מה מפריע ל"דה מרקר" במאבק הנכים?

הנכים בישראל הצליחו לכפות על הממשלה גידול משמעותי של קצבת הנכות. בזמן שהכול מברכים על כך, החליט המדור הכלכלי של דה מרקר לשים עצמו למוכיח בשער נגד ההוצאה הכספית שהעלאת הקצבאות תגרום לה, והוא עושה זאת לא בכדי

מאת: ק. טוכולסקי

אז מה מפריע לדה מרקר?

התרגלנו כבר מזמן לעובדה שבעיתון היומי שיוצא במהדורת דפוס, הארץ, עיתון המרכז הליברלי השבע ושונא העניים, יש מדור כלכלי מורחב שכותביו מתחרים זה בזה בהסתה כנגד ארגוני עובדים. וודאי גם שכחנו, כמקובל בקרבנו, בעלי הזיכרון הקצר של המאה ה-21, את שירת ההלל שהעניק המדור הזה לתכנית הגזרות הכלכלית של שר האוצר ביבי.

היות ששכחנו, כעת אנחנו מופתעים שהמדור, ובו שלל צאצאיו הרוחניים של נ. שטרסלר, פתח כעת בהשתלחות כנגד אוכלוסיית הנכים. למי שלא היה בישראל בשבועות האחרונים, או שהקיץ זה עתה מתרדמת, אחרי קמפיין ארוך וסיזיפי הצליחו הנכים בישראל לכפות על הממשלה גידול משמעותי (גם אם לא מספק) של קצבת הנכות. בזמן שהכול מברכים על התכנית, החליט המדור הכלכלי של דה מרקר לשים עצמו למוכיח בשער נגד ההוצאה הכספית שהעלאת הקצבאות תגרום לה, והוא עושה זאת לא בכדי.

מה שמפריע לדה מרקר זה לא בהכרח שמעלים קצבאות,  פה ושם נשפכים במדינת ישראל מיליארדים והדה מרקר רוטן קצת, כמו בורגני טוב שצריך להוציא משהו מהכיס, אבל נרגע. מה שאוכל את הדה מרקר זו הוודאות שהוצאה גדולה שכזו ועוד על קצבה אוניברסאלית תאלץ בסופו של דבר את ממשלת ישראל הנוכחית, או אחת מהבאות אחריה לחשוב מחדש על מבנה המס במדינה, ועל השאלה ממי לוקחים כסף, מה שיאלץ את בעלי ההון לשלם יותר, ויעביר את מיקוד מערכת המס ממסים על הכנסה למסים על ההון.

בסופו של דבר דה מרקר, המדור הכלכלי המלא מעצמו של עיתון הארץ, הוא מדור כלכלי בעיתון ששייך לקומץ טייקונים, שהדבר האחרון שהם רוצים זה לשלם יותר מסים. הארץ לא אומר שום דבר כשמסבסדים מעסיקים באמצעות תשלום מס הכנסה שלילי, שיטה שבה מעסיקים זוכים לנצל את עובדיהם והמדינה משלימה לעובדים את ההכנסה, זה בדיוק מה שמתאים לדה מרקר, שהעבדים יקבלו פירור שממנו מפיקים האדונים תועלת. אבל קצבה אוניברסאלית שתזכה להגדלה משמעותית?!? מבחינת הזעיר בורגנים הצקצקנים של המדור, זה סוף העולם.

מה שעוד יותר מפחיד את הדה מרקר זאת העובדה שהתמיכה בהעלאת הקצבאות לנכים והאהדה אליהם עומדת בניגוד מוחלט למדיניות העיתון שמתבססת על הסתה של מגזר אחד בשני בתוך ה-99%, בזמן שהטייקונים והתאגידים ממשיכים ליהנות ממיסוי נמוך.

הדה מרקר הוא לא סתם מדור, הוא כלב השמירה הכלכלי של שלטון ההון, והוא נובח כל פעם שיש איזשהו איום על משטר הפערים הניאו ליברלי המופרע של ישראל. כל הדיוט מבין שמקצבאות בישראל אי אפשר לחיות. כל הדיוט מבין שהתשתיות במצב נורא, שההשקעה בחינוך, בריאות, רווחה, תרבות וספורט אינה מספיקה, ושיש לזה מחיר באיכות, רמת וטיב החיים שלנו.

