postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות במרצ – אילן גילאון המועמד הסוציאל-דמוקרטי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות במרצ – אילן גילאון המועמד הסוציאל-דמוקרטי

נושאים דעות, פוליטי ב 15.01.18 0:15

סוציאליסטים וסוציאל-דמוקרטים נמצאים במפלגת העבודה וגם ברשימה המשותפת. אך במרצ יהיה להם בית אם ייבחר אילן גילאון לראשות המפלגה

מאת: ק. טוכולסקי

מרצ בראשות אילן גילאון הזדמנות אחרונה לפני הבחירות לאלטרנטיבה מעמדית

הסכם הפשרה במרצ, מביא את הסוציאל-דמוקרטים והסוציאליסטים, שנמצאים כבר שנים בעמדת נחיתות ומיעוט במסגרות של השמאל הציוני, לרגע אמת ומבחן. אחרי הפסדו של עמיר פרץ לאבי גבאי במפלגת העבודה והפיכתה של מפלגת העבודה בחודשים האחרונים למפלגת מרכז לכל דבר ועניין, די ברור שגם האופטימיים ביותר שבמחנה הסוציאל-דמוקרטי, אין להם מה לחפש שם.

הסתגרותה של חד"ש בגטו של מפלגת מיעוטים בשותפות עם מפלגה לאומנית ועם איסלאמית, הפכה את חד"ש ללא רלבנטית בעבור מי שהסוציאליזם היה חשוב להם מהציונות. לאחר כל בחירות, הרשימה המשותפת ובה חד"ש משמאל והעבודה מימין, תהיינה שותפות חשובות לכל אלטרנטיבה שמאלית שתקום. אבל לסוציאליסטים ולסוציאל-דמוקרטים הציוניים אין היום בית במפלגות אלו.

להשלות את עצמנו תמיד אפשר, אבל מפלגת העבודה היא מפלגת מרכז מבחינה מדינית, מפלגה ליברלית מבחינת יחסה לעקרונות הפרדת הרשויות, עצמאות המערכת המשפט והשמירה על שלטון החוק והשוויון האזרחי בפני החוק, ומפלגת ימין כלכלי, כבר שנים רבות. חד"ש כחלק מהרשימה המשותפת היא בראש ובראשונה מפלגת מיעוט שנאבקת ובצדק על זכויות המיעוט הערבי במדינת ישראל. זה חשוב, אבל את זה לא יקנה הקהל היהודי הרחב, לא בתור הדגל הראשי ובצדק, יש לו בעיות משלו.

המרוץ לראשות מרצ, שרק נפתח וכבר יש בו מגוון רחב של מועמדים, שמייצגים במיקרו-קוסמוס הזה את מגוון סוגי השמאל למיניהם, מעמיד בתוכו רק מועמד אחד שהוא אדום. רק מועמד אחד שמעניק תקווה לכל מי שמחפשים בית לרעיונות של הסוציאליזם והסוציאל-דמוקרטיה הציוניים, בית לציונות סוציאליסטית של שנות ה-2000, בית לרעיונות אדומים בלי להתנצל, בית למעמדיים ולא מעורפלים, למאחדים ולא מפלגים. האפשרות שבעוד חודשים וקצת ייבחר אילן גילאון לראשות מרצ הוא התקווה היחידה כיום בישראל למפלגה סוציאליסטית/סוציאל-דמוקרטית, מפלגה שבראשה לא יעמוד ליברל או נאו ליברל, מפלגה שהמחנה האדום שלה לא יהיה השוליים, עלה התאנה שמשמש כסות למשרתי ההון שבמוקדי הכוח.

מה התסריט האופטימי ביותר של המחנה הסוציאל-דמוקרטי בעבודה? להיות נושא הכלים של עוד משטר הפרטה בסגנון רבין-בייגה, ברק-בייגה? להיות שם בשוליים באיזו ממשלת אחדות בסגנון פרס-ביילין, פואד-פרס, פרס-הרצוג שנותנת חסות מרכזית לממשלת ימין כלכלית? ההיסטוריה של מפלגת העבודה מוכיחה שזה מה שיהיה, והעובדה שבראשות מפלגת העבודה עומד איש מרכז קיצוני שמקדם מדיניות של מרכז קיצוני, לא משאירה מקום לאשליות. צריך להיות חבר בכת (למשל חסיד של יחימוביץ) כדי לחשוב אחרת. יש כרגע רק מפלגה אחת בישראל, שמסוגלת לבחור בחודשים הקרובים מועמד שמאל סוציאליסטי/ס"ד לראשותה ולפרוץ דרך, וזוהי מרצ.

התפקדות למרצ ובחירה באילן גילאון, היא הזדמנות אחרונה, לפני הבחירות הבאות, לסוציאליזם/סוציאל דמוקרטיה בעמדת השפעה בישראל. זה הזמן להתפקד ולהביא עוד מתפקדים. זה הזמן להשפיע גם ובעיקר כי אין לנו ברירה.

אני מכיר את כל הטיעונים על למה לא מרצ מימין ומשמאל לה. אבל כרגע השאלה היא פשוטה, האם בשמאל הישראלי בהגדרתו הרחבה, מהמחנה הציוני/מפלגת העבודה ועד הרשימה המשותפת/חד"ש, תהיה מפלגה אחת שהדגל האדום, הסוציאליסטי, החברתי כלכלי יהיה הדגל שהיא מניפה אל על ולא רק משלמת לו מס שפתיים? האם בשמאל הישראלי תהיה מפלגה אחת שתשים לא את הנושא הלאומי ולא את הממלכתיות על ראש שמחתה אלא את האינטרס המעמדי הרחב? האם בשמאל הישראלי תהיה מפלגה אחת שהעומד בראשה ובכירי רשימתה יהיו סוציאליסטים/ס"ד שיאבקו למען כולנו ויציגו בפני הבוחרים בישראל אלטרנטיבה מהותית שעשויה לדבר אליהם? אלו השאלות שכל סוציאליסט/ס"ד צריך לשאול את עצמו היום. כי מפלגת העבודה לא הולכת ולהיות בקרוב מפלגת מעמד, והציפיה ליום שבו גם ישלוט בה סוציאל-דמוקרט וגם שהוא יצליח להפוך אותה למפלגה סוציאל-דמוקרטית, נובעת רק מסנטימנטליות ורומנטיזציה של מפלגת העבודה ואין לה בסיס ותוחלת.

סוציאליסטים/ס"ד? ציונים? עכשיו צריך להתפקד למרצ ולהצביע לאילן גילאון לראשות המפלגה ואחר כך לאדומים ברשימה. זאת האפשרות היחידה כיום לאלטרנטיבה שמאלית סוציאליסטית בסגנון סאנדרס או קורביין בישראל. יש משהו עצוב בכך שזה המצב, אבל זה המצב. אם אילן גילאון לא ינצח במרצ, לא יהיה מנהיג סוציאליסטי במפלגה שיכולה לפנות למיינסטרים במדינת ישראל. יותר מכך, הסוציאליסטים והסוציאל-דמוקרטים יבלו את השנים הבאות במדבר הפוליטי הרחק מכל השפעה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. מני דרבנר :

    אילן גילאון המועמד הנכון ביותר בעת הזו

    אילן גילאון הוא המועמד הנכון ביותר בעת הזו, הוא פועל בקרב אלו שאינם מצביעי מרצ מסורתיים למען צדק חלוקתי וצדק חברתי.
    אילן מסוגללהביא קולות למרצ גם מקהלים מחוץ לגוש השמאל הסוציאל דמוקרטי-ציוני.

  2. Meretz Primaries Week 2 – Avi Buskila Joins the Race, is as Substance Free as the Rest of the Candidates | Nu Zionism :

    […] Gilon this week received the support of the pseudonymous Kurt Tucholsky at Black Labor, in a piece which rightly, though unfortunately, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.