postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בינוי שפוי למשה כחלון: לא להאריך את חוק הותמ"ל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בינוי שפוי למשה כחלון: לא להאריך את חוק הותמ"ל

נושאים דיור, תכנון ובניה, מכתבים ב 4.12.17 1:03

משה כחלון מתכוון להאריך את תקופת הפעילות של הוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור, הותמ"ל . ועדה זו מדירה את הציבור ואינה מתחשבת בצרכים של הציבור והמדינה. להלן המכתב של שי הרשקו ומטה המאבק לבינוי שפוי והעצומה

תאריך: 16.11.17

לכבוד:

משה כחלון, שר האוצר

הנדון:

התנגדות להארכת הוראת השעה של חוק הותמ"ל אשר מוביל את ישראל לקטסטרופה תכנונית

אנו, מטה המאבק לבינוי שפוי, המאגד פעילים מעשרות רשויות מכל רחבי הארץ פונים אליך בהמשך לפרסומים בעיתונות הכללית, לפיהם הינך, שר האוצר, מתכוון להאריך את חוק הותמ"ל אל מעבר לארבע השנים שהוראת השעה קובעת, על פי חוק הותמ"ל.

אנו מבקשים להביע את התנגדותנו להארכת החוק, שכן הותמ"ל ואופן הפעלתו לא חוקתיים ופוגעים בציבור הרחב ובמדינה בכלל שנים רבות קדימה.

בין היתר:

 • החוק אינו דמוקרטי: מלכתחילה מערכת התכנון מתייחסת אל הציבור בצורה אנכרוניסטית (נשענת על תקנות משנת 1936) ואינה מאפשרת לציבור הכללי להגיב אלא בעיקר בסוף התהליך. לכן, בוועדה הזו שבה התהליכים קצרים מאוד קולו של הציבור כמעט איננו נשמע. כלומר, הועדה איננה חוקתית והינה אגרסיבית.
 • הליך מזורז ולא כוללני: מטרתה של הותמ"ל היא לייצר כמות מסיבית של יח"ד ומהר. הדבר גורם לכך שלא ניתנת מחשבה מספקת והולמת את תכניות הבנייה שמועברות בוועדה. משכך, לא נשקלים כל האספקטים שיש לכל תכנית שכזו בהקשר הרחב.
 • פרבור וכשלים תכנוניים ותחבורתיים: השימוש בשטחים פתוחים בשולי הערים, יוצר פרבור, ומגדיל את העומס על תשתיות התחבורה הקיימות.
 • בזבוז משאבים ותשתיות: בנייה על קרקע לא בנויה מצריך משאבים רבים יותר מאשר פרויקטים של התחדשות עירונית. באם התשתיות ישופרו, ותשופר התחבורה הציבורית, שמצבה גרוע, ניתן יהיה לממש תכניות רבות של התחדשות עירונית הקיימות כבר היום בידי הקבלנים.
 • חוסר התחשבות בדורות הבאים: כל התכניות שהובאו בפני הועדה, למעט אחת, צרכו שטחים פתוחים נרחבים, כאשר קרקעות הערים אינן מנוצלות ביעילות סבירה. המדיניות הזו לוקחת שטחים חיוניים מהציבור ומהדורות הבאים. כמו כן, בנייה על קרקע לא בנויה מצריך משאבים רבים יותר מאשר פרויקטים של התחדשות עירונית, הן בעת ביצוע התכניות והן לשם תחזוקתן. חשוב להזכיר כי קשה עד מאוד לשנות תכנון שבוצע.

אמנם יש לתכנן ולבנות דירות למגורים. אולם, אין לעשות זאת בהתעלמות מוחלטת מהמרחב הציבורי ומכלל צרכי התושבים, שהותמ"ל מתעלם מצרכים אלו.

לשם כך יש לתכנן ולהבטיח הכנת התשתיות הנדרשות לפני תחילת הבינוי, לרבות בתחום התחבורה. כמו כן, התחבורה הציבורית בישראל במצב מאוד גרוע. במידה והתשתיות ישופרו או יוספו, יהיה אפשר לממש תכניות רבות הקיימות כבר היום בידי הקבלנים. מאחר והותמ"ל מאפשר להתעלם מצרכים אלו, אנו חושבים שאין מקום להאריך אותו – כדי לאפשר תכנון איכותי של בינוי שפוי.

על החתום,

שי הרשקו, גאוגרף, מתכנן סביבה וחבר במטה המאבק לבינוי שפוי. בשמי ובשם מטה המאבק לבינוי שפוי.

העתקים:

חה"כ בנימין נתניהו, ראש הממשלה, חה"כ יואב גלנט, שר השיכון והבינוי, מר אריה דרעי, שר הפנים, חה"כ איילת שקד, שרת המשפטים חה"כ ישראל כץ, שר התחבורה ובטיחות בדרכים, חה"כ אורי אריאל, שר החקלאות, חה"כ יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת, חה"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, חה"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה, חה"כ יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה, חה"כ שלי יחימוביץ, יו"ר ועדת ביקורת המדינה, חה"כ סתיו שפיר, יו"ר ועדת השקיפות, חה"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ד"ר עו"ד אביחי מנדבליט, היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמינץ, משנה היועמ"ש לעיניינים אזרחיים, שאר חברי הכנסת

חיתמו על העצומה: לא להאריך את חוק הותמ"ל

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  האמנם? הבלגן והשחיתות בתחום ההתחדשוות העירונית מכינים לנו כאן מתחת לאף בכייה לדורות.

  באמת? ניתן יהיה לממש תכניות רבות של התחדשות עירונית הקיימות כבר היום בידי הקבלנים?

  אותה צורת מחשבה שהובילה להקמת הותמ"ל מאפייינת גם את המתרחש בתחום ה"התחדשות העירונית" (המושג הזה הוא חומר מלבין שאיננו מצליח להלבין)…

  למשל, קשה לספור את מקרי ההתעמרות בדיירים קשישים, שההתחדשות העירונית מבהירה להם בעצם בלשון שאיננה משתמעת לשתי פנים: "זוזו כבר מפה".

  על הקטסטרופה התכנונית נכתב ויכתב הרבה, בעיקר אחרי שכל הסוסים כבר יהיו מחוץ לאורוות.

 2. הודעה מאת משמר התכנון :

  משמר התכנון כולכם מוזמנים ביום חמישי הקרוב לכנס "משמר התכנון" בשעה 17:00 ב Abraham Hostel Tel Aviv , בכנס נציג את עיקרי הדו"ח שמרכז את הפעילות של הוותמ"ל ונדון בדרכים בהם ניתן למנוע את הארכת חוק הוותמ"ל. בנוסף נפגוש את אלון כרמלי ממובלי המחאה נגד הבנייה באפולוניה (צפון הרצליה) ונשמע ממנו כיצד במשך שלוש שנים הם נאבקו בתכנית עד שהגיעו לרגע הגורלי והמכריע בבית המשפט. נתראה בקרוב 🙂
  https://www.facebook.com/mishmar2048/photos/a.269727930201644.1073741828.260355577805546/298310107343426/?type=3&theater

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.