postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תקציב המדינה 2019 – אולי נעסוק בו ולא רק בחקירות ביבי?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב המדינה 2019 – אולי נעסוק בו ולא רק בחקירות ביבי?

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, רווחה ושירותים חברתיים ב 18.02.18 0:32

הכנסת עוסקת בהצבעות על חוק התקציב וחוק ההסדרים. תקציב 2019 עומד לעבור עד הפגרה בלי דיון ציבורי מעמיק. כלי התקשורת המרכזיים יעשו הכול כדי שלא תחשבו על התקציב. התקציב הוא אנטי חברתי. לאזרחים מקצצים ואת העשירים מחזקים

מאת: ק. טוכולסקי

בואו נדבר על התקציב. בניגוד לאמירתו של השר כחלון, אין בו שום דבר חברתי. כל חבר- כנסת עם הגינות בסיסית צריך להצביע נגדו ונגד חוק ההסדרים הנלווה אליו. התקציב הקרוב הוא תקציב שוד אמתי. כדי להמשיך בהורדות מסים, הממשלה מבצעת קיצוץ רוחבי נוסף בתקציבי המשרדים, הפוגע ביכולת המשרדים לתפקד לטובת הציבור. הממשלה לא מסתפקת בכך, היא גם יוצאת לחלק את נכסי-הציבור לקומץ בעלי-הון ומתכוונת לבצע הפרטה של חברות ממשלתיות כמו "מקורות", "נתגז". שמספקות שירותי ליבה לציבור הישראלי.

הפרטת החברות הממשלתיות משולה למטען כפול. בשלב הראשון יופרטו כל מניות המיעוט האפשריות בחברות הללו (במחיר נמוך כמובן מערכן האמתי), כדי לאפשר לממשלה להמשיך ולתת הנחות מס מפליגות לתאגידים וטייקונים. בשלב הבא, ברגע שהמצב הכלכלי יידרדר, החוב למשקי בית יגדל והמינופים האינסופיים בשוק ההון יבואו לידי ביטוי גם בירידה בבורסה ובפשיטות רגל של חברות – הממשלה תזדעק שהיא צריכה כסף ותמכור גם את מניות הרוב בחברות הללו. כך היא תשלים את הליך הפרטת חברות התשתית הממשלתיות.

כחלון עמד השבוע מול הכנסת ושיקר בלי בושה, כרגיל. היחידים שייהנו מהתקציב שלו הם כרגיל האנשים ששלחו אותו לכנסת ולממשלה, הטייקונים, אלו, שכאשר הוא צריך לקחת מהם משהו, הוא טוען שהוא מנוע מלטפל בעניינם. אבל הטבות הנחות ומענקים, הוא מסוגל לתת להם בכל עת.

בשנה התשיעית לשלטון ביבי הולכים ומבשילים תהליכים כלכליים חמורים של הפרטה ומצטרפים להנחות המס המפליגות שהן הגורם האמתי מאחורי עודפי הגבייה של השנים האחרונות. בתקציב הנוכחי, שחסר כל בשורה חברתית, יש בעיקר שוד. הפירורים הצבעוניים כבר חולקו למעמד הבינוני, עכשיו אפשר להסתפק בשוד.

יותר מכך. בתקציב יש תרגילים מסריחים שנועדו לשלול מאנשים שירותים שחוסכים להם כסף, ובתמורה לתת להם סכום כסף. הכסף שיקבלו אמנם לא יכסה את עלות השירותים, אבל יאפשר לממשלה לטעון שהעוני ירד. זקן בעל צרכים סיעודיים מסוימים שנזקק לשירותים בבית ובקהילה כמו שעות סיעוד ו/או מרכז-יום, יצטרך להסתפק בקצבה של 1,000 בחודש, שלא תספיק לרכישת השירותים, אבל תנפח את הכנסתו לצורך העלאתו מעל קו העוני בחישובים סטטיסטיים. כך בעוד שבפועל אוכלוסייה לא מבוטלת של זקנים בעלי צרכים סיעודיים תידחף עמוק יותר מתחת לקו העוני ותאבד נגישות לקבלת סיוע סיעודי בבית ובמרכזי-יום. התרגיל הזה מרושע לא פחות מתרגיל ההפרטה של חוק ההסדרים, ככה עובד כחלון. המהות לא מעניינת אותה רק איך משפרים את התדמית ומרמים את הסטטיסטיקה.

הביטוח הלאומי ככלל הולך לסבול. הנגישות לוועדות הרפואיות תהיה קשה. יותר ויותר אנשים יצטרכו להמתין, או לפנות לקבלת סיוע ממאכערים (עורכי דין ואחרים שנהנים לשלשל עמלות שמנות מקצבאות דלות לכיסם).

ככה זה בממשלתם של ביבי ושותפיו חובבי הממון הכיבודים והשלמונים. אמני הספינים מציגים את התקציב כתקציב חברתי והוגן בזמן שהתקציב הוא תקציב של קיצוצים (רוחביים בכל משרד, פגיעה נוספת ביכולת של המשרדים לתת שירותים). הבשורה היחידה בתקציב הנוכחי היא כמו בכל תקציבי ממשלות הימין בעבר. כל עוד הממשלות תהיינה ממשלות ימין, כולנו נמשיך לסבול בשביל שקומץ של טייקונים ותאגידים יוכל להמשיך להתעשר.

בשבועות הקרובים כלי התקשורת המרכזים במדינה יעשו הכול כדי שלא תחשבו על התקציב. אין לדיון תקשורתי מתמשך שום השפעה על המועד שבו, למשל, יודיע היועץ המשפטי לממשלה על החלטתו לגבי המלצות המשטרה. אבל התקשורת תעסוק בזה. שורה של הצעות חוק שכל מטרתן ספין שיזין את התקשורת תוגש. והתקשורת תעסוק בזה.

תקציב המדינה 2019 מיועד להעמיק את התהליכים של הפרטה, הפחתת ההוצאה הציבורית והרחבת הפערים בחברה הישראלית תוך התמקדות על העשרת העשירים. בזה התקשורת לא תרבה לעסוק. כדאי שנהיה מודעים לכך ונציף את הנושא במטרה לעצור את הליך החקיקה הגרוע הזה ולהתמקד במה נצטרך לתקן אם וכאשר השמאל יגיע לשלטון ויבקש לתקן את עוולות שלטון הימין על תקציביו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. החגב עמד יציב :

  כמה מגוכחת

  ובזויה המחשבה כי כלל פתרון בעיות הפרט הוא ב"תקציב המדינה לשנת 2019".
  רצוי שיפריטו ויפה שעה אחת קודם, הוכח כבר כי המדינה אינה יודעת לנהל חברות בכוחות עצמה, חסר מצפן מוסרי בדמות דוח רווח הפסד אשר ימנע את הפיכת החברות הללו לכר פורה לחלוקת ג'ובים למקורבים ושחיתויות רבות ואחרות מבית המדרש של ההסתדרות.
  מאפיין של אדם בוגר, טוכולסקי, הוא היכולת לקבל החלטות ולקחת אחריות על החלטות אלו ולא לחשוב שמהמדינה יכולה לתפקד כבייביסיטר כל חייך.
  כל מה שהמדינה יודעת הוא להגביל את חירותך.
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.