חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במקום להגדיל קצבאות לנכים מפחיתים מס לעשירים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 17.10.17 0:49

הממשלה מפחיתה מיסים לעשירים במקום להגדיל את ההוצאה הציבורית לרווחת כלל האוכלוסייה, במקום להגדיל קצבאות לנכים, במקום לתקצב בנייה לזוגות צעירים ולדיור ציבורי. כספם של משלמי המיסים "נגנב" מהאזרחים לטובת העשירים

מאת: ק. טוכולסקי

ממשלות ימין מורידות מסים לעשירים

בשנים האחרונות יש עודפי גבייה של מס. שילוב של הערכות נמוכות, מכירות נכסים ישראלים למשקיעים וחברות זרות והנחות מס מפליגות שמעניקה רשות המסים במתנה לבעלי יכולת, יצרו מצב שבו הקופה הציבורית עולה על גדותיה. בפועל יש כאן מבצעי גביית חסר שבהם משלמים בעלי יכולת שביצעו תכנוני מס חלק קטן ממה שהיו צריכים לשלם, מסים על קנייה של טכנולוגיה ישראלית הוצאתה על מקומות העבודה מהארץ והערכת חסר של סך המסים שצריך לגבות. פעם בכמה חודשים אנחנו קוראים שהצטבר עודף בגביית המסים ובעלי טורים כלכליים דנים בצורה היפותטית מה היה אפשר לעשות עם הכסף. בפועל עם הכסף עושים אחד משני דברים, או שמזרימים כסף לתשלום חובות לצורך הקטנת החוב הלאומי של ישראל, או שנותנים הנחות מס לבעלי יכולת.

מפעם לפעם עולה התהייה מדוע הממשלה לא משקיעה את הכספים האלו בגידול ההוצאה הציבורית, במתן מענה לצרכים של החברה, בצמצום פערים, בהעלאת קצבאות לנזקקים או בנושאים אחרים של רווחה, בריאות וחינוך. התשובה לכך די ברורה, במדינת ישראל יש ממשלת ימין די קיצונית, בה יושבים ניאו ליברלים, ניאו שמרנים ועוסקים בהחרבתה של מדינת ישראל באמצעים שונים. הציפייה שממשלה שכזו, תיתן משהו לחיזוקה של החברה הישראלית, לתיקון עיוותים שנוצרים בשל ההשקעה הציבורית הנמוכה, היא פשוט איוולת.

ממשלות ימין אולי יודעות להשתמש לפעמים בסיסמאות "חברתיות" ולשלם מס שפתיים לחסד/רחמים/צדקה, אבל ממשלות ימין לא נמצאות כאן כדי לצמצם פערים, לחזק את החברה, לאפשר להמוני אזרחי ותושבי ישראל לשפר את רמת חייהם ולחוש שיש להם ביטחון ושלווה בחייהם. ממשלות ימין נמצאות כאן בשביל לשרת את ההון ואת קבוצות האינטרסים שחברו עם הימין לשורת הקואליציות שמושלות כאן כבר כמה עשורים. ממשלות ימין מורידות מסים לעשירים, ולכן מה שיעשו עם העודפים האלה שיש בהם ממד של חד פעמיות יהיה הורדת מס לעשירים, למעשה הורדת השלמה לזו שכבר נעשתה.

כן הורדת השלמה, ראשית בעלי ההון שילמו מס מופחת במבצעי הגבייה של רשות המסים. זוכרים את הרווחים הכלואים? המבצע של יהיר לפיד, במסגרתו, מתוך כמאה מיליארד ₪ שהיו צריכים להגיע למדינה לפי החוק היבש, נותרו רק 37 מיליארד שניתן היה לגבות בשל הנחות שונות ומשונות ומהם גבתה המדינה במבצע מיוחד 3 מיליארד בלבד. בזמן שכל שכיר ועצמאי קטן, כל עוסק מורשה, עמל ועובד משלמים את מלוא נטל המס, תאגידים וטייקונים שילמו 3% מס וממשלת הימין הקודמת חגגה זאת כהישג.

מגדילה לעשות הממשלה הנוכחית שמאז הקמתה מאפשרת לבעלי חברות ארנק, המאיון העליון של השכירים, הנחות מס מפליגות תמורת קמצוץ ממה שהם היו צריכים לשלם. כך גם לבעלי הון נוספים בשלל תחומים. מדינת ישראל מעניקה הטבות מס מפליגות .וכך, בזמן שמספרים לנו על עודפי גבייה, אנחנו יכולים להניח שבעצם מדובר בגבייה מאוד חסרה, גבייה של פירורי מס אחרי הנחות מפליגות. אחר כך גם טוענים שיש עודפי גבייה ומעניקים לבעלי היכולת עוד הנחות, ואז יציעו להם עוד מבצעים. מתנהל פה שוד מטורף שבו בעלי היכולת משלמים פחות ופחות מסים ובתמורה מקבלים עוד ועוד הנחות ועוד הפחתות בשיעורי המס. השוד הזה שנראה לנו מטורף, הוא מה שממשלות ימין עושות. הן עושות את זה בארצות הברית וביפן, הן עושות את זה בגרמניה ובספרד, כך גם בישראל.

אין מה להתפלא שכך נוהגות ממשלות הימין, זה מה שימין עושה ואת המחיר משלמים כולם. לא ניתן לתקן זאת באמצעים טכניים כמו שקיפות, צריך להחליף את ממשלת הימין. צריך להסביר מה הם עושים ה"חברתיים" מ"כולנו" והליכוד או "יש עתיד", ביבי או כחלון, יהיר או ליברמן, כולם באותה סירה של שירות מסור למעמד שלהם, מעמד בעלי ההון וכולנו "נדפקים". הכסף הזה שהם מחלקים הוא הכסף שהיה יכול לבנות פה חברת מופת והוא שלנו כדין, הם פשוט גונבים אותנו כי זה מה שימין עושה והם כולם אנשי ימין. מי שרוצה חברת מופת, צמצום פערים, הרחבת ההוצאה הציבורית למען כולנו, צריך לפעול להקמת ממשלת שמאל והתחזקות השמאל המהותי הסוציאליסטי במדינת ישראל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  הקולקטיבסטים

  הקלות שבה הקולקטיביסטים מעוניינים לגזול את כספם של אחרים…
  על מה אתה מבסס את הקביעה: "מגדילה לעשות הממשלה הנוכחית שמאז הקמתה מאפשרת לבעלי חברות ארנק, המאיון העליון של השכירים, הנחות מס מפליגות תמורת קמצוץ ממה שהם היו צריכים לשלם?"

  #שיטשקולקטיביסטיםאומרים
  ומיהו ג'ון גאלט?

 2. ק. טוכולסקי :

  בהתחשב בכף שאתה מגן על גזל מהבוקר עד הלילה אני באמת לא מבין את הטיעון שלך.

 3. החגב עמד יציב :

  שקר וכזב

  שקר וכזב טוכולסקי,הגזל הוא נחלתו הבלעדית של הקולקטיביסט ובמקרה שלך באמצעות תמיכתך בהפצתם של בליל הרעיונות הפסיכוטיים הידוע בשם סוציאליזם.
  אידאולוגיה אשר תרמה רבות לסבל,לדיכוי ולרצח המונים לאורך שנות קיומה.

  מיהו ג'ון גאלט?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.