חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קודם לדאוג לקורת גג לבדואים ורק אחרי כן לממש צווי הריסה

נושאים דיור, תכנון ובניה, זכויות אדם ב 8.11.17 0:25

חייל בדואי המשרת בקבע בצה"ל קיבל צו הריסה ויושלך למדבר עם משפחתו. "הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים" שמפעילה מדיניות הריסת בתים, יוזמת הקמת שכונות לחיילים בדואים. אז אולי קודם לדאוג לדיור חלופי ואחרי כן להרוס?

מאת: דליה בלומנפלד

מ.א.ג. הוא אזרח בדואי המתגורר בבית בכפר לא מוכר הממוקם בטווח של כ-500 מ' מצומת תל-ערד. הבית נחשב לא חוקי לפי עמדת המדינה. מ.א.ג הרחיב לפני זמן מה את ביתו ובנה חדר נוסף לצרכי משפחתו. לאחרונה קיבל צו מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה במחוז הדרום המורה לו להרוס את כל ביתו. הוא הוסיף חדר לבית, אך הצו דורש ממנו להרוס את כל הבית, והקציב לו שבעה ימים לבצע את ההריסה. בצדק טוען מ.א.ג: הוספתי חדר באופן לא חוקי, מדוע מצווים עלי להרוס את כל ביתי? הוא הביע נכונות להרוס את החדר, אך לא את כל הבית.

מ.א.ג הוא צעיר כבן כשלושים המשרת כנגד בשירות קבע בצה"ל. הוא בעל משפחה, אישה וילדים, ודואג לצרכיה. הריסת ביתו תותיר אותו ואת משפחתו ללא קורת גג. מ.א.ג משרת את המדינה כחייל קבע בצה"ל, המדינה גומלת לו בהריסת ביתו.

מ.א.ג נאלץ להשתמש בשירות עורך-דין ולהגיש בקשה לדחיית ההריסה. בית-המשפט הסכים לדחות את הריסת הבית בחודשיים. בעוד חודשיים יעמוד מ.א.ג בפני אותה מצוקה. ביתו ייהרס ומשפחתו תיוותר ללא קורת גג, לקראת החורף הקרב.

מ.א.ג אינו היחיד שביתו נהרס. לא מזמן פורסם בכותרות החדשות אודות הריגתו של יעקב מוסא אלקיען בהריסת הכפר הבדואי הבלתי מוכר אום אל חיראן.

הזכות לדיור נאות היא זכות יסוד מוכרת במשפט הבינלאומי, אך מדינת ישראל אינה מקיימת אותה בהתייחסות אל הבדואים. מדינת ישראל מפעילה כלפי הבדואים מדיניות אכזרית של הריסת בתים וכופה עליהם להתרכז במקומות שהיא קבעה, בלי להתחשב ברצונם, בבעלותם על קרקע ובמורשתם. הקהילה הבדואית מהווה מעל 34% מתושבי הנגב, אך רק 18 ישובים הוקמו למענם מתוך 144 הישובים הקיימים. כך גורמת המדינה למצוקת דיור קשה בקרב הבדואים. הריסות הבתים מחמירות מצוקה זו.

דו"ח שפרסם פורום דו-קיום בנגב מלמד שב-2016 נהרסו 1158 מבנים של בדואים. במקום להשקיע באופן הוגן את הזכות לדיור של הבדואים, ממשלת ישראל משקיעה משאבים רבים בהריסת בתים של אזרחיה. לא רק שמדיניות הריסת הבתים לא מהווה כל פתרון, היא מעמיקה את מצוקת הדיור של הבדואים עוד יותר.

צווי ההריסה חלים על כלל הבדואים, אך הריסת בתי-חיילים בדואים המשרתים בצה"ל פוגעת ביתר שאת בתדמית של המדינה, המצטיירת כמי שהורסת את בתיהם של אלה שמשרתים אותה. על פי כתבה שפורסמה, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בראשותו של יאיר מעיין ערה לפגיעה זו ויזמה הקמתן של שתי שכונות זמניות עבור חיילים בדואים המשרתים בצה"ל. שכונה אחת סמוכה לתל-ערד והאחרת בנבטים. שכונת "אל בטאט" ביישוב מכחול ושכונה נוספת ביישוב מרעית. מדובר בקראוואנים זמניים שבהם יתגוררו החיילים הבדואים עד להסדרת התיישבות קבע. השכונות יכללו את כל התשתיות הנדרשות בהן כגון מים, חשמל, ביוב, ממ"ד, גינון.

אם הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים ערה למצוקת החיילים, מדוע שלא תדחה הריסת בתים עד שייבנו השכונות הזמניות הללו, שיתנו פתרון מגורים לחיילים הבדואים? מן הראוי קודם לדאוג לפתרון מגורים לחיילים לפני שמוציאים להם צווי הריסה.

ואם הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים ערה למצוקת החיילים, מדוע שלא תיתן את הדעת גם לגורלם של אזרחים בדואים שאינם משרתים בצבא ותימנע מלהרוס את ביתם עד שיימצא להם פתרון דיור?

מן הראוי שהרשות תתנהל באופן הומאני יותר ותפעל לפתרון דיור קודם שהיא שולחת צווי הריסה ומשליכה משפחות למדבר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.