postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » קריסת "טבע" – הצצה נדירה אל תוך המטריקס

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קריסת "טבע" – הצצה נדירה אל תוך המטריקס

נושאים כלכלת בית, מדיני-בטחוני ב 21.12.17 1:14

הקריסה של "טבע" הייתה צפויה. ככה הקפיטליזם עובד. הקפיטליזם מרוקן עסקים מכוח היצור שלהם, והופך אותם לרודפי רווחים. את ההון והמשאבים של החברה צריך לרתום למען רווחה כללית ולא להעביר אותם לידי תאגידים

מאת: ק. טוכולסקי

הצצה נדירה אל תוך המטריקס

מה שקורה בחברת "טבע", מירידת ערך המניות ועד ההודעות על פיטורי עובדים, תחילה במספר מסוים ואחר כך של פחות, כדי לאפשר להציג את ההפחתה כהישג פוליטי, לא צריך להפתיע אף אחד. מה שקורה ב"טבע" זאת תמצית השיטה, מהות הקפיטליזם, ולא רק זה הניאו-ליבראלי החזירי של ימינו, אלא של הקפיטליזם כשיטה כלכלית, שמערבבת הימורים בבורסה ובעלות פרטית עם הצרכים הקיומיים הבסיסיים של החברה.

שום דבר חדש או מפתיע לא קרה עד כה עם "טבע". ואם לא נקום אנו, המוני אזרחי ישראל ונשנה את הרגלי הצבעתנו ואת תפיסת עולמנו, "טבע" תהיה בסך הכול עוד מקרה שבו השיטה מגיעה לשלב שבו הניגודים הקיימים בה מביאים למשבר כולל או קריסה של תאגיד.

הסיקור של פרשת "טבע" בעיתונות הכלכלית מדגים בצורה בהירה את חוסר היכולת של התקשורת לתאר את  המציאות. לא היה שום דבר לא צפוי בקריסה של "טבע". ככה הקפיטליזם עובד. הוא עבד ככה במאה ה-18 והוא עובד ככה היום. הון נלקח מההמונים וניתן למעטים ואלו אוגרים אותו בכספות, או מאבדים אותו בהימורים. כל עוד השיטה הזו תתקיים, מפעם לפעם יהיו משברים שבהן קורסות חברות רבות ונזקקות לשיקום ציבורי, או שגם בלי משבר, מפעם לפעם תקרוס חברה. השיטה היא כזאת, מה שקורה ב"טבע" הוא לא טעות ולא תקלה. כפי שכבר כתבתי מה שקורה ל"טבע" זה חלק אינטגרלי מהשיטה הכלכלית השלטת, והתקשורת פשוט מטייחת את זה. הרי גם היא בסך הכול חלק ממבנה-העל השולט, וגם היא משרתת את קיומה ושליטתה של השיטה.

להזרמה של כספי ציבור על צורותיה השונות, הנחות והטבות מס, או מענקים ופטורים למגזר העסקי, יש רק השלכות שליליות. הן מנוונות חברות, שהופכות מגורם יצרני לגורם שרק מחפש את תכנון המס הבא. הן מונעות מהציבור את הכסף שמגיע לו לצרכיו, והן מנציחות את השיטה שקושרת קיום בעבודה.שהופכת מיותרת

דמיינו מה היה קורה אם המדינה הייתה נותנת את הכסף שהיא שופכת על תאגידים לאנשים כדי שיתקיימו בלי שיצטרכו  לעבוד.

מה שקרה בטבע הוא התוצאה של מיסוד השוד התאגידי והבורסאי, שבשנים האחרונות מקבלים כסף שהאדם הפשוט כבר לא מוכן מבחירה לתת להם ישירות מהמדינה בצורת מענקים והטבות, או באמצעות כפיית הזרמת החסכונות הפנסיונים שלנו לבורסה. כשמניית-"טבע" יורדת, כספי הפנסיה של כולנו יורדים, כי הכריחו אותנו להמר על הפנסיה שלנו בבורסה. כש"טבע" מפטרת עובדים, היא לוקחת מיליארדים שנגזלו מאזרחי ישראל בצורת מענקים, הטבות מס ופטורים/הנחות/מבצעי גבייה ומעבירה אותם לתאגידים בהנחות מופלגות של מס.

