postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מפעל "נגב קרמיקה" – כשכל מפעל שירצו לסגור יולאם דברים יראו אחרת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפעל "נגב קרמיקה" – כשכל מפעל שירצו לסגור יולאם דברים יראו אחרת

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 26.11.17 1:20

המדינה משקיעה בקומץ בעלי הון ואלה מנצלים אותה. מה שקורה ב"נגב קרמיקה" וב"טבע" ממחיש זאת. מדינת ישראל צריכה לבטל את החוק לעידוד השקעות הון, להלאים מפעלים ולייצר מקומות עבודה

מאת: ק. טוכולסקי

כשכל מפעל שירצו לסגור יולאם דברים יראו אחרת

מפעל נגב קרמיקה עומד לפני סגירה. האמת, אם אני הייתי בעלים של מפעל בישראל בימים אלה, גם אני הייתי סוגר. האווירה החזירית לתוכה גדלים בני הדור החדש של בעלי מפעלים לא מתירה אחרת. מפעל בישראל כיום לא נועד לייצר דבר מלבד הון לבעליו. בימינו ,מפעל לא אמור לייצר הון לבעליו דווקא באמצעות ייצור. בעליו של מפעל לא צריך לייצר כלום בשביל לקבל הטבות מס, פטורים ממס, תמיכות, מענקים. מפעל מייצר כיום הון לבעליו בלי שעובדיו יצטרכו לייצר. וכאשר השוד הזריז נגמר, אפשר לסגור את המפעל.

כבר שנים שמדינת ישראל, מדינה עם חובות של מאות מיליארדי שקלים, מוותרת על חובות של בעלי הון כלפיה בשביל שאלו יועילו בטובם לקיים מקומות עבודה. ומה קורה? חובותיה של מדינת ישראל עוד שם, מקומות העבודה כבר לא. ומאות מיליארדים של מענקים/הנחות ופטורים ממס, הוזרמו לכיסיהם של בעלי הון, לא שירתו את טובת הציבור הרחב.

מדינת ישראל צריכה לבטל את החוק לעידוד השקעות הון. לא לשנות, לא לתקן, לבטל. כל הכסף שיחסך מביטול ההנחות שמדינת ישראל מזרימה כבר שנים לכיסיהם של בעלי הון בשביל שאלו ישמרו על מקומות עבודה עוד שנה אחת או כמה שנים, צריך להיות מנותב לקרן ממשלתית בעלת ייעוד אחד: הבטחת איתנות פיננסית של מפעלים שיולאמו בשנייה שבעליהם מודיעים על סגירה.

הלאמת מפעלים היא רק ההתחלה. המדינה צריכה להעביר את השליטה במפעל המולאם לעובדים. להבטיח שכל מפעל שסובל מיבוא במחירי הצף, יקבל הגנה של מכס מפני יבוא. צריך להקים בנק ממשלתי שיתמוך במפעל, ומניות שיישארו בידי המדינה. כצעד מונע לשרירות הלב החזירית של בעלים ומנהלים בתעשייה, צריך להעביר בכל מפעל 10% מהשליטה למדינה ו-10% מהשליטה לעובדים כך שהאינטרס של המדינה והעובדים יהיה מיוצג בהנהלות ובדירקטוריונים.

במשך יותר מדי שנים המדינה רק נתנה לקבוצה קטנה ולא מוכשרת של אוליגרכים את הכוח לנצל אותה. ומה שקרה בנגב קרמיקה ,או קורה בטבע מראה מה התוצאה של השקעה בקומץ בעלי הון שעוד כסף לא ממש משנה להם כי הם גם ככה עשירים. המדינה שפכה כסף לחינם, כסף שהיו יכול לייצר מקומות עבודה ולהבטיח לא רק עבודה בשעות ארוכות ובשכר עלוב בזמן שמנהלים ובעלים חיים חיי פאר על חשבון הציבור.

