חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גירוש מבקשי המקלט – זוועה מוסרית ויהודית

נושאים דעות, זכויות אדם ב 26.01.18 0:56

ממשלת ישראל שולחת פליטים חסרי הגנה לרעוב, להירצח, להיאנס, לעבור עינויים, למות ממחלות ולטבוע בים ביודעין  בשם "האופי היהודי של המדינה". אך כוחות רבים בעם מכריזים "עד כאן" ומתחייבים לפעול באופן נמרץ כדי לשמור על צלם אנוש ולמנוע חילול מפלצתי של מורשת היהדות

מאת: גבי אנדי

כנסי התקווה

עברתי זה עתה  יממה שהותירה אותי נסער ונרגש—וגם מחוזק. השתתפתי בה בשני כנסים נגד הגירוש המתוכנן של מבקשי המקלט : כנס מחנכים ורבנים במכון הרטמן וכנס פעילים בבניין הכנסת. מאות הגיעו לשני האירועים, חלקם פנים מוכרות אבל רובם הגדול מתגייסים חדשים למאבק ואחרים שלא הכרתי: סטודנטים ותיכוניסטים, דמויות ציבוריות, נציגי "תושבי הדרום נגד הגירוש"–  ואפילו קומץ של רבנים אורתודוקסיים.

כל הדוברים קבעו שמדובר בזוועה מוסרית שתחרוץ את דמותה של ישראל ושל היהודים בעיני כל בעלי המצפון בעולם וגם בקרבנו: ממשלתנו שולחת פליטים חסרי הגנה לרעוב, להירצח, להיאנס, לעבור עינויים, למות ממחלות ולטבוע בים ביודעין  בשם "האופי היהודי של המדינה" — כשמרבית אזרחיה מעדיפים להתעלם מחומרת המציאות ובכך הופכים לשותפים לפשע. לאלה, אגב, שעוד מתעקשים להתכחש ("הרי לכל נושא יש שני צדדים" ), יפורסם בשבוע הבא דו"ח מפורט של שלוש דוקטורנטיות מאוניברסיטת תל-אביב שראיינו עשרות רבות של אלה  שהגיעו לרואנדה ואוגנדה בנגלה הקודמת .המרואיינים  נמנים עם ברי המזל שלאחר נדודי התופת ללוב  וההפלגה בסירות רעועות לאירופה  הצליחו להגיע לחוף מבטחים  וסיפרו על כל מה שהתרחש בדרך ועל חבריהם שנספו. דבריהם רוויים טרגיות — אך ראו זה פלא: כל "מהגרי העבודה" ו"תומכי המשטר" האלה, כביכול, הוכרו במדינות אירופה אחד-אחד לאחר חקירת נסיבות בריחתם מאריתריאה וסודאן כראויים למעמד של פליטים פוליטיים!

הועלו רעיונות לפעילות. העיקרי: אימוץ מבקשי מקלט ספציפיים על-ידי יחידים, משפחות וקהילות ברחבי המדינה, כולל המחויבות להסתיר אותם בבתיהם  אם וכאשר ולסרב להסגירם למשטרת ההגירה. רבים גם הכריזו על נכונותם למנוע בגופם את המראת מטוסי הגירוש . כדברי אחד מהם: "ראינו מה קרה לבני עמנו לפני שבעים וחמש שנה כשלא הופעלה התנגדות מקומית לשילוחם לגיהינום. לכן אין לנו הזכות  להזדהות כיהודים אם ניתן לממשלתנו לעולל פשע דומה לאחרים". רבים וודאי יטענו בגיחוך "איך אתה מעז להשוות?" –אבל כשמדובר  בהצלת חייהם של אנשים שאלה הפועלים בשמנו החליטו "להעיפם קיבינימט" ויהי מה, ההשוואה בהחלט במקום. קהילת "ציון" (הקונסרבטיבית) בירושלים מקיימת מיזם כזה כבר שלוש  שנים ועשרות הודיעו לרבה סוזן סילברמן (גם מירושלים) על נכונותם להשתלב בפעילות דומה במסגרת " בית אנה פרנק" שהוקם לשם כך אני מתכוון לפנות אליה בקרוב.

הועלו, כמובן, גם רעיונות פחות רדיקליות, עליהם אודיע לכם בקרוב ותשמעו עליהם מהעיתונות.

יצאתי מעודד מאד מהכנסים, כיוון שראיתי  שעל אף ההסתה, הדיס-אינפורמציה והפנייה למחוזות הנפש האפלים ביותר על-ידי ממשלתנו וסייעניהם בתקשורת ,כוחות רבים בעם מכריזים "עד כאן" ומתחייבים לפעול באופן נמרץ כדי לשמור על צלם אנוש ולמנוע חילול מפלצתי של מורשת היהדות. איתם—ועם רבים אחרים שיופיעו וישמיעו את קולם—ננצח. כי אם ניכשל, משהו מרכזי ביהדות ובמדינת היהודים ייסדק עמוקות.

