חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חשמל מהשמש עכשו עוד יותר משתלם

נושאים בריאות ואיכות סביבה, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 11.10.17 0:01

התפתחויות אחרונות בתחום האנרגיה הסולארית
מאת: אמנון פורטוגלי

 

 1. נתוני מערכת סולארית פוטו-וולטאית ביתית שהותקנה בתחילת אוקטובר בערד.
  המערכת כוללת 17 פנלים של JA SOLAR כל אחד  מספק 325 וואט.  סה"כ ההספק המותקן הינו 5.52 קוו"ט   במערכת סולארית פוטו-וולטאית ביתית שנרכשה לפני שנתיים, גם היא מ-JA SOLAR כל פנל סיפק 290 וואט, כלומר מדובר בשיפור של 12% בתוך שנתיים.
  שטח הקולטים לפי מפרט היצרן 1,960X  991 מ"מ (ממדים חיצוניים) בסה"כ 33 ממ"ר, יעילות הקולטים Module Efficiency לפי נתוני היצרן עומדת על  16.73%.
  המערכת אמורה לייצר בשנה כ 10,000 קוט”ש, לפי 1800 שעות שמש אפקטיביות בשנה.
  .
  לפי נתוני המערכת בפועל,  כל 10 ממ"ר קולטים יתנו 1.67 קוו"ט.
  .
  גג של מבנה חקלאי בשטח של 500 ממ"ר יאפשר בנית מערכת סולארית פוטו-וולטאית בהספק של יותר מ-80 קוו"ט. מערכת כזו תספק בשנה כ-140,000 קווט"ש שערכם כ- 75,000 שקל.
  שדה סולארי על שטח של 100 דונם יתן הספק של  16.7 מגוואט, ולתחנת כוח סולארית בהספק של  100 מגוואט ידרשו 600  דונם.
  מחיר כל פנל היה 120.25 דולר, כלומר עלות הפנלים הסולאריים היתה כ- 370 דולר לקוו"ט. זו ירידה בעשרות אחוזים במחיר הפנלים בעשור האחרון. לזה יש להוסיף את עלויות הממירים ההתקנה והרווח.אלה הם נתונים מעולים, המורים על שיפור של עשרות אחוזים לעומת מה שהיה מקובל עד לפני שנים ספורות, ומפחיתים בצורה משמעותית את עלויות ומחיר החשמל הסולארי. שיפורים אלו נובעים מהגידול ביעילות של התאים הפוטו-וולטאים, היעילות של המערכת הסולארית הנוכחית הינה 16.73%. במערכת סולארית פוטו-וולטאית ביתית שנרכשה לפני שנתיים היעילות היתה 14.96%, ומהוזלת עלויות התאים הסולאריים כתוצאה מיתרונות לגודל.מעניין שהמספר המקובל שעדיין מופיע באתרי חברות סולאריות הינו 10 ממ"ר קולטים לכל קוו"ט לדוגמה: "כלל אצבע – כל קילוואט אחד מותקן דורש שטח בין 10-15 מ"ר",  "כל 10 מ"ר שטח גג יאפשרו התקנת מערכת בהספק של 1 KW  מותקן."
  .
  נתונים עדכניים מורים שזו הערכת חסר של כ- 60% לפחות.
  .
 1. בתחילת אוקטובר הודיע המשרד הסעודי לפיתוח אנרגיה מתחדשת (REPDO), על תוצאות המכרז להקמת תחנות כוח סולאריות בהיקף של 300 מגוואט בסעודיה. המכרז הוא חלק בסיבוב הראשון של תוכנית האנרגיה המתחדשת הלאומית של ערב הסעודית (NREP), להקמת 9,500 מגוואט של אנרגיה מתחדשת עד שנת 2023.
  שתי ההצעות הנמוכות ביותר באו מחברות ממשלתיות וככל הנראה מסובסדות. ההצעה הנמוכה ביותר הוגשה על ידי קונסורציום של תאגיד  Masdar מאיחוד האמירויות, וחברת האנרגיה הצרפתית EDF, שהציע לבנות את כל ההספק הנדרש במחיר חשמל של 1.78 סנט אמריקאי לקוט"ש, (כ- 6.3 אג' לקוט"ש), אם ההצעה תתקבל, היא תהייה הנמוכה ביותר אי פעם ברחבי העולם, לפרויקט אנרגיה סולארית.
  ההצעה הנמוכה ביותר השניה, הוצעה על ידי קבוצת האנרגיה הסעודית ACWA, אשר הציעה מחיר של 2.36 סנט לקוט"ש, (כ- 8.3 אג' לקוט"ש), גם מחיר זה מועמד להיות ההצעה הנמוכה ביותר בעולם עבור אנרגיה סולארית אם יתקבל.
