postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הזמנה לסמינר: מדינה אחת, מאוטופיה למציאות מתהווה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הזמנה לסמינר: מדינה אחת, מאוטופיה למציאות מתהווה

נושאים מידע על פעילויות ב 7.10.17 23:20

דעם מפלגת פועלים מזמינה אותך לסמינר שיתקיים בשבת, 21 לאוקטובר, 10:00 – 17:00 במרכז המבקרים של סינדיאנת הגליל, אזור התעשייה כפר כנא

שנים עברו מאז נחתמו הסכמי אוסלו, והפתרון המדיני רק מתרחק. 50 שנות כיבוש ייצרו זה מכבר מציאות של מדינה אחת מעוותת, ששוללת את הזכויות הבסיסיות ביותר של העם הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה. פתרון שתי המדינות ירד סופית מהפרק מאז שממשלת הליכוד הכריזה כי לא תהיה מדינה פלסטינית, והאופוזיציה זנחה אף היא את פתרון שתי המדינות ומעדיפה להתרכז בנושאים חברתיים. המשך דו-הקיום המעוות בין הרשות הפלסטינית לבין הכובש הישראלי גורמת לשפיכות דמים שסופה לא נראה לעין ולהעמקת הסכסוך והשנאה.

האשליה שניתן לנהל את הסכסוך ולקיים במקביל חברה ישראלית דמוקרטית ונאורה מתפוצצת לכולנו בפנים. הסכסוך חודר לתוך תוכה של החברה הישראלית. תופעות כמו נוער הגבעות, פרשת החייל אלאור אזריה, חוק הלאום, ההסתה הגזענית נגד הערבים אזרחי ישראל, נגד מבקשי המקלט, השנאה העדתית, המלחמה בבג"צ, ההדתה במערכת החינוך, ההסתה המלחמה נגד יוצרים ויוצרות בכל תחומי האמנות והספרות, כל אלו הפכו את החיים בישראל לבלתי נסבלים עבור חלק חשוב של החברה הישראלית השואף לחיות בחברה פתוחה, דמוקרטית וליברלית.

העובדה שהממשלה והאופוזיציה בישראל אינן פועלות לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני אינה מעלימה את מיליוני הפלסטינים מהשטח, והופכת לפצצת זמן. גם הניסיון להנציח את המציאות הנוכחית מבוסס על אי הבנה של התהליכים הבינ"ל שמתחוללים סביבנו. העולם הערבי והעולם המערבי עוברים זעזועים פוליטיים וכלכליים עזים. בחירתו של טראמפ בארה"ב וניצחון הברקזיט הבריטי הן דוגמאות בולטות לשינויים המהירים והחדים שמתחוללים במערב. העולם הערבי נמצא בשלב מעבר ממשטרים דיקטטוריים, מלוכניים ופאודליים למשטרים דמוקרטים ומודרניים. זהו מעבר מורכב וקשה שעובר דרך מרידות מהפכניות של העמים, דיכוי אכזרי ומלחמות אזרחים עקובות מדם.

מה אם כן התשובה לכל זה?

הפתרון של מדינה אחת לשני העמים שחיים בשטחה של פלסטינה המנדטורית בין הים לירדן הופך רלוונטי בדיוק בגלל אופייה של התקופה. בראש ובראשונה הוא בא לשים קץ למגמת ההסתגרות ובניית החומות, ולייצר חיים משותפים של ערבים ויהודים.

פתרון המדינה האחת לשני העמים הוא התשובה לכישלון המאמצים להשיג הסדר  של שתי מדינות, ולכישלון הפרוייקט הלאומי הערבי בסוריה ועיראק. הוא התשובה לכישלון השיטה הכלכלית הניאו-ליברלית, ומשקף את המהפכה הטכנולוגית שמקרבת צעירים מכל העולם לתרבות אחת. המדינה האחת תואמת את הרעיונות המהפכניים שעלו בתנועת המחאה העולמית, ושעמדו בבסיס המהפכות העממיות של האביב הערבי שהפילו דיקטטורות. העולם הישן הולך ונעלם מול עינינו, ומנגד מנסים כוחות לאומניים ופשיסטים לעצור את ההיסטוריה בכל כוחם: הימין האמריקאי של טראמפ, הרוסי של פוטין, הצרפתי של לה פן, הבריטי של הברקזיט, והימין הלאומני הגזעני בישראל. כולם משקיעים את כל כוחם בבניית חומות כדי לעצור את השנוי.