פעלתי בזירות רבות כיהודי במהלך שבעים ושלוש שנותיי  אך אני חש שזו העשייה החשובה ביותר שלי כיהודי מאז שנולדתי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח:
  חברות וחברים יקרים,

  אלה ימים של חשש. אלה ימים של תקווה.

  ממשלת ישראל החלה להוציא לפועל את תכניתה הנוראה לגירוש מבקשי המקלט האריתריאים והסודנים.

  זה לא שבקשות המקלט שלהם נבדקו ומצאו שהם אינם פליטים. רוב בקשות המקלט לא נבדקו מעולם, רבות אחרות לא הסכימו לקבל כלל, וכמעט כל מי שבקשותיהם נבדקו – נדחו. בודדים הוכרו כפליטים. שיעור ההכרה בפליטים בישראל הוא הנמוך ביותר בעולם המערבי.

  הממשלה אף לא תגרש אותם חזרה לארצותיהם – היא יודעת היטב שמסוכן שם ולכן אסור. היא החליטה להיפטר מהם על ידי השלכתם בכפייה לרואנדה, שמצידה מכחישה שיש לה בכלל הסכם עם ישראל. עדויות שהגיעו לארגוני זכויות האדם מלמדות, שמבקשי מקלט שכבר נשלחו מישראל לרואנדה, אחרי שהופעלו עליהם לחצים כבדים להסכים לצאת, מצאו עצמם שוב בנתיב הפליטות, והיו אף ששילמו על כך בחייהם.

  החשש לשלומם של מי שעתידים להיות מגורשים רב.

  ולצד החשש – יש גם תקווה. מבקשי המקלט יוצאים להפגין. ניצולי שואה מביעים בפומבי שאט נפש וזעזוע. סטודנטיות וסטודנטים מארגנים אירועי מחאה בקמפוסים. נשים וגברים מתחומי הספרות, האקדמיה, החינוך, המשפטים, הרפואה, הרווחה והתרבות, ולצידם גם רבנים, חותמים בהמוניהם על גילויי דעת נגד הגירוש. טייסים ואנשי צוות אוויר מודיעים שיסרבו להטיס את המגורשים.

  אנו שותפים למאבק ולתקווה, וקוראים גם לכם להתגייס ולגייס אחרים. זה הזמן לומר בקול רם ובכל דרך שתימצאו: לא נסכים שישראל תגרש פליטים.

  שלכם,

  עו"ד עודד פלר
  מנהל המחלקה המשפטית

 2. אלי זיו :

  החלק הטובזה שראש הממשלה שלנו מזכיר בכל הזדמנות את השואה באנגלית הכי מליצית ?
  מה הוא למד ואיזה לקחים יש לו בתור בן של היסטוריון ?
  שמליוני יהודים נרצחו כי לא היה להם לאן לברוח .
  פליטים שהסתבבו ורעבו ללחם ?
  יפה דורש ויפה מקיים !!!

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זו כבר מזמן לא בעייה של פליטות. זה הפך לסחר בבני אדם, וישראל משתפת בסחר הזה, שהוא פשע נגד האנושות.

  .

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  סחר בפליטים C.N.N

  Shocking video shows migrants tortured in Libya
  Footage has emerged showing the torture of Sudanese migrants for ransom. Libya's UN-backed government say they arrested four men.Source: CNN

  https://edition.cnn.com/videos/world/2018/01/25/libya-torture-sudanese-migrants-mkd-lon-orig.cnn

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "800 דולר – נמכר!": תיעוד מהשוק שמייצא עבדים לאירופה – וואלה! חדשות
  14 נובמבר 2017 … סרטון שצולם בלוב חושף כיצד פליטים ומהגרי עבודה נמכרים לעבדות במכירה פומבית לכל המרבה במחיר. "האיש הזה יודע לחפור היטב", נשמע מנהל המכירה בזמן שהקונים…
  https://news.walla.co.il/item/3111661

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תפתחו בגוגל – פליטים נמכרים לעבדות
  http://www.start.co.il/search/?search=%D7%A4%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%99%D7%9D+%D7%9C%D7%A2%D7%91%D7%93%D7%95%D7%AA

  ד.א. אנחנו בחברה "טובה".

