חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לעצור מכירת נשק דמים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 28.01.18 0:12

ביקור ביבי בהודו  כלל מו"מ על מכירת נשק להודו. תעשיית הנשק הישראלית, מיצואניות הנשק המובילות בעולם, עוסקת גם בייצוא נשק בדרכים עקלקלות למקומות ולמשטרים שיצואניות נשק מובילות אחרות לא מעוניינות או יכולות למכור. יש להסב יצור נשק ויצואו לתחומים אזרחיים

מאת: ק. טוכולסקי

לעצור מכירת נשק דמים

בשבוע שעבר הסתובב ביבי בהודו, פגש את ראש ממשלת הימין הלאומני הלא פופולארי במיוחד בחודשים האחרונים של הודו, ועשה לו כבוד במה שנראה כתעמולת בחירות זולה. הצטלם עם רעייתו במגוון אתרי תיירות, ובעיקר, התחנן בפני ראש ממשלת הודו לא להכיר במדינה הפלסטינית, ולקנות מרפא"ל טילים שהעסקה למכירתם הוכרזה בקול גדול, אך נגמרה בביטול.

ראש ממשלת הודו שמח להצטלם מחייך עם ביבי, אבל יגיע בקרוב לרמאללה, כחלק מהחלטה על הכרה במדינה הפלסטינית, והודיע כי הוא בוחן את חידוש הקנייה מרפא"ל במתכונת מצומצמת. מיני עסקה. וביבי, באופן כללי זה תמיד נחמד כשהוא לא פה כדי לעשות נזק, אלא מתעופף בעולם (ותאמינו לי זה הרבה יותר זול לנו מהימים שהוא פה יושב על כסאו ופעיל). יש לנו בעיה מאוד חמורה כל פעם שהוא מתחיל לעשות את הדבר הרציני היחיד שהוא מצליח לעשות בחו"ל שזה למכור נשק.

מדינת ישראל שלנו, מי שהייתה אמורה להיות אור לגויים, התחילה למכור נשק בחו"ל כבר בשנות החמישים. החל בכך מנכ"ל משרד הביטחון ואחר כך סגן שר הביטחון אחד שמעון פרס, שרקח עסקה למכירת עודפי יצור של תת המקלע עוזי לצבא הקולוניאלי של פורטוגל באפריקה דרך גרמניה. מאז ועד היום מכרה ישראל תחת כל ממשליה נשק לכל גורם מטונף בעולם, בעיקר באפריקה, אבל לא רק שם. גם באסיה ובדרום אמריקה טבל נשק תוצרת ישראל בדם אחרי שנמכר למשטרים אפלים. משטר הגנרלים בארגנטינה, האפרטהייד וכעת המשטר הסמי דמוקרטי של מיאנמר והמשטר של דרום סודאן המתגאים ברכישת נשק ישראלי, באמצעותו הם יכולים לדכא לרדוף ולייצור פליטים שמציפים את העולם.

ביבי לא המציא שום דבר, הוא לא הראשון, אבל אפשר שהוא יהיה האחרון. תעשיית הנשק הישראלית אחת מעשרת יצואניות הנשק המובילות בעולם, מתמחה בייצוא נשק בדרכים עקלקלות בדיוק למקומות ולמשטרים שיצואניות ויצרניות נשק מובילות אחרות לא ממש מעוניינות או יכולות למכור.  כן בזמן שבעיתונות הכלכלית שלנו עוסקים בהייטק, ישראל לא ממש עוסקת באוטרקיות ביטחונית. אלא בייצוא של כלי מלחמה.

צריך המון חוצפה בשביל למכור את הנשק שמשמש לייצור פליטים באפריקה ואז לגרש אותם מפה. ותוך כדי אנחנו סוגרים את עסקאות הגירוש כנספחים לעסקאות נשק. אין בחוצפה הזו שום חן. תעשיות הנשק שלנו הן לא מוסריות והגיע הזמן להסב אותן לייצור נשק לצריכה של הצבא והמשטרה וייצור תוצרת אזרחית. העולם שלנו מורעל בידי תעשיות הנשק ולא כדאי שחלקנו ימשיך להיות בהן. מסעות השיווק של נשק לאפריקה ואסיה, שמתוארים כאן במסעות מדיניים מוצלחים, לא מניבים שום דבר שראוי להתגאות בו, רק דם על ידנו.

מדינת ישראל יכולה להיות טובה יותר מוסרית יותר וגם להיות מדינה שוויונית יותר ונוחה יותר לחיות בה. תעשיית הנשק שלנו צריכה להיות מוגבלת לשוק הביטחוני המקומי, ואת רוב עובדיה יש להסב לתחומים אזרחיים בהם נדרשים מהנדסים והנדסאים בהם הולך וגובר המחסור בארץ. גם אנחנו לא נרצה לחיות במדינה שמתחוללת בה מלחמת אזרחים ומישהו מוכר להורגים בעמם נשק. גם אנחנו לא נרצה להיות פליטי חרב שחוצים בנהרת בריחתם נהרות רק כדי שמספינת "דבור" של חיל הים יומטרו אלינו קליעים. הייצוא הזה יחזור אלינו כבומרנג ועדיף שנעצור אותו ובהקדם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. דן :

  טוכלסקי, אם אנחנו לא נמכור, יימכרו האמריקאים או האירופאים ובוודאי הרוסים שזוטות כמו כמו זכויות אדם ופליטים מעניינים אותם כקליפת השום.
  אף "משטר אפל" לא יישאר ללא נשק גם אם נאסור ייצוא לכל מדינה שהדמוקרטיה שלה לא עומדת בסטנדרטים של שוודיה.
  התעשיות הצבאיות בארץ מעסיקות עשרות אלפי עובדים שבוודאי לא את כולם אפשר "להסב לתחומים אזרחיים".
  בוא תכתוב פה ביושר שלמען עקרונותיך אתה מוכן לקבל פיטורים מסיביים של עובדים (שזה מה שבהחלט יקרה, אי אפשר להתקיים מהזמנות לצה"ל בלבד).

 2. ק. טוכולסקי :

  דן
  לעשות נבלה רק כי אם לא נעשה האחרים יעשו זה טיעון לא מוסרי.
  יש מחסור בארץ של אלפי מהנדסים והנדסאים בכל ענפי התעשייה הבינוי והתשתיות. לקחת מהנדסים הנדסאים ופועלים מיומנים ולהסב אותם בתעשייה ולהשקיע בעתיד ביותר מהנדסים אזרחיים ותעשייתיים זה המעשה הנכון. גם לשמור לעצמנו על תעשייה שתספק את צרכנו זה המעשה הנכון.
  גם להוציא לפנסיית גישור עובדים מבוגרים שאין איך להסב.

  כל אלו נכונים הרבה יותר מלהמשיך למכור נשק דמים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.