הגיע הזמן שהמעמד הטפיל יתחיל לשלם. לא צריך אותם כמאכערים, כמתווכים בין הכסף הציבורי למטרות שלו. הגיע הזמן שכל המשפחות עופר/לבייב/אריסון/תשובה של ישראל יחזירו את מה שהם גזלו מהמדינה .וכל מועצות המנהלים של החברות הציבוריות סטייל "טבע", שנתנו יד למעבר מתעשייה של חדשנות ופיתוח, לתעשייה של הטבות מס ותכנוני מס, יסיימו את תפקידם. לקחת כסף מהמדינה כל אחד יכול, לקחת כסף מהמדינה ולעשות לה נזק באמצעותו זאת כבר חכמה שהמציאו מנהלי חברות ומפעלים בעידן הניאו ליברליזם שבו אנחנו חיים.

מפעל כמו "נגב קרמיקה" יכול לפרוח, ויכולים לעבוד בו עובדים שעובדים בעבור שכר שאינו קצת מעל מינימום ולעבוד בו לא יותר מ-35 שעות בשבוע. המפעל יכול לייצר במחיר הוגן ומפוקח, שיינתן לו בתמורה לקבלת הגנה מכסית מפני מחירי היצף ולהיות בבעלות עובדיו. המדינה צריכה פשוט להגן על מקומות עבודה בלי התיווך של בעלי הון. להגן על המחיר הצרכן בלי התיווך של תחרות באמצעות יבוא ומחירי היצף. מדינה יכולה לעשות את זה. או שהיא יכולה לנהל מסעות ספינים ולהשקיע בקומץ בעלי הון שנותנים למנהיגי המדינה תקשורת אוהדת ותרומות לפני בחירות.

כשיהיה לנו שלטון שילאים כל מפעל שירצו לסגור, יעביר אותו לעובדיו ויגן על קיומו ועל המחיר ההוגן של תוצרתו, דברים יראו אחרת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  המוקיון המרקד לפני הכיכר

  אני רוצה לחזק אותך טוכולסקי ולהציע שליד המפעל בירוחם נבנה מתקן מעצר שנקרא לו גולאג, במתקן יאסרו תושבי העיר שלא הסכימו לעבוד במפעל…
  כפי שהצעתי לך בעבר, אתה תמיד מוזמן להקים עסק מכספך שלך, עסק למטרות הפסד ולהעסיק את העובדים על חשבונך לנצח, למה אתה מוצא לנכון לדרוש מהקופה הציבורית לממן את משוגותיך?

  מיהו ג'ון גאלט?!

 2. ק. טוכולסקי :

  אתה גם קורה את מה שאתה כותב? אני מתחיל לחשוב שאתה לועג לליברטיאנים. מה שקורה בנגב קרמיקה ובכל מפעל אחר שמאיימיםב סגירה שלו זה בדיוק מה שאתה טוען כלפי, דרישה של אדם פרטי מהמדינה לממן את משוגותיו אחרת הוא יסגור.

 3. החגב עמד יציב :

  הנחות יסוד

  אני מציע לקבע כמה הנחות יסוד:
  ראשית המדינה לא צריכה להלאים עסקים פרטיים מדוע?
  מכיוון שאינה יודעת לנהל עסקים ובדרך משרות בחברות הממשלתיות הופכות לכר פורה לשחיתות וחלוקת ג'ובים.
  שנית, מרבה הצער עסקים כושלים מעת לעת ויש לסגור אותם, ככל שתהליך זה יידחה הנזק וההון שירד לטמיון יהיו גדולים יותר.
  שלישית ההצעות שהעלית בפוסט כגון "הגנה מכסית"
  או ססמאות נבובות בסגנון שבוע עבודה בן 35 שעות, שכר מפוקח וגו'הן עדות לבורות, פטרונות ולכוחניות אשר היא לב תפיסת העולם הס"ד אשר רואה בפרט ילד קטן נטול יכולת לקבל החלטות ואת תפקיד המדינה כבייביסיטר כוחני אשר תפקידו לפקח על כל מרכיב בחיי הפרט תוך שלילת חירותו.
  #שיטשקולקטיביסטיםאומרים
  וכן מיהו ג'ון גאלט!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.