חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דוח עדויות מבקשי מקלט שעזבו את ישראל – לעצור את מדיניות הגירוש

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 4.02.18 0:29

להלן תקציר דו"ח עדויות שנאספו על-ידי ליאור בירגר, שחר שוהם וליאת בולצמן, בשם "עדיף כלא בישראל מלמות בדרך", מפי מבקשי מקלט אריתראים שעזבו את ישראל בלחץ של הרשויות

דו"ח מחקר זה מבוסס על ראיונות שנערכו עם פליטים אריתריאים אשר עזבו את ישראל במסגרת תכנית העזיבה "מרצון" לרואנדה ולאוגנדה. שם – בניגוד להבטחות שניתנו להם על ידי מדינת ישראל – לא זכו להגנה ונאלצו לצאת למסע רווי סכנות, שהסתיים באירופה.

הרקע לדו"ח היא מדיניות "העזיבה מרצון" והוא עוסק בהשלכותיה על העוזבים. מדיניות זו מופעלת החל מסוף שנת 2013 כלפי מבקשי מקלט אריתריאים וסודנים החיים בישראל, אולם בינואר 2018 ,זמן קצר לפני מועד פרסומו של דו"ח זה, הודיעה מדינת ישראל על החרפת צעדיה כלפי אוכלוסייה זו, החרפה הכוללת גם כוונה לגרשם בכפייה משטחה למדינה שלישית.

הדו"ח סוקר את ממצאיו של מחקר איכותני שכלל ראיונות עם 19 פליטים אריתריאים אשר עזבו את ישראל בין השנים 2016-2014 .11 ראיונות נערכו בגרמניה ושמונה בהולנד, הארצות בהן חיים כיום המרואיינים, אשר רובם המוחלט קיבל בהן מעמד פליט.

ניתוח הראיונות חושף תמונה דומה: הבטחות מדינת ישראל שניתנו, הן בבית המשפט והן בפני העוזבים בנוגע למה שצפוי להם לאחר הגעתם לרואנדה ואוגנדה, לא קוימו. במקום גישה לבקשת מקלט וקבלת אישורי עבודה, לאחר נחיתתם היו נתונים העוזבים במצב מאיים: תעודות המעבר שניתנו להם בישראל, שהיו המסמך המזהה היחיד שבידם, נלקחו מהם. הם הועברו למלון, שנשמר על ידי שומר חמוש, ממנו נאסר עליהם לצאת תחת איומים שונים. לאיש מהם לא ניתנה גישה לבקשת מקלט.

כשהם חסרי מסמכים, חשופים למעשי שוד, איומים וכליאה, הם נאלצו להמשיך למסע רווי סכנות במסגרתו חצו את דרום סודן, סודן ולוב, בחיפוש אחר מקלט. בדרך היו חשופים לסחר בבני אדם, לכליאה, לסכנת החזרה בכפייה לאריתריאה, לתנאים קשים של הרעבה, לאלימות, לעבדות במחנות העינויים בלוב ולחצייה מסוכנת של הים התיכון מלוב לאירופה.

המרואיינים תארו מסע שסכנת מוות מרחפת מעליו: רבים מהם היו עדים למותם של אנשים בעת חציית מדבר סהרה, במחנות העינויים בלוב או בטביעה בים התיכון. בין המתים היו גם כאלה שעזבו את ישראל "מרצון".

תמונה זו תואמת את ממצאיהם של דו"חות קודמים שנערכו על ידי ארגונים ישראלים ובינלאומיים שאספו עדויות באפריקה וכללו עדויות של עוזבים "מרצון" מישראל. לעדויות אלה הצטרפה לאחרונה הצהרתה של "נציבות האו"ם לפליטים" על אודות עשרות עדויות דומות שהנציבות אספה באיטליה. יחד, מצטברות עדויות אלה לכדי מאות. בכך, חושף הדו"ח שהתמונה המדאיגה ששרטטו קודמיו – לא השתנתה.

נוסף על כך, הדו"ח הנוכחי משרטט לראשונה באופן מפורט שלבים נוספים במסעם של העוזבים, עליהם היה ידוע רק מעט עד כה – ובמיוחד מה שעברו המרואיינים בלוב ובעת חציית הים התיכון – עד ההגעה לאירופה.

מסקנות דו"ח זה ברורות: לא רק שההבטחות שניתנו לעוזבים "מרצון" אינן מתקיימות, אלא גם יישומו של "נוהל ההרחקה למדינות שלישיות" הוא בחזקת סכנה ממשית לשלומם הנפשי, לביטחונם ולחייהם של גברים, נשים וילדים, וכבר גבה את חייהם של מספר לא ידוע של בני אדם.

העדויות המובאות בדו"ח זה הן קריאה לעצירתה של מדיניות הגירוש המתוכננת ולהסדרת מעמדם של מבקשי המקלט החיים בישראל.

להמשך קריאה בדו"ח המלא שפורסם על-ידי א.ס.ף

לאתר א.ס.ף ארגון וסיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.