שורה של שרי אוצר: ביבי, הירשזון, שטייניץ לפיד וכחלון וראשי ממשלה ובהם שרון, אולמרט וביבי, העניקו לחברת "טבע", וחברות אחרות במשק, הטבות מפליגות כחלק מהשירות שהם נותנים לשיטה. הסתדרות עייפה, מושחתת ומשת"פית של שלטון-ההון שיתפה פעולה. ואזרחי-ישראל שלא מסוגלים ללמוד על המציאות הכלכלית כלום מהתקשורת, נשארו שאננים עד היום בו הכורת "במפתיע" נחת על מקומות עבודה. רק שאין שום הפתעה, כל כמה שנים יש משבר, ובו קורסים תאגידים וחברות. ובין המשברים קורסים פה ושם תאגידים וחברות. כך העסק עובד. הקפיטליזם מרוקן עסקים מיכולתם, הופך אותם לחברות קש שמסוגלות רק להוציא הטבות מהמדינה ולנצל עובדים וכשהן קורסות התאגידים ומשקיעי-העל עוברים הלאה.

בסופו של היום אנחנו יכולים לבחור בין אמונה שקפיטליזם זה מה יש, או להבין שהגיע הזמן לשינוי הפרדיגמה. שינוי הפרדיגמה מצריך שינוי בתפיסה גם בשמאל. לימין אין מה להציע, כשם שהימין הישראלי מציע לנו מציאות, שבה אף פעם אין שלום אלא סכסוך, המתנהל רוב הזמן על אש קטנה ופה ושם מעצים, כך גם בכלכלה, נפילת "טבע" זה משבר כמו "צוק-איתן", או "חומת-מגן", וביום-יום סתם מנצלים עובדים וממררים את חייהם של חלשים ונתמכים. המצב הקיים על המשברים שלו זה מה שהימין מציע לנו, בקיצור לא ממש אופציה.

השמאל צריך להגדיר כמטרה את ההפרדה בין קיום בכבוד לבין הצורך לעבוד, ולא רק בשביל בעלי-מוגבלויות ונכויות, אלא בשביל כולם. את ההון והמשאבים של החברה צריך לרתום למען רווחה כללית. זכות הקיום הבסיסית צריכה להיות מגודרת באופן שמנתק בין עבודה וקיום בכבוד. בריאות, רווחה, חינוך אבל גם דיור, הכנסה, תרבות ונופש צריכים להיות מובטחים כזכות יסוד.

בתור התחלה, במקביל להגדלה והעלאה של הקצבאות האוניברסאליות בתמורה לביטול כל הפטורים ממס לתאגידים וחברות, צריך לעבור ל-30-30, שלושים שעות עבודה שבועיות במשך 30 שנה כמקסימום שנדרש מאדם עובד. זה או זה או להמשיך לחיות במטריקס שבה לשדנו נמצץ בשביל תאגידים שמנצלים אותנו ומחריבים עולם שלנו בשביל עוד הון שלא מגיע להם. יש לנו הזדמנות נדירה להתעורר, חבל שנחמיץ אותה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. נטע :

  לי אין צורך בטבע כדי לדעת שהשמאל לא ימריא ולכן ה"טבע", ימשיך בדרכו

  לי אין צורך בטבע כדי לדעת שהשמאל לא ימריא ולכן ה"טבע", ימשיך בדרכו.
  השמאל טועה לא בגלל טבע ולא בגלל ששכח להיות יהודי – הוא שכח להיות!

  ברשת מתפרסמים אין ספור בלוגים ומאמרים וניתוחים ועיתונים כאלה ו"חברים של" – ואף אחד לא מחבר את כל החומר הזה. במקרה הטוב תמצא רשימת אתרים מומלצים, באופן סלקטיבי.

  אחד האתרים שהופך עם הזמן לארכיון של החומרים האלה – הוא עבודה שחורה .
  בנוסף למאמרי הכותבים בעבודה שחורה, פותח האתר חלונות לחומרים שהתפרסמו במקומות אחרים.
  לעתים זו ההזדמנות היחידה שלי להתוודע אליהם, כי רק מעטים יכולים לעבור לבד על כל החומר המתפרסם מדי יום.

