מונסנטו – הפרלמנט האירופי נגד לוביסטים

אלו המתעלמים מכללי הדמוקרטיה מאבדים את זכויותיהם כלוביסטים בפרלמנט. כדאי לכנסת ולממשלה בישראל ללמוד מהפרלמנט האירופי בעניין הלוביסטים
מאת: אמנון פורטוגלי

‏

[בוקסה=58970]הפרלמנט האירופי אסר על לוביסטים של תאגיד הענק מונסנטו להיכנס לפרלמנט האירופי לאחר שהתאגיד סירב להשתתף בדיון פרלמנטרי על טענות בדבר התערבותו בעבודת הרגולטורים.

זו הפעם הראשונה שחברי הפרלמנט האירופי MEP השתמשו בכללים חדשים כדי לבטל גישה לפרלמנט לתאגידים המתעלמים מזימון להשתתף בבירורים או דיונים פרלמנטריים.
עובדים ולוביסטים של מונסנטו לא יוכלו עכשיו להיפגש עם חברי הפרלמנט האירופי,  להשתתף בפגישות הוועדות או להשתמש במשאבים דיגיטליים בתחומי הפרלמנט האירופי בבריסל או בשטרסבורג.
בעוד התהליך הפורמלי צריך להסתיים, הדובר של אנטוניו טג'אני Antonio Tajani, נשיא הפרלמנט האירופי, אמר כי מנהיגי כל הסיעות העיקריות בפרלמנט תמכו באיסור בהצבעה שהתקיימה ב- 28 בספטמבר, ויש להניח כי האיסור יופעל  מיידית.

חברי הפרלמנט זעמו על החלטת מונסנטו לא להשתתף בשימוע של ועדות הסביבה והחקלאות, עם אקדמאים, רגולטורים ופעילים שתוכנן ל -11 באוקטובר. בפגישה צפוי לשמוע טענות כי מונסנטו השפיעה בצורה מופרזת על מחקרים רגולטוריים בנושא הבטיחות של גליפוסט המרכיב העיקרי בקוטל העשבים ראונדאפ RoundUp של מונסנטו.

'אלו המתעלמים מכללי הדמוקרטיה מאבדים את זכויותיהם כלוביסטים בפרלמנט האירופי', אמר נשיא המפלגה הירוקה, פיליפ למברטס. 'התאגידים האמריקאיים חייבים גם לקבל את תפקיד הבקרה הדמוקרטית של הפרלמנט האירופי. מונסנטו לא יכול לברוח מזה'.

האיסור על פעילות הלוביסטים יהיה מכה קשה למסע ההסברה של מונסנטו, לקראת החלטה מאוחר יותר השנה על אישור מחדש של גלייפוסט, אשר נקשר לסרטן על ידי צוות מומחים של ארגון הבריאות העולמי.

דוח אחר קובע שהוא בטוח לשימוש הציבור, אבל הגישה של מונסנטו לגופים רגולטוריים בארה"ב ובאירופה עוררה מחלוקת והובילה את הדיון הפרלמנטרי.

לדברי דובר העמותה מוניטור התאגידים האירופיאיים Corporate Europe Observatory, 'חשוב מאוד שהפרלמנט היה מוכן לענות בתגובה ובתוצאות אמיתיות לשחצנות הלא תאומן של מונסנטו'.

מונסנטו מוציאה מדי שנה בין 300,000 ל -400,000 אירו על פעילות לוביסטית בבריסל, על פי הצהרתה  במרשם השקיפות של האיחוד האירופי.

https://www.theguardian.com/environment/2017/sep/28/monsanto-banned-from-european-parliament

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

One Response to “מונסנטו – הפרלמנט האירופי נגד לוביסטים”

  1. תומר אביטל הגיב:

    מעולה
    תודה

Leave a Reply