חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקליניקה לרב תרבותיות ומגוון הגישה תביעה על פרופיילינג כנגד משרד התחבורה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 24.09.17 23:51

הקליניקה טוענת שמאבטחי התחבורה הציבורית ערכו חיפוש, עיכוב ותקיפה שלא כדין כנגד סטודנטית רק בשל מוצאה הערבי.

כתב התביעה מגולל מקרה שאירע בחודש יוני אשתקד, בעת שהתובעת, סטודנטית באוניברסיטה העברית, נסעה לעבודתה בירושלים באוטובוס של חברת 'אגד'. לפי הנטען, התובעת קראה ממחברת הלימוד שלה, כשלפתע מאבטח של יחידת האבטחה בתחבורה הציבורית עלה לאוטובוס וביקש ממנה, וממנה בלבד, להזדהות. אף על פי שהציגה את תעודת הזיהוי, המאבטח ביקש שתרד מהאוטובוס על מנת שיערוך חיפוש בכליה והזעיק תגבורת. התובעת ניסתה למחות וביקשה לערוך את החיפוש באוטובוס, אולם הורדה מהאוטובוס באמצע הדרך, שם נערך החיפוש. העיכוב נמשך עד אשר הושלם החיפוש, ואחד המאבטחים אף הפעיל כוח כנגד התובעת.

לאחר המקרה, התלוננה התובעת בפני אגד וחברות האבטחה, ומשלא נענתה, פנתה בבקשת סיוע משפטי לקליניקה לרב תרבותיות ומגוון, הפועלת למען יחידים וקבוצות שהופלו על רקע זהותם. עו"ד ענבר פלד מהקליניקה פנתה למשרד התחבורה בדרישה לפתוח בתחקיר כנגד המאבטחים, אולם תחקיר המשרד מצא כי המאבטחים פעלו ללא דופי – קביעה שהקליניקה שוללת מכל וכל. משכך, פנתה הקליניקה בחודש אוגוסט האחרון בתביעה לבית משפט השלום בירושלים.

בתביעה טוענת הקליניקה כי התנהלות המאבטחים מהווה שרשרת של מחדלים: ראשית, הם חרגו מסמכותם הקבועה בחוק סמכויות לשמירה על ביטחון הציבור משהורידו את התובעת מהאוטובוס על אף שהזדהתה בפניהם. שנית, מאחר שלא התנגדה לחיפוש, לא היתה כל עילה לעיכוב הממושך; ושלישית, הפעלת הכוח כנגד התובעת עלתה כדי תקיפה מיותרת ופוגענית. הקליניקה טוענת כי יש באופן הביצוע של הבידוק הביטחוני משום הפרה של חוק איסור ההפליה במוצרים ושירותים, של חוק סמכויות לשמירה על ביטחון הציבור וכן של זכויותיה החוקתיות של התובעת, לרבות הזכות לשוויון ולכבוד.

בכתיבת התביעה סייעו רבות הסטודנטיות לונא סולימאן, ארין נאשף, נור שיבלי ויעל קולודני. התביעה הנוכחית מצטרפת לפעילותה של הקליניקה במישור הציבורי כנגד תופעת הפרופיילינג של קבוצות מיעוט בישראל. בחודש יוני השנה ערכה הקליניקה כנס בנושא פרופיילינג ובו הוצג נייר עמדה מטעמה, "פרופיילינג: תמונת מצב בישראל ולקחים מהעולם", וכן סרטון שהפיקה במסגרת קמפיין מיוחד בשיתוף פעולה עם בית הספר בצלאל.

לכתב התביעהhttp://clinicallec.huji.ac.il/sites/default/files/clinicallec/files/ktb_tbyh_prvpyylyng_tkhbvrh_tsybvryt_-_ll_prtym.pdf

ראו גם כתבה שפורסמה על כתב התביעה: https://news.walla.co.il/item/3097429

לסרטון

לנייר העמדה

מתוך מבזק קליניקות, הקליניקה לרב-תרבותיות ומגוון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.