אולם הגלובליזציה של הידע והכלכלה החדשה אינה יודעת גבולות והיא פותחת הזדמנות חדשה לבנות עולם אחר. זה מה שרוצים מיליוני צעירים בארה"ב ובבריטניה, במצרים ובסוריה, שבמאבקיהם יוצרים עתיד חדש. זהו עתיד המבוסס על כלכלה שיתופית וגלובליזציה לטובת העמים, ואין בו מקום לחומות, לכיבוש ולגזענות של הימין הישראלי.

רעיון המדינה האחת הוא רעיון מהפכני, הוא אוטופיה שהופכת למציאות לאור השנויים העוברים על העולם. כדי להפוך את הרעיון למציאות חייבים לאחד את כל הכוחות הדמוקרטים משני צדי הגדר, את מתנגדי המשיחיות הדתית היהודית ומתנגדי המשיחיות האיסלאמית. זהו תהליך ארוך שבהכרח ישתתפו בו הוגים, פעילים, ארגונים ותנועות מפלסטין ומישראל. הוא יתחיל בהחלפת דעות, יעבור לפעולות משותפות ויציאה אל הרחוב, ויגיע לכתיבה של תכנית מדינית ברורה.

הסמינר שמארגנת מפלגת דעם באוקטובר הוא ניסיון להבין ביחד את האפשרויות שהעתיד טומן בחובו, במקום לשקוע בייאוש או אדישות, המשחקים לידי מי שרוצים להנציח את המצב. ההבנה והידע הוא מכשיר ראשון במעלה כדי לשנות את המציאות, השתתפותכם היא בפני עצמה צעד קטן אבל חשוב קדימה.

סדר היום

10:00 – התכנסות והרשמה

10:30 – 11:30  הרצאה של יעקב בן אפרת:  "החזון לעתיד והמדינה האחת"

11:30 – 13:00 דיון

13:00 – 14:00 ארוחת צהריים

14:00 – 16:30 פאנל בנושא: מדינה אחת – "מאוטופיה למציאות מתהווה" בהשתתפות: ד"ר ראיף זריק, ד"ר איתמר מן, המשפטנית דיאנה בוטו, מחמד אל-חילו, אסף אדיב.

על הדוברים בסמינר

 • יעקב בן אפרת– מזכ"ל מפלגת דעם
 • דר' ראיף זריק– מרצה לפילוסופיה פוליטית
 • ד"ר איתמר מן– מרצה למשפט בינ"ל באוניברסיטת חיפה
 • דיאנה בוטו– משפטנית, עמיתה בבית הספר למשפטים באוניברסיטת וינדזור, קנדה
 • מחמד אל-חילו– מיוזמי המסגרת "מדינה דמוקרטית אחת"
 • אסף אדיב– חבר בהנהגת מפלגת דעם

לטקסט המלא של ההזמנה ולהרשמה : http://bit.ly/2ydBFfD

לארוע בפייסבוק לחץ כאן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  כך נראה הספד כשבר-המינן עדיין חי ובועט

  טוב יותר וחזק יותר ממספידיו.
  לא תהיה מדינה דו-לאומית. אם אתם מאמינים לכך שלא תהיה מדינה פלשתינאית בעבר הירדן המערבי, כדאי שתתחילו להאמין גם בחלק השני של ה- STATEMENT.
  תהיה מדינה יהודית עם מיעוט ערבי שיקבל אותה כמות שהיא ויחיה בה בשלום עם הרוב היהודי. הוא יוכל לחיות בה כך רק אם יהיה אזרח נאמן, כלומר מי שאינו מתכנן, מדבר ופועל נגדה ובעד יריביה או אויביה.
  הוא אינו צריך לוותר על שום זכות אזרחית כפרט, ואינו יכול לקבל בשום תנאי זכות לאומית קולקטיבית.
  מי שאינו יכול או אינו רוצה לקבל תנאים אלה, מוטב יחשוב על עזיבת המקום מרצון, מפני שחתרנות מתמשכת לא תתאפשר לו כאן.
  ככל שההשלמה תהיה שלימה יותר ומהירה יותר, מצבם של האזרחים הערבים בישראל ישתפר וגם יחסיהם עם היהודים.
  מי שחולם על מדינה פלשתינאית, חייב למקד את מבטיו בירדן, בעלת הרוב הפלשתינאי – רק שם יהיה הדבר אפשרי. אם ייעשה מתוך הדברות, יהיה כרוך בפחות קשיים ויותר עזרה מצד ישראל והעולם. אם ייעשה ללא הדברות, יהיה קשה, ממושך ועתיר נזקים.
  התהליכים הללו אינם עומדים להתרחש "מחר בבוקר" אבל יקרו בדור הבא ויושלו עד שנת 2050 בקרוב.
  המאבק בישראל יוכרע בבירור להערכתי תוך 5 שנים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ררפי לאופרט, לך תסביר את זה בקמפוסים בארה"ב.

  !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.