כל הדיוט מבין שמדינת ישראל מוציאה את הנשמה ואת מלוא המס שהיא יכולה משכירים ומבעלי עסקים קטנים, אבל מוותרת לתאגידים וטייקונים. כל הדיוט מבין שאי אפשר לבסס את המיסוי על מיסוי ההכנסה ולא הרכוש כי זה גורם להצבר הון בידי מעטים ופערים הולכים וגדלים. אבל יש אנשים, שלמרות שהם מבינים, מכרו את נשמתם למולך של שלטון ההון. במדור הכלכלי של הארץ יש רבים כאלה, השאר כנראה לא חכמים כמו שהם חושבים.

בדה מרקר מודאגים, במשך שנים הם שומרי השער של ההסתה כנגד כל גורם במעמד העובדים שיוצא למאבק על זכויותיו, במשך שנים הם משמשים מי שדואגים שדעת הקהל לא תעסוק בשוד שמבצעים בנו תאגידים וטייקונים, בחוסר הצדק והתוחלת של השיטה הכלכלית הנהוגה בישראל, של המשך מדיניות הצנע ההרסנית כנגד מעמד העובדים והנתמכים.

והנה פתאום, אחרי שנים של עבודה מוצלחת בהסתה והסטה, הנה הנכים זוכים לאהדת הקהל! מי יודע אולי עוד מעט גם עובדי הקבלן יזכו לה, ואחריהם מורים ועובדים סוציאליים. ובעקבות האהדה תהיינה העלאות שכר, ואלו יובילו בסופו של דבר לרביזיה כלכלית משמעותית. כי מה לעשות, מדינה שלא גובה מסים על ההון ומחלקת הנחות מס מפליגות לתאגידים וטייקונים לא תוכל להרחיב את מדיניות הרווחה שלה. ואז כשתהיה רביזיה כלכלית משמעותית, מפעל חייהם של הרולניקים והאבריאלים, של הארלוזוביות והסובריות יקרוס, כל ההסתה הפרועה כנגד עובדים ונתמכים תאבד את משמעותה.

אז בדה מרקר מודאגים, והם הימרו שהסתה כנגד הנכים תעצור את דעת הקהל האוהדת, כי זה מה שהם עושים כבר שנים. מסיתים נגד עובדים הנאבקים על תנאי העסקתם. אז אני מאחל לעובדות ועובדי המדור הכלכלי של הארץ כישלון מוחלט בקמפיין הנוכחי שלהם, ואני מצפה מהם לקצת ענווה ונכונות לקחת אחריות על ההטפות שלהם בעד התכנית הכלכלית של 2003 שהגבירה את הפערים, על פולחן הבורסה שלהם שרק המפולת של 2008 עצרה, על מה שבמקרה הטוב נובע מעיוורון ותמימות, ובמקרה הרע נובע מציניות ושירות להון במסווה של עיתונות נטולת פניות.

הם מפחדים ובצדק, ניצחונם החלקי של הנכים מאיים על הפרדיגמה שהם תומכים בה. הם ממש מודאגים. והאמת, כמה שזה מרגיז, משמח לראות אותם יורדים לכזאת רמה וחושפים את פרצופם המכוער במאבק המכוער שהם מנהלים נגד הנכים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

4 Responses to “מה מפריע ל"דה מרקר" במאבק הנכים?”

 1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  בהארץ תחילה ובדה-מרקר מאוחר יותר עוסקים בהסתה נגד העובדים והמוחלשים למיניהם כבר מתחילת שנות התשעים.

  הייתי בסרט ה"מתוק" הזה בשנים 1993-97 ,כש"הארץ" ממש צהל בזמן ההפרטה הברברית של עובדי חברת "פז" המושמדים בחיפה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בזק.קיבל.מילארד.שקל.למה.אין.ועדת.חקירה

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מאמר חשוב ראוי שיופיע ויתפרסם מחוץ
  לאתר עבודה שחורה כדי שיגיע לעוד קהלים.

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  הגיג רדוד נטול שמץ הוכחות, סתם קו חשיבה סוציאליסטי אלים ולא אינטליגנטי במיוחד
  על מה אתה מבסס את המשפט "כל הדיוט מבין שמדינת ישראל מוציאה את הנשמה ואת מלוא המס שהיא יכולה משכירים ומבעלי עסקים קטנים, אבל מוותרת לתאגידים וטייקונים "
  ראשית האם "עסק קטן" אינו יכול להיות תאגיד?
  האם ידוע לך מהו מס החברות בארץ?
  האם הוא גבוה ביחס לארה"ב?
  האם הוא נמוך ביחס לאירלנד?

  בקיצור, מיהו ג'ון גאלט?!

Leave a Reply