אבי גבאי שובר לימין

מפלגת העבודה בראשותו של אבי גבאי חותכת ימינה. לא רק מדינית, לא רק אמונית, אלא גם ובעיקר כלכלית וחברתית

מאת: ק. טוכולסקי

אבי גבאי חוזר אל הניו-לייבור

בשבועות האחרונים שמענו לא מעט על התבטאויותיו הימניות מדינית של יו"ר מפלגת העבודה החדש אבי גבאי, נגד פינוי התנחלויות, זכותנו על הארץ, החשיבות של האמונה בחיי היהודים, הבלים מהסוג שהימין מרכז משתמש בהם כמס שפתיים והימין הקיצוני מאמין בהם באמת. בתחום הכלכלי התקשורת הישראלית כרגיל לא סקרה, מה שיכול ללמד אותנו במקרה הטוב על שתיקה ובמקרה הרע על טיוח. תודות ליכולת של חלקנו לקרוא שפות זרות ולאינטרנט המופלא! יכולנו לגלות שבשפה האנגלית אבי גבאי נשמע ברור יותר. מכתבה האקונומיסט שהציגה אותו כמי שמציע "לייבור חדש" לישראלים למדנו שהוא בקש את עצתו של טוני בלייר, מאבות הניאו ליברליזם בגרסת השמאל מרכז שלו. הניאו ליברליזם וה"לייבור החדש" חוזרים שוב או בפרפרזה על דבריו של מרקס: "הניו לייבור חוזר על עצמו, פעם כפארסה ועוד פעם כפארסה".

מאז בחירתו של אבי גבאי לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה ומצהלות השמחה של הפלג הסוציאל-דמוקרטי, הנאמן לשלי יחימוביץ, שתמך בהתלהבות בנער האוצר שהתעשר כמנכ"ל על הצלחתו הס"ד האדירה בניצחון שלו על עמיר פרץ, הכיוון אליו תלך העבודה היה די ברור לכל מי שעיניו בראשו והן אינן עיוורות בשל הערצתו את שלי יחימוביץ. מפלגת העבודה חותכת ימינה, לא רק מדינית ולא רק אמונית אלא גם ובעיקר כלכלית וחברתית.

כשאבי גבאי מדבר, הוא מדבר ניאו-ליברליזם, מגזר ציבורי גדול ולא יעיל, בזמן שהמגזר הציבורי לא יעיל בעיקר משום שהוא קטן. אין מספיק רופאות ואחיות, אין מספיק מורות וגננות, אין מספיק שוטרים ופקחים, אבל אבי גבאי מדבר ניו לייבור. הוא לא יביא לצמצום הפערים החברתיים הוא "יילחם בשחיתות". בניאו-ליברלית מדוברת מלחמה בשחיתות זאת אמירה שמשמעותה: "אני אחליף משרתיו של בעל הון מסוים, בשירות שאני אספק לבעל הון אחר". זאת אולי סוציאל-דמוקרטיה כשאתה שלי יחימוביץ או אחד מחסידיה, אבל זאת לא סוציאל-דמוקרטיה. זה ניאו-ליברליזם, ובפעם הראשונה מאז אהוד ברק ב-1999 יש למפלגת העבודה יו"ר שחותך כל כך מובהק ימינה חברתית כלכלית.

מפלגת העבודה אבודה, לטעות פעם אחת זה אנושי, לחזור על אותה טעות פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות אחרות זה כבר טמטום מוחלט. מאז 1977 נשלטת מפלגת העבודה בידי הפלג הניאו- ליברלי שלה. שמעון פרס כראש ממשלה בשנים 1984-1986 וכשותף לשלטון בשנים 1986-1990 הגשים פה מדיניות ניאו-ליברלית. בין השנים 1992 ו-1996 רבין פרס ובייגה שוחט הפריטו את מדינת ישראל כמו שאף אחד לא עשה לפניהם. ב-1999 נבחר אהוד ברק שכבר הזדהה כניו לייבור בלי מסכות. מפלגת העבודה הלכה ואיבדה מכוחה ב-25 השנים האחרונות כי ברגע שהבוחר מבין מה זה ניו לייבור הוא כבר לא בעניין, ועדיין חבריה ומנהיגיה חוזרים פעם אחר פעם על אותה טעות. הגיע הזמן להבין שמשם לא תצא בשורה.