  באותה מידה שאתרים נפתחים כך נסגרים אחרים ואין מסגרת ששומרת אותם. אתר עבודה שומר לפחות את תקציר המאמרים שהתפרסמו בהם.

  שתי דוגמאות שעולות לי במחשבה, לגמרי במקרה – "שקט מדברים" של כוח לעובדים. והפרסומים של יסו"ד (SORRY. THIS SITE IS NOT ׁ
  (CURRENTLY AVAILABLE

  כנ"ל האתר של כתב העת חברה. (הוא בתהליכי בנייה מחדש "ונשמח לעדכן כשהוא יעלה לאוויר" לא ברור ממתי הודעה הזאת).

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דוגמאות:

  כתב העת חברה:

  http://www.blacklabor.org/?p=47376

  http://www.blacklabor.org/?p=1357

  http://www.blacklabor.org/?p=3495

  הקישור האחרון מוביל לחומרים מעניינים. ראו למשל "דיוויד שוויקארט"

 3. אריק1 :

  לא היה קורה הרבה

  "דמיינו מה היה קורה אם המדינה הייתה נותנת את הכסף שהיא שופכת על תאגידים לאנשים כדי שיתקיימו בלי שיצטרכו לעבוד"
  א. חלקו את הפטורים וההנחות למס חברות ב8 מיליון איש ולא תקבלו הרבה. בטח לא מספיק לאלפי שקלים בחודש לכל משפחה.
  ב. אם המדינה הייתה מחלקת מספיק כסף לקיום בכבוד לכל אדם, אז פחות אנשים היו עובדים, פחות היה נוצר והכסף היה מאבד את ערכו. יתכן שיש מקום לתנועה בכיוון של חברה שעבודה פחות נצרכת בה אבל זה יותר מורכב מלתת כסף לכולם

 4. ק. טוכולסקי :

  פינלנד התחילה לחלק לכל אדם 700 יורו קצבה אוניברסאלית. לא שמעתי שהיורו איבד את ערכו או שהמדינה פושטת רגל.
  יכול להיות שלא צריך בכלל כסף אלא חברה קומוניסטית של שירותים לצרכים, אבל הרעיון שלא כולם יעבדו הוא בדיוק התוצאה של הפשרה עם המציאות הקפיטליסטית.

 5. דן :

  טוכלסקי, אני מבין שהמרצע יצא מן השק ואתה כבר מציע לנו את המודל הקומוניסטי.
  הרי המודל הזה נוסה בווריאציות שונות במדינות שונות ואיזורים גיאוגרפיים שונים עם אותה תוצאה אחת ויחידה: כישלון מחפיר.

 6. ק. טוכולסקי :

  מה שאני מציע לא נוסה בשום מדינה קומוניסטית.
  במדינות הקומוניסטיות היו פחות ימי חופש ויותר שעות עבודה.
  זה חלק לא מבוטל ממה שהביא לקריסתו.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רק עיוור לא יראה ש"משהו רקוב בממלכת דנמרק".
  השינוי מוכרח להתחולל והשאלה אם זה יקרה באופן אבולוציוני או רבולוציוני.
  לחזור אחורה אין טעם – אין ספק שהמודלים שפעלו בשם השיטה הקומניסטית קרסו (בין אם התבססו מלכתחילה על פירוש מעוות של הקומוניזם [כפי שקפיטליסטים טפשים טוענים היום "זו לא השיטה. הבעיה היא העיוות שלה"… כאילו שהיא יכולה שלא להתעוות…], בין אם זה הכשלים בתאוריה הקומוניסטית או כל סיבה אחרת).

  כל מי שעיניו פקוחות מבין שידרשו פתרונות חדשים – ברמת מקרו מערכתית.

  לצערי לא נראה לי שזה יבוא מהשמאל המוכר היום, למרות שעל פניו נראה שהס"ד מתאימה להיות המקפצה לשינוי.
  אולי. ואולי לא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.