  המומחים מאמינים שההצעות אלו עשויות להיות מונעות יותר מכותרות ומפרסום עבור אנרגיה סולארית בסעודיה מאשר מפרמטרים כלכליים, שיש איזושהי סובסידיה, ישירה או עקיפה, בהצעות אלו שעושה את המחיר הנמוך זה אפשרי, או שהמציעים הולכים להפסיד בפרוייקטים אלה.
  אסור להגזים בהשלכות מחיר נמוך זה  על התעשייה הסולארית בסעודיה ובעולם.  מחיר חשמל הנמוך מ -2 סנט לקוט"ש, יתרום למימוש היעדים הסעודיים, אך, ככל הנראה,  הוא אינו בר קיימא, בטכנולוגיות הקיימות, אפילו לא בסעודיה.עם זאת, ששה מציעים נוספים, חברות פרטיות בינלאומיות כמו  Marubeni, Engie, JGC, Mitsui, ו- Total  הציעו מחירים נמוכים מ- 3 סנט אמריקאי לקוט"ש (כ- 10.6 אג' לקוט"ש), מ- 2.66 סנט אמריקאי לקוט"ש (כ- 9.4 אג' לקוט"ש) ועד 2.86 סנט אמריקאי לקוט"ש (כ- 10.1 אג' לקוט"ש).במארס 2017 הודיעה רשות החשמל הישראלית כי במכרז להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים, המחיר הזוכה עומד על 19.9 אגורות לקוט"ש. בהודעה על התוצאות המכרז ציינה הרשות: "לראשונה בתולדות משק החשמל בישראל ירד התעריף הסולארי מתחת לעלות ייצור החשמל הקונבנציונלי (בגז טבעי ופחם).
  .
  "המחירים שהוצעו ע"י החברות הפרטיות במכרז בסעודיה הם כמחצית מהמחיר הזוכה במכרז בישראל, ומורים שצריך לשים את האנרגיה הסולארית בראש סולם העדיפויות, כטכנולוגיה המועדפת ליצור חשמל בישראל.
  .
  אציין שהסכם רכישת החשמל PPA  במכרז בסעודיה נמצא עדיין תחת סודיות ולכן הפרטים המלאים עדיין אינם ידועים. רשימה קצרה Shortlist  של המציעים תפורסם בנובמבר, והזוכה ייבחר בינואר 2018.
 1. תוכנית חזון 2030 Vision 2030 Plan, בסעודיה.
  ערב הסעודית השיקה ביוני את תוכנית השינוי הלאומי שלה המיועדת להקטין את התלות של סעודיה בנפט שהגדיר את כלכלתה במשך זמן רב. אחד התחומים האפשריים לצמיחה הוא באנרגיה מתחדשת.
  כדי לעמוד ביעדים שלה, ערב הסעודית מתכוונת לעבור מכושר ייצור מותקן זניח של אנרגיה מתחדשת כיום, ל- כושר ייצור של 9,500 מגהוואט עד 2023. האנליסטים צופים שיותקנו מתקנים סולאריים בהיקף מצטבר של 5,500 מגהוואט ו- 1,500 מגהוואט של אנרגית רוח הרוח עד 2022.

"A renewable energy market

Even though we have an impressive natural potential for solar and wind power, and our local energy consumption will increase three fold by 2030, we still lack a competitive renewable energy sector at present. To build up the sector, we have set ourselves an initial target of generating 9.5 gigawatts of renewable energy….. We have all the raw ingredients for success. We will put this into practice with the forthcoming launch of the King Salman Renewable Energy Initiative."

מעניין לציין את הקצב המהיר של הפרוייקט. המשרד הסעודי לפיתוח אנרגיה מתחדשת (REPDO) – המשרד הסעודי לאנרגיה, לתעשייה, ולמשאבים מינרליים – הוציא בקשה ראשונית להסמכה  Qualifications בפברואר, שנסגרה ב -20 במרץ 2017. המשרד מסר 'רשימה קצרה'  shortlisted של 27 תאגידים שעברו שלב זה בתחילת אפריל, ואלו התבקשו להגיד הצעות בשלב הנוכחי של המכרז.  הפרוייקט אמור להכנס לפעולה בתוך שנתיים, ב-2009.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.