הסדנא לידע ציבורי – הכשרה למתכנתים להנגשת אוצרות תרבות לציבור

מיזם משותף של הסדנא לידע ציבורי וגופי תרבות מובילים יקיים פרויקט הכשרה למתכנתים/ות בו יפתחו לציבור את אוצרות התרבות

מתכנתים, רוצים ללמוד Python ו- Git בחינם? הסדנא לידע ציבורי פותחת את ה- OGLAM Accelerator

שבי קורזן, מנכלי"ת הסדנא לידע ציבורי: "זו הזדמנות מעולה למתכנתות ללמוד שיטות פיתוח חדשות בחינם, וגם לסייע
בהנגשת התרבות הישראלית"

הסדנא לידע ציבורי פותחת את ה- GLAM Accelerator"". הרעיון מאחורי התוכנית הינו לאפשר למוזיאונים, ספריות, גלריות וארכיונים לפתוח את המאגרים שברשותם, באמצעות אקסלרטור ייחודי. המתכנתים/ות והמעצבים/ות שישתתפו בפרויקט, מצידם, יקבלו הכשרה חינם בתחומים הלוהטים ביותר כיום בעולם פיתוח התוכנה בהם Python, Git ושיטות פיתוח מתקדמות. ההכשרה תתבצע בשיטת ה- Boot camp, בה ילמדו המתכנתים טכנולוגיות חדשות תוך כדי פיתוח הפרויקטים, באמצעות הכשרות אינטרנטיות והדרכה מאנשי התוכנית.

במהלך התוכנית, קבוצה של כעשרים אנשי/נשות תוכנה ומעצבי/ות UX ו-UI יעברו סדרה של הרצאות העשרה והכשרה, כולן על ידי מומחי תרבות וקוד, מהמובילים בישראל ובעולם, כל זאת על מנת לסייע להם לפתח יחדיו אפליקציות Web בקוד פתוח על בסיס המאגרים, כדי לחשוף ולהנגיש אותם לציבור. הפרויקט הינו שיתוף פעולה של הסדנא לידע ציבורי והגופים המשתתפים, וכחלק מהתפיסה המבקשת לפתוח את אוצרות התרבות, ההשתתפות למתכנתים ולמעצבים תהיה ללא עלות. הפרויקט מבוסס על עקרונות תנועת Open GLAM העולמית (GLAM: Galleries, Libraries, Archives, and Museums), שמטרתה לפתוח ולהנגיש אוצרות תרבות לציבור.

שבי קורזן, מנכלי"ת הסדנא לידע ציבורי: "מדובר בהזדמנות לצאת משגרת היום יום, להתפתח ברמה הטכנולוגית, לעשות שימוש בכלי פיתוח אחרים ושיטות עבודה שונות, כל זאת יחד עם הדרכה והעשרה של מתכנתים בכירים ואנשים מהתעשיה. יש כאן אינטרס משותף- מצד אחד הגופים שמוכנים לתת כתף, לפתוח מאגרי מידע ולתמוך בפרויקט, ומצד שני מתכנתים/ות ומעצבים/ות שמקבלים הכשרה והעשרה בחינם, והציבור שיוצא נשכר מהפרויקטים שלבטח יצמחו מהפרויקט".

במסגרת הפרויקט התחייבו שורה של מוסדות ציבור ישראליים לפתוח את אוצרות התרבות שלהם, שעברו דיגיטציה, בפני צוותי האקסלרטור. בין הגופים המשתתפים ניתן למצוא את סינימטק ירושלים, הספריה הלאומית, בית התפוצות, רשות העתיקות וארכיוני ישובים. את המשתתפים בפרויקט ילוו שורה של מפתחים, מתכנים ומנטורים אשר יסייעו לפתח את היוזמות השונות ולהעשיר את המשתתפים באקסלרטור.

הודעה מאת ניר הירשמן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply