חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת חברת חשמל – שקט שודדים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 7.01.18 0:56

מה שהיה חשוב בשבועות האחרונים היו לא חוק הלאום ולא חוק המרכולים, גם לא התיקון לחוק ירושלים או כל שאר החוקים המיותרים שממשלת הליכוד מעבירה. מה שהיה חשוב כאן היה מה שלא מדברים עליו כמעט – הפרטת חברת החשמל

מאת: ק.טוכולסקי

שקט שודדים

שנים מעכשיו, היסטוריונים שיתארו את החודשים דצמבר 2017-ינואר 2018 בישראל יפתחו את המאמרים, הפסקאות או הערות השוליים שיעסקו בנושא ויתארו את התקופה כתקופה בה הפריטו את חברת החשמל בישראל.

בראשית השנה העשירית לשלטונו הארוך של ביבי, עושה רושם שהפירות של שלטון זה נקצרים. מעבר למסכי העשן של זריעת פילוג ושנאה, מעבר לספינים ולדחלילי האיום האיראני, בצידה של שגרת הכיבוש וההתנחלות, של הרחבת הפערים והעשרת העשירים, משלים ביבי, לאט לאט, לפני שהוא עשוי להיות מודח בשל פשעיו המצטברים בתחום השחיתות, את משימות השוד הגדולות שלו למען שלטון ההון. אחרי מתווה הגז הארור, בו הבטיח ביבי את שוד הגז של תושבי ישראל לטובת תאגידים וטייקונים; ואחרי שהבטיח הקמה של נמלים פרטיים סיניים, שיוכלו להרוג את הנמלים הממשלתיים, ובהם את חיל החלוץ של העבודה המאורגנת, משלים ביבי גם את ההפרטה והשוד של חברת החשמל.

היסטוריון שיתאר בעתיד את שלטונו של ביבי, יוכל לקבוע, בלי הנד עפעף ובהתבסס על עובדות ולא על ספינים, שבזמן שביבי ניצל את תקופת שלטונו כדי להעביר את נכסי הציבור המשמעותיים ביותר מידי הציבור לידיים פרטיות, התקשורת והציבור עסקו בדברים אחרים. אז הרשו לנו, כאן באתר "עבודה שחורה", כרגיל לא ללכת בתלם. בימים אלו, מאחורי מסווה של זריעת פילוג והסתה ואיום איראני מבחוץ, מבצע השלטון את אחת ההפרטות הגדולות הפרועות הרעות והגורליות בתולדות מדינת ישראל. הפרטה שנועדה להבטיח לשלטון הזה כוח מול כל אלטרנטיבה שלטונית.

כן. מה שהיה חשוב בשבועות האחרונים לא היו לא חוק הלאום ולא חוק המרכולים, גם לא התיקון לחוק ירושלים או כל שאר החוקים המגוחכים/מרושעים ובעיקר מיותרים שממשלת הליכוד על שותפיה מעבירה. מה שהיה חשוב כאן היה מה שלא מדברים עליו כמעט, ואם כבר, עוסקים בו בשולי העיתונות הכלכלית, מברכים עליו ושותפים בכך להטעיית הציבור, הפרטת חברת החשמל.

את כל החקיקה המגוחכת של הליכוד שמאפיינת, מאז שנת 2014, את המדיניות הממשלתית, אפשר יהיה לבטל תוך שבועות מספר ביום שממשלה נורמאלית, ממשלת שמאל תיבחר פה לשלטון. זה באמת פשוט. גם את הגזרות הקשות של מאסר קטינה שהרביצה לחייל, במקום סיום הכיבוש, או איומים על אוכלוסייה רצוצה של מבקשי מקלט כתחליף להכרה בהם כפליטים, אפשר יהיה לשנות די מהר ולהביא גם לסיום הכיבוש וגם לשינוי מדיניות ההגירה האכזרית. אבל את חברת החשמל ואת הנזק שיעשו לה ולעבודה המאורגנת יהיה קשה מאוד לשקם מימי ההפרטה.

למען האמת ביבי לא טיפש, הוא מעסיק את הציבור הישראלי בחקיקה מגוחכת, הוא מורה לעצור קטינה שהקצין שעמד מולה בשטח עשה את הדבר הנכון והתעלם ממנה, הוא משחרר הצהרות חסרות כיסוי כנגד מבקשי מקלט, כי הוא יודע שהפרטה של חברת החשמל והחלשת העבודה המאורגנת הם הדבר הכי חשוב שהוא יכול לעשות השבוע לביצור שלטונו. הכיבוש יסתיים, מדיניות ההגירה תשתנה, את המחיר של שנותיו של ביבי נשלם, אבל אם יצליח ביבי להשלים את השוד הגדול של פירוק והפרטת חברת החשמל, נשלם עוד הרבה אחרי. ביבי יודע שעבודה מאורגנת חזקה ומדינה שיש לה הכנסות משלה הם שני הדברים שעומדים בבסיס שבירת הפרדיגמה השלטונית שלו והוא מנסה להבטיח את מכירת החיסול ואת החלשת העבודה המאורגנת.

