postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » משרד החינוך התיר ל"קדימה מדע" להפחית שעות לילדים חולים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד החינוך התיר ל"קדימה מדע" להפחית שעות לילדים חולים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 9.10.17 23:16

תלמיד חולה שלא יכול להגיע לבית-הספר זכאי למספר זעום של שעות הוראה בביתו. לאחרונה התיר משרד החינוך להפחית עוד שעות הוראה וסיוע חינוכי לילדים חולים בביתם. זאת למרות שהמשרד הגדיל את התוספות התקציביות ל"קדימה מדע" במיליוני שקלים

מאת: דליה בלומנפלד

לפני כשבועיים ערכה חברת "קדימה מדע", זכיינית תכנית "שלבים" , המספקת שירותי חינוך מופרטים לילדים חולים המרותקים לביתם, כנס למוריה המלמדים ילדים חולים בביתם.

בכנס הוצגה תמונת מסך שכותרתה: "הנחיות משרד החינוך לשינוי בהיקף שעות בשנת תשע"ח", ובה טבלה המפרטת את הפחתת שעות הוראה (ראו בתמונה למטה). 6 שעות בשבוע שמורה לימד בבית תלמיד חולה בחינוך היסודי הרגיל הופחתו ל-5 שעות שבועיות. 8 שעות שבועיות שמורה לימד תלמיד חולה בביתו בחינוך העל יסודי הרגיל הופחתו ל-7 שעות בשבוע. כמו כן הופחתו שעות הסיוע החינוכי הניתנים על ידי סייעת ב-3 שעות שבועיות.

הפחתת שעות זו מקפחת את זכויות התלמיד החולה שגם במצב הקודם זכה לשעות לימוד מצומצמות ביותר. תקן שעות הבסיס לתלמיד בחינוך הרגיל בבית-ספר ממלכתי (מוכש"ר) נע בין 29 שעות בשבוע בכיתות א-ב עד ל-32 שעות שבועיות לכיתות ה' ומעלה. תלמיד חולה שאינו מסוגל להגיע ללימודים בבית-ספר מפאת מחלתו זוכה רק לקומץ מזערי משעות הלימוד של ילד לא חולה. מספר שעות הלימוד הזעום מלכתחילה אינו מספיק כדי להתמודד עם דרישות מערכת החינוך ולהצליח בהן. כך, מראש התלמיד החולה מקופח ברמת השכלתו. ההפחתה הנוספת והלא מוסברת לשנת תשע"ח מחמירה עוד יותר את מצבו ההשכלתי של תלמיד חולה שאינו מסוגל להגיע לבית-הספר.

הפחתת השעות לתשע"ח מקוממת עוד יותר לאור העובדה שמשרד החינוך מגדיל מדי שנה את התוספות התקציביות הגדולות ל"קדימה מדע".  הסכומים טיפסו מכ- 32 מיליון ₪ ב 2015 עד לכ- 56 מיליון ₪
ב 2017.

הפחתת השעות לתלמידים לאור הגדלת התקציב של משרד החינוך ל"קדימה מדע" מקוממת עוד יותר כששומעים תלונות של הורים רבים המלינים על השירות הלא מקצועי של "קדימה מדע",  על היחס הלא ראוי ועל הניצול על גב הילדים החולים.

מתברר גם כי מספר השעות הזעום לו זוכה ילד חולה מופחת כאשר המורה בונה לילד החולה תכנית לימודים. מורה לתלמיד חולה שיושב עם צוות בית-הספר בו רשום התלמיד כדי לבנות לו תכנית לימודים, זמן הישיבה מחושב על חשבון שעות ההוראה לתלמיד החולה. אם ילד חולה זכאי ל-5 שעות הוראה בשבוע, ישיבת צוות של שעתיים בבית-ספר תפחית שעתיים מ-5 שעות ההוראה שמגיעות לילד החולה בשבוע מסוים.

במשרד החינוך ובוועדת-החינוך של הכנסת נערמו מכתבי תלונה רבים של הורים על הליקויים בהתנהלות "קדימה מדע" בתכנית "שלבים". תלונות הורים ומורים הועלו בישיבות ועדת החינוך. חברי-כנסת שלחו מכתבים לשר החינוך בעקבות תלונות הורים שנשלחו אליהם. כל אלה לא הניעו את משרד החינוך לפעול  לשיפור משמעותי בשירות לילדים החולים. הם גם לא גרמו למשרד החינוך לבטל את הזכיינות של "קדימה מדע" בתכנית זו, למרות ההיתר לכך לפי המכרז. יתר על כן, למרות התלונות, "קדימה מדע" זכתה מדי שנה לתוספת תקציבית מכובדת. לא ברור מדוע. החברה הזכיינית מקבלת מיליונים ממשרד החינוך, אך מהילדים החולים היא מפחיתה שעות לימוד. וכל זאת בהיתר משרד החינוך שאמור היה לדאוג ללימודי הילדים החולים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  היו סמוכים ובטוחים שכאשר פשיסט בעל עמדות נאו ליברליות ניצב ליד ההגה של משרד החינוך, הרע מכל יקרה בכל דבר.
  אותי לא מפתיע שהזכיין מקבל יותר כסף בשביל לתת פחות שירותים, זוהי משנתו של שר החינוך הנוכחי.

