postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התקלה במאגר הגז "תמר" מעוררת צורך דחוף לפיתוח שדה "לוויתן"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התקלה במאגר הגז "תמר" מעוררת צורך דחוף לפיתוח שדה "לוויתן"

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 24.09.17 0:04

אספקת הגז הטבעי מגיעה משדה גז אחד. כל תקלה שתשבש את אספקת הגז תוביל לנזקים בהפסקות חשמל, תגרום נזק למשק הישראלי ויכולות להיות לה השלכות קשות על בריאות הציבור. נחוצה חלופה דחופה שתספק גז באופן רציף. על המדינה להבטיח ששדה הגז "לוויתן" יפותח בהקדם אפילו במימונה

מאת: אמנון פורטוגלי

הזרמת הגז מלוויתן בסוף 2019 וגם מאוחר יותר אינה מובטחת – יש אנליסטים המאמינים כי אפילו שלב א' של פיתוח לוויתן עדיין לא מובטח.

כיום למעלה מ- 50% מהחשמל בישראל מופק מגז טבעי, רוב מפעלי התעשייה הגדולים תלויים בגז טבעי ולכן אמינות אספקת הגז הינה בעלת חשיבות עליונה.  הבעייה היא שכיום, אספקת הגז הטבעי לישראל מגיעה משדה גז אחד, במערכת צינורות אחת ומאסדת הפקה אחת. במצב כזה כל תקלה, טכנית או אחרת, כפי שקרה בסוף השבוע האחרון, תשבש את אספקת הגז, ותביא להפסקות חשמל  Blackout. נכון ליום ראשון, התקלה עדיין לא תוקנה. לכך יכולות להיות השלכות קשות על בריאות תושבי ישראל ועל המשק הישראלי.

ישראל חייבת להקטין סיכונים אלו ולהבטיח אספקת גז אמינה. לכן צריך לפתח את שדה לוויתן, או שדות גז גדולים אחרים במהירות האפשרית.

בסוף פברואר 2017, יותר מ-6 שנים אחרי גילוי לוויתן, נמסר על החלטת השקעה סופית בפיתוח שלב א' של לוויתן, השותפים בלוויתן הצליחו למצוא ולחתום הסכמים עם מספיק קונים לגז כדי להכנס לשלב הראשון של פיתוח לויתן, הצופה ייצור של כ- 12 BCM בשנה. לצורך זה, כל אחד מהתאגידים השותפים בלוויתן גייס את חלקו במימון הנדרש לשלב הראשון של הפרויקט, בהיקף של כ -3.6 מיליארד דולר, וכך אפשר היה להודיע ​​על החלטת השקעה סופית -FID , המחייבת אותם להמשיך עם הפרויקט כמתוכנן. החלטה זו הניעה את תהליך התכנון, הקידוח וההתקנה של פלטפורמות הייצור והצינורות שיאפשרו לשותפי לוויתן לעמוד בתאריך היעד החדש שלו, לחבר את הגז מלוויתן לחוף עד סוף 2019.

אלא שבניגוד לתפיסה המקובלת, יש אנליסטים בכירים החושבים שזה לא סוף פסוק. גרוע מזה, לדעתם אפילו השלב הראשון של פיתוח לוויתן עדיין לא מובטח.

גל לופט Gal Luft, מנהל שותף של מכון המחקר מוושינגטון IAGS (המכון לניתוח של ביטחון גלובלי) ויועץ לממשלות על בעיות אנרגיה, קובע כי מימון השלב הראשון של לויתן מותנה בהשגת חוזי יצוא נוספים. "מערך החוזים הנוכחי אינו מספיק כדי להצדיק את ההשקעה הנדרשת לפיתוח לויתן. פשוט אין מספיק ביקוש".

מייקל בארון Michael Barron, יועץ עצמאי בלונדון שעבד בעבר עם בריטיש גז במזרח הים התיכון, מסכים במידה רבה עם השקפתו הפסימית של לופט. "ללוויתן יש עדיין דרך ארוכה. הבעיה הגדולה היא למצוא שוק גדול מספיק שיקח את חלק הארי של פוטנציאל ייצור הגז מלוויתן, ובעייה זו עדיין לא נפתרה".