ביבי מרוקן את מדינת ישראל מנכסיה, בזמן שהמשך הכיבוש והעצמת הסכסוך שהוא מוביל מול העולם הערבי דורשים הוצאה ציבורית הולכת וגדלה על ביטחון, ביבי מוכר בפרוטות את נכסי הציבור, תוך שהוא גם מרושש אותו באמצעות הפחתות הטבות והנחות מס מפליגות לקומץ תאגידים וטייקונים.

הוא מסית אותנו אזרחי ותושבי ישראל האחד בשני, הוא מנציח את הכיבוש, הוא מפטם את משמרות המהפכה של המתנחלים, את האוליגרכיה התאגידית, את ברוני הנשק מארצות הברית וגורם למדינה שלנו נזק אדיר.

ישראל של תחילת 2018 היא דמוקרטיה חבולה שכבר לא יכולה לטעון שהיא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כי היא כבר לא דמוקרטית יותר ממצרים או לבנון. השלטון פה ממוקד מטרה, הכול מוזנח, הכול לא מטופל. הממשלה גוררת רגליים בהרבה תחומים, הממשלה עוסקת בספינים בכל מה שאינו הפרטה. אבל ההפרטה כאן כדי להישאר ולא בכדי התמקד ביבי בחברת החשמל.

להפרטה הזו מטרה ברורה נוספת מעבר לשוד נכסי הציבור והיא החלשת העבודה המאורגנת. את זה יכול לראות גם היום כל היסטוריון והגיע הזמן שנפסיק להתייחס לזה בעיוורון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  העברת מדינת ישראל לידי פלוטוקראטייה -זאת מטרת כנופיית ההפרטה מערך-ליכוד השולטת במדינה מזה 40 שנה.

  "להפרטה הזו מטרה ברורה נוספת מעבר לשוד נכסי הציבור והיא החלשת העבודה המאורגנת",
  והעברת כל הכח הכלכלי פוליטי לידי פלוטוקראטייה חמסנית.

  "את זה יכול לראות גם היום כל היסטוריון והגיע הזמן שנפסיק להתייחס לזה בעיוורון".

  ועוד הערה קורט.זה לא רק עיוורון,אלא אגואיזם חסר מעצורים של הדור שנהנה מכל טוב מדינת הרווחה הממפא"יניקית(בטחון תעסוקתי,דיור,פנסייה בטוחה,רפואה ציבורית),כשהוא מפקיר לכלבים את את עתידם של ילדיו ונכדיו.

  זה סוג של שואה תוצרת בית.

 2. נטע :

  כשלשמאל יהיה זכרון ארגוני

  http://www.blacklabor.org/?p=57198

  למשל:
  "יצרנית החשמל הפרטי "דליה אנרגיות" עקפה את דרישת הממשלה להשקיע הון עצמי בסך 20% משווי הפרויקט. במקום זאת היא מנפיקה מניות בכורה למוסדיים. התנהלות "דליה אנרגיות" היא דוגמא לאופן בה פועלת הפרטת החשמל. הממשלה מעבירה לתאגידים את רכוש האזרחים, מעבירה להם כספי ציבור, אך האזרחים לא ייהנו מפירות ההפרטה" (אמנון פורטוגלי)"

  "בשנים האחרונות לא נפתח לתחרות אף משק חשמל משמעותי בעולם המערבי", אומר פרופ' אשר טישלר, דיקן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב וממארגני הכנס של רשות החשמל, "אם כבר, אז המגמה היא דווקא בכיוון ההפוך של יציאה מתחרות. יש היום הסכמה רחבה, כמעט קונצנזוס בין המומחים, שהתחרות במשק החשמל לא מביאה לירידה במחירים ולעתים היא אפילו מביאה לעלייה במחירים, והיא גם לא משפרת את אמינות אספקת החשמל".

  "לפעמים אין ברירה אלא לייבש את החברות. חברת החשמל ורשות השידור הן המחשה לכך". ה'ייבוש' נחוץ כדי להביא את ארגון העובדים ל'בשלות' ולהסכמה לרפורמה".

  ועוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.