הפיגוע בהר אדר – להתעלמות ממציאות הכיבוש יש מחיר

הפיגוע בהר אדר הותיר גופות מדממות של מיטב בנינו מוטלות על הקרקע. ולנו נשאר רק לשאול: למה בעצם?

מאת: ק. טוכולסקי

לפעמים הכיבוש בא ונושך אותנו נשיכה אמתית וכואבת באחורינו. לפעמים בתוך הילולת הספינים והנרטיבים  של הימין, מופיעות בחיינו גופות מדממות של מיטב בנינו מוטלות על הקרקע. ולנו נשאר רק לשאול: למה בעצם?

כמובן שמיד משדרת התקשורת במופע רציף של שידורים על כלום ועם מידע לא מדויק מאתר הפיגוע (יש 5 נפגעים, לא ארבעה פצועים, לא שלושה ומחבל, לא ארבעה במצב אנוש ומחבל שחוסל וכך הלאה) ובכך מונעים מאתנו לחשוב.

עיתונאי בעל שיעור קומה היה אומר: היה אירוע ביטחוני באזור X. אל תתקרבו למקום. פרטים בהמשך וחוזר לשגרת הכתבות עד שהתמונה תהיה ברורה. אבל בישראל משודרים דיווחים כשברור שלכתבים אין מה לומר. בכתבות מגמגמים שטויות והכל בשביל שלא נעצור לחשוב. שלא נשאל את עצמנו למה באמת הר אדר גדלה כרס מעבר לקו הירוק? מה קורה שם בכפר הזה שממנו יוצאים אנשים לבצע פיגועים? ככה התקשורת עובדת בשירות המשך הכיבוש.

את הבוקר עוד התחלנו בספין התורן: בכירי מפלגת השלטון מתפנים מחקירות השחיתות כדי לתקוף את מפלגת העבודה, שכמו שעשתה את המעשה הנכון שלה הפעם, וסירבה להשתתף בחגיגות ×”-50 לכיבוש. במקום שבכירי העיתונאים יציגו זאת כספין, הם התכוננו להעלות פוליטיקאי ימני – ששלמונים בכיסיו, קולר על צווארו וקצף על שפתיו – לנבוח את הבליו על הנעבעך התורן ממפלגת העבודה. ובאותו זמן הכיבוש  נשך אותנו, נשיכה כואבת, מדממת, נשיכה בצורה של חללים שנפערים עכשיו במשפחות קשות יום, שאיבדו את בניהם למולך של "אקיבוש", למזבח של וילות אדומות רעפים, עם חצרות גדולות ונוף למישור החוף בשיפולי ההרים, למולך של חוות חקלאיות, שבהם עבדים מקומיים עובדים בשכר רעב בשביל אדונים בג'יפים, בשביל המולך של מפעלי ×™×–×¢ שאין בהם לא בטיחות ולא גהות, לא שכר הוגן ולא כבוד לאדם העובד, בשביל "אקיבוש" אלוהי הארץ. את השמלה הלבנה של גזל, יכתים דמם של לוחמי מג"ב ומאבטחים שהתערבב בעפר הארץ.

עוד דם שנשפך לחינם, בשביל שהאשליה תוכל להמשיך ולהתקיים. האשליה שהכיבוש עובד, ששחררנו את אדמות הארץ ב-1967. אבל זה לא עובד, אנחנו יכולים לחיות באשליית המטריקס שלנו, אבל מפעם לפעם, יש תקלה, המציאות חודרת פנימה, כמו דקירה חדה וכואבת מתחת לעור ומנסה להעיר אותנו, לגרום לנו להבין באמצעות המחיר על מה אנחנו משלמים, לרמוז לנו שכמה שזה כואב לנו הרגע, זה אפילו גרוע יותר.

כי "אקיבוש" לא הולך להעלם רק בגלל ההזיות של האנטי-ציונות הדתית. הוא גם לא יעלם בספין תורן של שרי הליכוד הסוררים בשררתם. הוא שם והוא לא יפסיק לנשוך אותנו פה ושם. הוא לא יפסיק לחלחל ולהרעיל את חיינו ועתידנו, הוא לא יפסיק לרשום כל יום בצד את החוב שישלמו בנינו ובני בנינו בסכסוך המיותר הזה על ארץ, שכבר 50 שנים לפחות צריך פשוט לחלק בין יושביה.

אנחנו יכולים להיות טרודים בגזירות היומיום. אנחנו יכולים להמשיך לנסות ולהפיק פירורים מניצול מי שמתחתינו בתחתית הסולם של בני הארץ, אבל זה לא ישנה את המציאות. גם לא מגיש חדשות הבוקר, שבזמן שהוא מציק לכתבים וטועה בעובדות, נוהם על כך שמשפחת המחבל תקבל כסף בעבור הפיגוע שהוא ביצע, כאילו זה מה שחשוב עכשיו. כשעמים מתקוממים גם אם אף אחד לא משלם כלום, יש מי שיוצאים לבצע פעולה מלחמתית כואבת כדי לקדם את השחרור הלאומי שלהם.

אנחנו במלחמה. זה מה שצריך לומר. ויש לה מחיר ועל זה צריך לדבר. לא להרדים את הציבור שלא יבין את עובדות היסוד בסכסוך הזה.

הימין בעזרת התקשורת עוסק בהסחת הדעת מהמציאות, מחליף את הטיפול בבעיות חומריות, בעיסוק אובססיבי בהסתה, ספינים, דיונים על סמלים. זאת במקום לעסוק בבעיות יומיומיות, קיומיות כמו בריאות ורווחה, ביטחון קיומי ותעסוקתי, חיים בכבוד וצדק חלוקתי. וכל זה בשביל לשדוד את טובה של הארץ. והכיבוש הוא חלק מהמנגנון הזה של ניכור ושיעבוד, ניצול ופלגנות, חתרנות תחת יסודות החברה והמדינה ושנאה.

הכיבוש לא יעלם כי התקשורת לא מסקרת. הוא יופיע מפעם לפעם בצורת מיטב בנינו שמתו לחינם, מוטלים על הקרקע לצד מחסום על אדמה של מישהו אחר. כל זה בשביל הווילה אדומת הרעפים עם הגינה הגדולה של מישהו אחר, שכובש עם אחר. רגע לפני שהתקשורת בשירות הימין מסיחה את דעתנו מכך, כדאי שנחשוב על זה, על כך שיש כיבוש ויש לו מחיר והאם המחיר שלו שווה לנו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

3 Responses to “הפיגוע בהר אדר – להתעלמות ממציאות הכיבוש יש מחיר”

 1. נטע הגיב:

  הג'ונגל שבונה את הוילה,
  נזכר לפעמים שהוא גונגל.

 2. נטע הגיב:

  צריך קישורים?

  ועל כך יש להוסיף ולדייק-
  הג'ונגל שבונה את הוילה וגו'.

  הבהרה זו לאחר שהסתבר שלא כולם טורחים לשנן את משנתו של ברק……

 3. החגב עמד יציב הגיב:

  עצוב טוכולסקי שהגעת לשפל מדרגה חדש: אתה מצדיק רוצחים, מה עוד שהם רוצחים אנשים מבני עמך.
  אבל אולי לשיטתך לאום הוא בעצם "תודעה מעמדית כוזבת" ששתלו בנו "בעלי ההון" כדי שנתעלם "מהניצול" בו אנו חיים.

  עצוב…
  מיהו ג'ון גאלט?!

Leave a Reply