לסוציאל דמוקרטים בעבודה אין מה לחפש שם יותר, זה הזמן להחזיר את הפנקס, להודיע על ביטול החברות, להפסיק להתנחם באיזה חבר-כנסת זוטר, או ראש עיר קטנה שרק תחכו הוא הבשורה הסוציאל-דמוקרטית הבאה. מפלגת העבודה הישראלית, כמו ההסתדרות הכללית, לא מסוגלות להפסיק לשרת את ההון. וכל הכוונות הטובות והאנשים הטובים לא ישנו זאת. אבי גבאי לפחות עושה בגלוי את מה שאחרים ניסו להסתיר, ועל כך מגיעה לו תודה. מי שלא ישכיל להבין את המשמעות דן את עצמו שוב לשותפות בפארסה. זה יהיה נכון גם אם אבי גבאי יצליח לנצח בחירות וגם אם יפסיד אותן.

לאנשי שמאל-מרכז, סוציאל-דמוקרטים, כבר אין מה לחפש במפלגת העבודה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

9 Responses to “אבי גבאי שובר לימין”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  מעניין אם שלי תמשיך לתמוך בגבאי הניאו-ליבראל והמפריטן כאשר הכח הפוליטי יהיה אכן בידיו וייתכן אפילו ראשות הממשלה.
  ימים לא פשוטים לסוציאליזם הדמוקראטי והאנטי מפריטני,הן בארץ והן באירופה מולדת הסוציאליזם.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  מבחינת שלי יחימוביץ יש הגדרות חדשות לקפיטליזם וסוציאליזם
  עמיר פרץ=קפיטליזם
  מי שנגד עמיר פרץ=סוציאליזם

 3. לתגובה 1 הגיב:

  שלי יחימוביץ הריצה את גבאי. היא נותנת גיבוי למעשיו, לדבריו. הופיעה בתקשורת להגנתו. היא לא סתם תומכת בו, היא מריצה אותו, מגבה אותו ועומדת מאחוריו.

 4. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לתגובה 3.שלי אכן כל הדברים שנאמרו,אך עדיין אין,לטעמי, אינדיקציה להתקרנפות אידיאולוגית.

 5. ק. טוכולסקי הגיב:

  מה שיחימוביץ עושה הרבה יותר גרוע, במיוחד לאור העובדה שמעריציה השוטים מהווים כת שמצייתת לפקודות ראשת הכת. היא טוענת שהוא סוציאלדמוקרט.
  זה הזוי, אבל זוהי המציאות.

 6. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  יחמוביץ טוענת שגבאי המפריטן ,הוא סוציאל דמוקראט?!קשה להאמין.נוח לי להאמין,שלא היא אמרה דבר שכזה,אלא יותר סביר,אחד מחסידיה השוטים.
  כאמור,ימים קשים עוברים על הסוציאליזם הדמוקראטי.

 7. תגובה של דני גוטווין בטוויטר הגיב:

  למי שהלכו שולל אחר תעתועי אבי גבאי כדאי לשים לב להתנגדות שהביע איתן כבל לכוונת גבאי לצרף את בוגי לרשימת העבודה: לדברי כבל בוגי "רואה את גבאי עם משקפת מימין".
  כך, צירוף יעלון – התאום המדיני בטחוני של ביבי – זו לא "טקטיקה", זו המהות של "הגבאיזם", שכנגדה יש לארגן אופוזציה ב"עבודה".

 8. החגב עמד יציב הגיב:

  מקריאת התגובות של הכותבים באתר נראה כי מיום ליום אתם ורעיונותכם נדחקים יותר ויותר לשוליים הסהרוריים.
  עכשיו גם מפלגת "העבודה" אינה בית אידאולוגי עבורכם,
  לאן תלכו ומי אתם בדיוק חושבים יחלוק עמכם את אמונתכם הפוליטית?
  איפה אותם המונים אשר ישנו את המפה?
  או אולי צריך לחכות "למהפכה" אשר ללא ספק בוא תבוא על מנת לחולל את השינוי הרצוי שכן לעת עתה רב הציבור שקוע עד הצוואר "בתודעה מעמדית כוזבת"?

  מיהו ג'ון גאלט?!

 9. החגב עמד יציב הגיב:

  לחיזוק הטענה עכשיו גם מצטטים "מצוויצר" מגוון מוקיונים המרקדים לפני ההיכל…יש שיפרשו ×›×™ גנבו לכם את המפלגה 🙂

  מיהו ג'ון גאלט?!

Leave a Reply