירות הבאות 'כולנו' תמחק כפי שנמחקה מפלגת הגימלאים בעבר הלא רחוק.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.