חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה לאיכות השלטון : הפרות מניית הזהב של כי"ל – מחדל טיפול משרד האוצר

נושאים משפט ופלילים, עלו ברשת ב 17.10.17 0:05

התנועה לאיכות השלטון בעתירה לבית המשפט: משרד האוצר מתעלם בשיטתיות מפניות לפרסם  מידע בעניין טיפול המשרד בהפרות מניית הזהב על ידי כי"ל

 התנועה לאיכות השלטון עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד משרד האוצר, בבקשה להורות למשרד האוצר למסור לה פרוטוקולים של דיונים שנערכו במשרד האוצר בעניין מסקנות דוח שנכתב באגף החשכ"ל בנוגע להפרות תנאי מניית הזהב

התנועה הגישה עוד בחודש אוגוסט 2016 בקשה לפי חוק חופש המידע, ובו ביקשה לקבל לידיה דו"ח ביקורת שנערך באגף החשב הכללי, העוסק בהפרות לכאורה של תנאי "מניית הזהב" של מדינת ישראל בחברת כי"ל – הפרות שאם אכן התקיימו, פגעו באינטרסים החיוניים של אזרחי מדינת ישראל במשאבי הטבע שנמסרו לכי"ל בזיכיון.

לתנועה התברר כי דוח זה הונח על שולחנו של מנכ"ל משרד האוצר כבר בחודש פברואר 2016; ברם, חרף חשיבותו הציבורית הרבה של הדוח, הוא נותר מוטל כאבן שאין לה הופכין, מעולם לא פורסם לציבור וככל הידוע לא התקבלו כל החלטות בעקבותיו – למעשה עד היום, כמעט שנתיים לאחר שהוגש (!).

משרד האוצר התעלם כליל מבקשת המידע הראשונה, תוך הפרת הוראות החוק, ולפיכך נאלצה התנועה להגיש עתירה נגד המשרד על מנת שישיב לבקשת המידע וימסור את המידע המבוקש. בין היתר התנועה ציינה את חששה כי משרד האוצר, בתפקידו כרגולטור האחראי על קיום תנאי מניית הזהב, התרשל בפעולות הפיקוח, וכי הימנעותו מטיפול בדוח (וממסירת מענה לבקשת המידע) נובעת בין היתר מניסיון לכסות על מחדליו אלה.

בדיון שהתקיים בעתירה הראשונה בחודש יולי 2017, טען בא כוח המדינה שמשרד האוצר אינו מתעלם מהנושא וקיים "בחודשים האחרונים" דיונים בעניין הדוח. לאור הצהרה זו, ובמקביל לניהול ההליך המשפטי באשר לבקשת המידע הראשונה, שטרם הסתיים, פנתה התנועה למשרד האוצר בבקשת חופש מידע נוספתבה ביקשה לקבל מסמכים ומידע בעניין אותם דיונים שנטען כי נערכו במשרד האוצר, לרבות פרוטוקולים, תכתובות, ומסמכים נוספים.

חשיבות המידע המבוקש נגזרת מחשיבות הדוח, ויש להבינה על רקע טענות העותרת בעתירה הראשונה כי הדוח ומסקנותיו אינם זוכים לתשומת הלב הראויה להם. חשיפת המידע בדבר תוכן הדיונים – ולחלופין, בדבר מועדם, אורכם, שמות המשתפים בהם וכו', תוכל לשפוך אור על מידת הרצינות בה מתייחס משרד האוצר לדוח.

התעלמות משרד האוצר מבקשת המידע (תוך כדי שהליך משפטי באותו נושא תלוי ועומד!) – מצטרפת למקרים נוספים בהם מתעלם המשרד מבקשות מידע, והדבר מעורר חשש שמא מדובר בשיטה – פסולה מכל וכל – שמטרתה להתחמק ממסירת מידע "לא נוח" למשרד, או כזה אשר עלול להאיר אותו באור שלילי. מדובר בהתנהלות פסולה, המנוגדת למצופה מרשות מנהלית.

הודעה מאת התנועה לאיכות השלטון

רקע

בעת הפרטת כי"ל הונפקו בה (ובחברות הבת שלה) מניות מדינה מיוחדות, המכונות "מניות זהב", אשר מטרתן להגן על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל במשאבי הטבע שהחברה מנהלת ומפתחת. בין היתר, תנאי מניית הזהב נועדו לשמור על מרכז עסקי החברה בישראל, לפקח על שליטת החברה באוצרות הטבע שהופקדו בידיה ולמנוע השתלטות גורמים עוינים על החברה.
בשנים האחרונות החלו להצטבר אינדיקציות העשויות להצביע על הפרת תנאי מניית הזהב על ידי כי"ל. במקביל, המדינה החלה להיערך לתום תקופת הזיכיון של מפעלי ים המלח (אחת מחברות הבת של כי"ל) בעוד מספר שנים, ובמסגרת זו נערך באגף החשב הכללי דוח בדיקה בעניין הפרות לכאורה של תנאי מניית הזהב על ידי כי"ל. מסמך זה עומד במרכז עתירת התנועה.
ביסוד בקשת המידע עומד אינטרס ציבורי מן המדרגה הראשונה: הצורך לחשוף דו"ח שעניינו קיומן של הפרות לכאורה של תנאי מניית הזהב, אשר העמידו בסיכון את האינטרסים החיוניים של המדינה. חשיפת המידע נדרשת בפרט כאשר בתקופה הקרובה אמורה להתקבל החלטה בנוגע לעתיד הזיכיון, שכן ככל שאכן בוצעו הפרות יש להבטיח כי הן תילקחנה בחשבון בהחלטה זו. עוצמתו של האינטרס הציבורי עולה ביתר שאת מקום שלהקצאת הזיכיון משמעויות כלכליות אדירות, והנכס נשוא הזיכיון – קניינו של הציבור הוא.
התנועה מדגישה בפני בית המשפט כי משרד האוצר לא טרח בשום שלב להכחיש אינטרס זה, לא כל שכן להציב כנגדו אינטרס הופכי, ואף לא טען כי המידע המבוקש אינו מצוי בידו – אלא פשוט התעלם מבקשת המידע ומתזכורות חוזרות ונשנות ששלחה התנועה. התנועה סבורה כי נוכח חשיבותו ואופיו הציבורי המובהק של המידע המבוקש, מן הראוי שמידע זה יובא בהקדם לידיעת הציבור – אשר המידע שייך לו.

פורסם באתר התנועה לאיכות השלטון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.