 7. רפי לאופרט :

  תרגיל סרק בשטיפת מוח

  המאמר ודברי המגיבים (רובם אנונימיים), הם אוסף של סיסמאות סרק שאינן מגובות בנתונים והוכחות. הרושם העולה מחלקם הוא שאלה דברים של אופוזיציה עוינת למדינה ולממשלה וכל כוונתה להביע התנגדות והתרסה למדיניות ההגירה הלאומית של ישראל. מותר כמובן לדון גם במדיניות ההגירה הישראלית, אולם בכדי שדיון כזה יהיה שווה את הנייר שעליו הוא נכתב, כאשר הוא פוסל מדיניות קיימת, חובה עליו להציע מדיניות חלופית לה.
  אין זה מקרה שכל המתלהמים דלעיל אינם עושים זאת. הם מתהדרים במאות תומכים בגישתם האמורפית וחסרת האחריות, אולם בה בעת יודעים שמיליוני אחרים שוללים אותה מכל וכל. בכדי לטשטש פרופורציות אלה, הם נמנעים מאמירת דברים ברורים ומשתמשים בתעמולה, שטיפת-מוח ופריטה על נימי-הנפש של הציבור בישראל, במטרה לקושש תמיכה בדרך של הולכה שולל של אנשים טובים.
  אין זה מקרה שהתגובות עוסקות בלוב, בצפון סודן, ובמדינות אפריקה התיכונה שדרכם מנסים מהגרי העבודה שהוחזרו ליבשת ממנה היגרו, לחזור ולהגר שוב, כמהגרים בלתי חוקיים, בעיקר לאירופה.
  אין זה מקרה שאיש מהמגיבים אינו מתמודד עם העובדה, שהאמנות הבינלאומיות שמתוקפן אנו אמורים כביכול להעניק מקלט "לפליטים", גורסות שהחייבים במתן מקלט לפליטים שבסכנת קיום, הן המדינות הראשונות אליהן בורחים פליטים אלה ממדינות המוצא שלהן. ישראל איננה מדינת מקלט טיפוסית למקרים אלה ולמעשה לא היו אמורים להגיע אליה אלא למצוא מקלט בעיקר במצרים.
  אי-דיוקים "קלים" אלה ורבים אחרים מחזקים את הרושם שלא שלומם של המסתננים מאפריקה מעסיק את המלינים, כי אם הרצון להכביד על מדינת ישראל ולהבאיש את ריחה.
  מסתננים שכבר ניסו את מזלם להגיע באופן לא חוקי לישראל חוו כבר על בשרם את העובדה שקיים סיכון רב כאשר הם מנסים להתעלם מחוקי המדינות אליהם הם מהגרים ולאלצן לקבלם כפליטים. ניסיונות להערים על המדינות בהן הם מבקשים מקלט אינם מתקבלים בעין יפה והם צפויים לגירוש ולסוגים שונים של ענישה קשה. חרף זאת הם מנסים את מזלם ומעמידים פני מסכנים, כאשר בפועל אינם אלא מהגרי עבודה.
  מהגרים שהועברו מישראל לרואנדה, לא "נזרקו" לכלבים. הם קיבלו סיוע פיננסי, רואנדה אינה מגרשת אותם מתחומה, אלא אם התנהלותם גורמת לכך. בכל מקרה, איש אינו מחייבם להגיע ללוב, במיוחד לאור העובדה שידוע כיום לכולם שלוב היא מדינה מסוכנת ומתבצע בה סחר בפליטים ע"י כנופיות פשיעה חמורה. אם בכל זאת הם מחליטים להגיע ללוב, משמע שהם מוכנים לשים נפשם בכפם לא מפני שפוגעים בהם או מגרשים אותם, אלא מפני שהם מוכנים ליטול על עצמם סיכונים בלתי-סבירים. הוא הדין בהפלגות בים בתקופת החורף בספינות שאינן כשירות.
  זכותם לקבל החלטות הנוגעות לגורלם, אבל אין לאיש זכויות להעמיס עלינו את תוצאות ההחלטות ההרפתקניות שלהם. אלו המעודדים אותם להפגין, להתלונן, לנסות להתחמק מהוראות השלטון הישראלי ולנסות לחזור על החלטותיהם הבלתי-אחראיות, נושאים באחריות מוסרית חמורה במיוחד – זו גניבת-דעת במזיד, ומשיקולים פוליטיים.
  ישראל היא מקלט-קבע ליהודים ולא לאף אחד אחר זו חובתה המוסרית הראשונה במעלה. במגבלות היכולת ובהינתן צורך חיוני באמת, עליה להשתתף במפעלים הומניים בינלאומיים, אבל בשום אופן לא מפני שגורמים חסרי-אחריות מבקשים "לנדבה" לכך.
  אל לישראל להתנהל לפי משטר הפגנות הרחוב של יפי-נפש שפרט למחאות והפגנות לא הוכיחו שום נכונות לקבל על עצמם אחריות אופרטיבית החופפת את הטפות המוסר הצבועות שלהם. אם הם מוכנים לאמץ באופן אישי, במימון פרטי שלהם ובמגוריהם את מהגרי העבודה – אני חושב שעל מדינת ישראל לשקול זאת בחיוב, במיוחד לגבי מי שנולדו כאן. התנאי חייב להיות אימוץ של 10 שנים לפחות. בתום 10 שנים, תחליט המדינה על גורלם לפי השתלבותם החברתית וכושרם להשתלב כלכלית במשק.
  מה שאין לקבל בשום תנאי, הוא את הניסיון להטיל את נטל המסתננים על כלל הציבור בישראל, אף-על-פי שהוא איננו רואה בהם פליטים של ממש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.