מדוע, אם כן, נלקחה החלטת ההשקעה 'הסופית' ה- FID ואיך מתקדם הפרויקט אם עתידו כה לא ברור? "הקונסורציום לקח את ה- FID בלי הקונה העיקרי שהוא צריך, כי בטווח הקצר לפחות זה לא קריטי", מסביר בארון. "בששת עד תשעת החודשים הקרובים, כמות ההוצאות הנדרשת אינה כה גדולה. רק ברבעון השני של 2018, לאחר השלמת הנדסה חזיתית ועיצוב, זה יהיה הזמן להשקעות "כסף גדול" – ועד אז קונה חייב להימצא. אם לא, העיכובים יתחילו, אם כי קלים בהתחלה". (מקור:  knowledge@wharton בית הספר למנהל עסקים ווארטון באוניברסיטת פנסילבניה.)

על הממשלה לוודא ולהבטיח שלוויתן יפותח בלוח הזמנים הנוכחי ואף לקדם את מועד הזרמת הגז מלוויתן לישראל. 

מוצע שבמקרה ותאגידי הגז יעכבו את פיתוח לוויתן, המדינה תקח עליה חלק או  כל ההוצאות לפיתוח לוויתן, בתמורה לחלק נכבד מהשותפות בו.  המדינה תעשה זאת לא בגלל העיניים היפות של לוויתן, אלא מכיון שיש הצדקה מלאה שהמדינה תממן את פיתוח השדה, מכיון שהיא אחראית על בטיחות אנרגטית, מתוך תפיסה שהמדינה חייבת לנהל ולפקח על הפעילות בתחום זה ומראיית הגז הטבעי כמשאב שכל אזרחי המדינה צריכים להנות ממנו למשך שנים ארוכות.

מודל זה, בו המדינה משתתפת במימון פיתוח השדה בתמורה לחלק מהרווחים ממנו, נהוג בהולנד באמצעות החברה הממשלתית EBN ובנורבגיה באמצעות התאגיד SDFI .

חשוב שהממשלה והכנסת ישקלו בחיוב שיטה זו. הכסף הנדרש להשקעה הממשלתית בלוויתן נמצא ברזרבות המט“ח של בנק ישראל, ויהייה זמין לאחר חקיקה מתאימה. היקף הרזרבות עומד כיום על יותר

מ- 100 מיליארד דולר, ומקורן ברכישות המט“ח של הבנק, בהיקף של כרבע מיליארד דולר לחודש, במסגרת התכנית לקיזוז השפעתה של הפקת הגז הטבעי על שער החליפין. יהייה בכך מן הצדק שכסף של המדינה שמקורו למעשה בתמר ישמש להשקעה של המדינה שתביא לפיתוח לוויתן.

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  לויתן זה רק מחצית הפתרון...:

  על פי פרסום בגלובס,בערב החג עם פרוץ התקלה והפסקת הזרמת הגז מתמר – גויסו מיכליות כביש של צה"ל לספק/לשנע סולר מבתי הזיקוק לתחנות החשמל הפרטית (שרובן ככולן מונעות בגז).

  למה צה"ל? כי זה זול. כוח אדם זול. המשאיות זמינות ומוכנות לצאת מידית לכביש כי צה"ל שם והוא שם מכספו של משלם המיסים.

  ולמה אין חיבור של התחנות הפרטיות לרשת צינורות הסולר הארצית? כי זה עולה להן כסף…ויש את צה"ל – בחינם.

  בקיצורה של נקודה זו:

  הפרטת משק החשמל מתגלה כאן במלוא מערומיו. זה לא חברת החשמל הלא יעילה,זה לא משק ללא תחרות, זה אפילו לא ניאו ליברליזם בהיתגלמותו זה כן – ורק- דאגה לכיסו המתמלא של קבוצת יזמים מקורבים לממשל ואם נפגעת הרווחיות הציבור ישלם…:בחשבון החשמל ו/או בהפעלת מכליות כביש של צה"ל שעלותן משולמת מכיסו של הציבור.

  …והחברות הספקיות הפרטיות מפיצות תורת התחרות,הן:תמשכנה למלא את כיסן בהון ואם ישנה איזו תקלה או שתיים אז הציבור ישלם/ישלים.

  אללה אכבר.

  מנחם

 2. אאאאא :

  חכו חכו לתקלה שתביא הרוגים ואסון סביבתי

  לא למדו כלום מהתקלה של חברת BP בארה"ב.
  במדינת ישראל פועלים ללא בקרה.
  אבל את מי זה מעניין.
  הרי כשזה יגיע כולם יידעו, לא רק המומחים שיודעים כבר היום.

 3. מה יקרה אם מתווה הגז יתרסק או יתבטל? | חדשות האנרגיה במזרח התיכון :

  […] http://www.blacklabor.org/?p=59338http://www.blacklabor.org/?p=59338 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.