 2. גליה :

  עצוב מאוד

 3. אמא לילד חולה :

  שר החינוך הוא האשם במה שקורה.
  הוא יודע שהחברה הקבלנית מקבלת עשרות מיליוני שח ונותנת שירות חלקי במקרה טוב ובמקרים אחרים לא נותנת שירות כלל והכסף ממשיך לזרום. משרד החינוך קיצצו שעת הוראה לכל ילד והשאירו את התקציב המנופח כמו שהוא…56 מיליון שח…

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ארגון המשמר החברתי שלח הבוקר (א') מכתב לשר החינוך, נפתלי בנט, ולמנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שבו מחה על קיצוץ בשעות ההוראה שעמותת "קדימה מדע" מחוייבת לתת לילדים חולים. "המשמעות של הקיצוץ היא שאלפי ילדים חולים שהחינוך שהם ראויים לקבל יפגע אנושות" נתכב במכתב ששלח לבנט מנכ"ל המשמר החברתי, יוסי צרפתי, "יש לציין כי צעד זה הוא בניגוד למכרז שבו זכתה העמותה המגדיר את כמות השעות הניתנת לילד המרותק לביתו. קיצוץ בשעות הלימוד של ילדים חולים אשר מרותקים לביתם הוא דבר מקומם. מדובר בפגיעה במחויבותו הבסיסית של משרד החינוך לכל ילד, בהוספת קושי לחייהם הקשים בלאו הכי של ילדים חולים ומשפחותיהם, ובפגיעה בערכים אנושיים ויהודיים של ביקור חולים, דאגה לחולה ולחלש וחינוך לכל. לא למותר לציין שמי שייפגעו מן ההזנחה הזאת, הם ילדים חולים ממשפחות שאינן מבוססות, כיוון שהורים מבוססים לילדים חולים ישלימו את החסר באמצעות מורים פרטיים. הדבר הופך מדאיג ומכעיס עוד יותר כאשר אנחנו מבינים שייתכן שהדבר קשור בכשלים של חברה חיצונית אשר אמונה על הנושא. אנחנו קוראים לך למנוע את הקיצוץ בשעות ההוראה, ולדרוש מ'קדימה מדע' לתת דין וחשבון בנושא".

  המשמר החברתי פנה ליו"ר וועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא.

  15 לאוקטובר 2017
  כ"ה בתשרי תשע"ח

  לכבוד
  מר נפתלי בנט
  שר החינוך

  הנדון: קיצוץ שעות הוראה לילדים חולים המרותקים לבתיהם

  לאחרונה נתבשרנו כי משרד החינוך קיצץ בפועל בשעות ההוראה לילדים חולים. הקיצוץ נעשה עקב מתן הקלות בהגדרות של "שעת הוראה" לילד חולה שעמותת "קדימה מדע" מחויבת לתת לילדים. זאת, ללא דיון בוועדת החינוך של הכנסת. המשמעות של צעד זה היא אלפי ילדים חולים שהחינוך שהם ראויים לקבל יפגע אנושות. יש לציין כי צעד זה הוא בניגוד למכרז שבו זכתה העמותה המגדיר את כמות השעות הניתנת לילד המרותק לביתו.

  קיצוץ בשעות הלימוד של ילדים חולים אשר מרותקים לביתם הוא דבר מקומם. מדובר בפגיעה במחויבותו הבסיסית של משרד החינוך לכל ילד, בהוספת קושי לחייהם הקשים בלאו הכי של ילדים חולים ומשפחותיהם, ובפגיעה בערכים אנושיים ויהודיים של ביקור חולים, דאגה לחולה ולחלש וחינוך לכל. לא למותר לציין שמי שייפגעו מן ההזנחה הזאת, הם ילדים חולים ממשפחות שאינן מבוססות, כיוון שהורים מבוססים לילדים חולים ישלימו את החסר באמצעות מורים פרטיים.

  הדבר הופך מדאיג ומכעיס עוד יותר כאשר אנחנו מבינים שייתכן שהדבר קשור בכשלים של חברה חיצונית אשר אמונה על הנושא. אנחנו קוראים לאדוני למנוע את הקיצוץ בשעות ההוראה, ולדרוש מ'קדימה מדע' לתת דין וחשבון בנושא.

  בינואר 2015 החליפה 'קדימה מדע' את החברה תללי"ם (תמיכה לימודית לילדים מרותקים) אשר במשך 24 שנים העניקה שירות של מתן שעות הוראה לילדים חולים המרותקים לבתיהם. מאז זכייתה של 'קדימה מדע' במכרז מועברים לעמותה סכומים הולכים וגדלים של כספי ציבור לטובתאותן שעות הוראה.

