חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורה לנבוכים: הגורל אליו מגרש אבי גבאי את הפליטים

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 26.11.17 1:00

הח"כים של העבודה החליטו שהעם בעד שנאת פליטים, ונתנו חותמת כשרות לגירוש. הנה תזכורת לקמפיין ההסתה ולמדיניות ההתעמרות של המדינה, ועדויות שמבהירות מהו העתיד הצפוי לפליטים שיגורשו: רשתות הברחה, עינויים, מוות בסהרה

מאת: סיגל קוק אביבי

כשמדינת ישראל דחקה במדינות האומות המאוחדות בשנת 1951 לכונן אמנת פליט, היא ודאי לא שיערה שיבוא יום והיא תהא המדינה שעל שעריה יתדפקו פליטי מלחמה וטיהור אתני.אמנת ז׳נבה שעסקה בפליטים עוצבה מתוך חווית הפליטות של יהודי אירופה שהצליחו להימלט מאימת השלטון הנאצי ובבואם לבקש מקלט ממדינות העולם נתקלו בשערים נעולים.

כך, מדינת ישראל הצעירה, אולי בלי משים, הניחה את התשתית למימוש התפיסה ההומניטרית, שרואה בכל אדם כבעל זכות טבעית לחירות. אולם בפועל, בעוד מדינות רבות נאלצו להתמודד עם תופעת הפליטות וההגירה העולמית, ישראל שיזמה, חתמה ואשררה את האמנה, מעולם לא נדרשה לשאלת הפליטים, פרט כמובן לפליטים שהיא עצמה יצרה.

לקראת סוף שנת 2005, בעוד שאר מדינות מזרח התיכון מוצפות בפליטים, פוזרה באלימות קשה הפגנה שקיימו מבקשי מקלט מסודאן  מול משרדי האו"ם בקהיר בדרישה לשיפור מעמדם. 27 פליטים נהרגו ורבים נעצרו. הפליטים הסודאנים נדחקו ממצרים צפונה. למרות שישראל לא היתה מדינת יעד עבור פליטים אלו, הם נותרו ללא אופציות, וכך הם החלו להגיע לכאן. לראשונה, נדרשנו אנו לקיום חלקנו באמנה שאנו יזמנו.

כיום, לאחר שרבים גורשו, נותרו בישראל כ-35 אלף מבקשי מקלט מאפריקה, מרביתם (27 אלף) מאריתריאה ומקצתם מסודאן (8,000). אנשים אלו נמלטו ממשטרים רצחניים ומשעבדים. בחבל דארפור שבסודאן מתקיים רצח עם שהחל ב-2003. גם בהרי הנובה ובנילוס הכחול מתקיים טיהור אתני מהאכזרים שידע העולם, ועל אף שנשיא סודאן עומר אל באשיר הוכרז על ידי בית הדין הבינלאומי כמי שמבצע פשעי מלחמה, ופשעים כנגד האנושות, הקהילה הבינלאומית בוחרת שלא להביאו למעצר. יתרה מכך, הנשיא האמריקאי הפורש ברק אובמה בחר להסיר את הסנקציות שהיו מוטלות על סודאן בשל מעשי הרצח, והממשלה בישראל מחממת את יחסיה עם מי שהוגדרה עד כה כמדינת אויב.

באריתריאה, שולט הרודן איסאייס אפוורקי, אשר משעבד את עמו מאז 1992, תוך שהוא זוכה לתמיכה ואף לשיתוף פעולה ממדינות כגון סין, איראן, קטר וישראל. ממדינה זו, שזכתה בצדק לכינוי ״צפון קוריאה של אפריקה״, נמלטים בכל חודש כ-5,000 בני אדם, שיוצאים למסע פליטות מסוכן מאין כמותו, כאשר סיכוי ההישרדות של מי שנמלט אינו רב.

מההעדר מדיניות למדיניות של שנאה

תופעת הפליטות בעולם, איננה תופעה חדשה. כיום יש כ-65 מליון פליטים ועקורים בעולם כולו, ובניגוד להפחדות של שרים שונים בממשלות ישראל, לכאן הגיעו רק כ-64 אלף מבקשי מקלט (פחות מ-0.1 אחוז), וזאת על אף הגבול הפרוץ עם סיני. משהושלמה בניית הגדר בין ישראל למצרים בשנת 2012 מספרם של הנכנסים לשטח ישראל ירד לעשרות בודדות בכל שנה. מאז אפריל 2016 נכנס לישראל מבקש מקלט אחד בלבד.

כאמור, מבקשי המקלט שנמלטו מסודאן ומאריתריאה לא בחרו בישראל כיעד; מסע הפליטות שנכפה עליהם הוביל אותם למדינות כגון צ’אד, לוב ומצרים, לעיתים אף לירדן. רק כשהיו בסכנה מוחשית במדינות אלו פנו לנתיב היבשתי דרך סיני לישראל. רבים מהם לא ידעו דבר על ישראל בטרם מצאו עצמם על גבולה.

כמעט למן ההתחלה ביקשה מדינת ישראל להרחיק את הפליטים שהתדפקו בשעריה. היא נקטה במדיניות ״ההחזרה החמה״ בעודה הודפת חזרה לשטח מצרים את מי שביקש את הגנתה, עד שהתעורר מצפונם של חיילי מילואים – אשר נצטוו להחזיר את כל מי שעבר את הגבול לישראל, כולל נשים וילדים, לידיהם של הצבא המצרי (שאנס, רצח ושלח לא אחת את הפליטים למדינות המוצא) – והם סירבו לבצע פקודות אלו.

בשנים 2006 עד 2012 חצו את הגבול מבקשי מקלט נוספים. חלקם נסחרו על ידי שבט הרשיידה עברו במחנות העינויים בסיני ונזרקו על הגבול, לאחר שמשפחותיהם שילמו את דמי הכופר שנדרש. חלקם הגיעו בעקבות קרובי משפחה. בשנת 2012 עמד מספרם של מבקשי המקלט בישראל על לא יותר מ-54 אלף איש.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.