  בתאריך 13/07/2015 קיימה וועדת החינוך של הכנסת דיון אודות הכשלים שהתגלו בעבודה של 'קדימה מדע', בהמשך לדיונים קודמים שעסקו בכשלים שעלו מהתנהלותה של 'קדימה מדע': מחסור במורים ובסייעות, ילדים שלא זכו לרצף טיפולי ועוד.יו"ר 'קדימה מדע', מר מוטי דותן, חבר מפלגת הליכוד,משמש גם כראש מועצה אזורית גליל תחתון, ואמור להיות מודע לעקרונות המנהל התקין. ראוי שיידע להתנהל עם כספי ציבור המגיעים לנפגעים הקשים ביותר.

  המשמר החברתי פנה ליו"ר וועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא. אנחנו מצפים ממשרד החינוך לשתף פעולה באופן מלא עם דרישות הוועדה בכדי שיוכל להתקיים דיון מעמיק ומועיל.

  בכבוד רב,
  יוסי צרפתי
  מנכ"ל

  העתקים
  מר שמואל אבואב- מנכ"ל משרד החינוך
  ח"כ יעקב מרגי – יו"ר וועדת החינוך, התרבות והספורט

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  גוזלים שעות הוראה מילדים חולים
  הפגיעה היא בראש ובראשונה בילד המרותק למיטת חוליו חבריו הבריאים לכתה זוכים בכתות הגבוהות ל-35 שעות הוראה, והוא הילד החולה יזכה לחמישית מהשעות
  מאת: איתן קלינסקי

  זבולון המר היה שר החינוך משנת 1977. בשנות השמונים עבדתי בהוראה בקריית שמונה. כל ילד שנבצר ממנו להגיע לבית הספר תקופה ארוכה מפאת מחלה או אושפז בבית חולים, ועקב כך נעדר ימים רבים מבית הספר, קיבל מענה מתאים מטעם משרד החינוך. המענה המתאים התבטא בראש ובראשונה במספר שעות ההוראה שקיבל ילד המרותק למיטת חוליו.

  משרד החינוך הקציב 18 שעות הוראה לכל תלמיד בבית הספר היסודי ו-20 שעות בבית הספר התיכון, שהיה מאושפז בבית החולים. המורים, שלימדו בבתי החולים או הגיעו לבתי הילדים החולים, היו עובדי משרד החינוך, שזכו לכל התנאים של מורה במשרד החינוך.

  מה שקרה בין תקופת זבולון המר, מראשי המפד"ל בשנות השמונים, לתקופת נפתלי בנט, מראשי הבית היהודי כיום, מתאפיין בהרבה מאוד מישורי חיים, אך הוא גם מתבטא בהפחתת שעות הלימוד לילד חולה בבית ספר יסודי מ-18 שעות הוראה לילד בשנת 1977 ל-7 שעות הוראה בשנת 2017.

  המורה המגיע כיום לילד החולה הוא מורה המועסק על בסיס שכר שעתי על-ידי חברה פרטית, לעומת מורה ממערכת החינוך, המועסק ישירות על-ידי משרד החינוך ללא תיווך עושק של חברה פרטית. הפגיעה היא בראש ובראשונה בילד המרותק למיטת חוליו. חבריו הבריאים לכתה זוכים בכתות הגבוהות ל-35 שעות הוראה, והוא הילד החולה יזכה לחמישית מהשעות.

  מצערת העובדה, שדווקא חוליה חלשה ביותר במערכת החינוך הופרטה, וגם במיטת הסדום המופרטת מפחיתים שעות הוראה מתלמידים חולים.

  קרה משהו לא טוב במערכת החינוך מימי זבולון המר כשר החינוך עד לימי נפתלי בנט כשר חינוך, שבמלל התקשורתי הוא מקבל את הציון 100, אך את הציון 0 הוא מקבל מילדים מרותקים למיטות חוליים ומהוריהם, העומדים חסרי אונים מול שוקת שבורה, שמספקת חברה פרטית לילדיהם.
  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-123499-00.html

 6. היו זמנים אחרים :

  הבעיה היא לא רק שמשרד החינוך התיר להם לעשות זאת אלא שהם אכן מישמים הנחייה זאת. בעיות של מחסור בתקציב לשעות הוראה לילדים חולים בבתיהם (למרות שאולי אין זה המקרה פה) היו גם בעבר. אבל באותם ימים רחוקים הארגון שהיה אחראי על מתן שרות זה לא יישם את בקשת משרד החינוך לקיצוץ בסל הסיוע אלא יצא למלחמה בהנחיה הזאת כשוועדת החינוך לצידו מסייעת לו במאבק, והרי זה פלא – התקציבים למילוי החסר תמיד נמצאו. היו זמנים……שבת שלום

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.