תמר זנדברג מסכמת שנת פעילות שלה ושל מפלגתה מרצ

עם תחילתה של השנה החדשה, אני שמחה לשתף אתכם ואתכן בכמה מההישגים הבולטים שלי מהשנה החולפת, ולהביט בגאווה על כמה מהמאבקים החשובים והצודקים שניהלנו יחד בחודשים האחרונים

בשנה החולפת עמדנו בראש המאבק נגד ההדתה במערכת החינוך, ויחד עם מאות הורים ותלמידים מכל רחבי הארץ, כמו בתמונה שלמטה עם נוער מרצ ויחד עם אנשי "רמת השרון חופשית", הצלחנו לחשוף, להעלות לסדר היום ולבלום את מערך האינדוקטרינציה מחדש שנועד להחדיר לראש של הדור הצעיר שכל מי שאינו דתי, ימני ותומך בכיבוש, לא שייך לציבוריות הישראלית.

די לראות את ניסיונות הטיוח והנסיגה של שר החינוך ואנשיו כדי להבין שבזכות המאבק שלנו, מערך ההדתה בתהליכי קריסה ולא ניתן יהיה להמשיך ולנסות להתנחל בראש של הילדים מתחת לרדאר של הציבור החילוני. סקר של עמותת חדו"ש שפורסם השבוע מגלה שרוב ברור של אזרחי המדינה (58%) מבינים שבנט משקר להם ויודעים שההדתה קיימת.

השנה הגיע לשיאו המאבק שלנו למען תחבורה ציבורית בשבת, ובזכותו הצלחנו להביא את התמיכה הציבורית והתקשורתית בנושא לשיא. כיום, רובו המוחלט של הציבור תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ובמקביל גוברת ההבנה, גם בקרב מצביעי הימין, ששר התחבורה מוכר את האינטרס הציבורי תמורת דילים פוליטיים.

בעקבות העתירה שלנו לבג"ץ, נפתחה בפנינו הזדמנות ממשית לבחון את כוונות משרד התחבורה, ולראות האם יעמוד בהצהרתו לבית המשפט כי יבחן באופן רציני בקשות שיגיעו לפתחו להפעלת קווים בשבת. נמשיך לפעול בזירה הציבורית, העירונית, הפרלמנטרית והמשפטית, ואין לי ספק שבסוף גם ננצח.

אחד הנושאים המרכזיים בהם התעסקתי השנה בוועדת הסמים של הכנסת, שבראשה אני עומדת, הוא מלחמה נגד תעשיית ההון-שלטון של תאגידי הטבק. הצלחנו לעצור את קמפיין ההונאה השקרי והמזיק של פיליפ מוריס, ולאסור על שיווק ה"אייקוס", הסיגריה האלקטרונית בתחפושת, כאלטרנטיבה בריאה לעישון.

כמו-כן, הצלחנו לשכנע את צה"ל לאסור על תאגידי הטבק לשווק את מוצריהם בחלק מהבסיסים הפתוחים, להעמיק את התמיכה בתוכניות גמילה מעישון ולהרחיב את האיסור על עישון בשטחים פתוחים. לצד אלו, הובלנו לאימוץ מודל טיפול חדש במכורות ומכורים על ידי משרד הרווחה, הבאנו לפתיחת שוק הקנאביס לייצוא והמשכנו לוודא כי ניתן למטופלות ולמטופלים בקנאביס רפואי בישראל מענה ראוי.

השנה גם זכיתי להכניס לספר החוקים הישראלי עוד שני חוקים חשובים, לצד חוק חופשת האבהות, שמתקנים עוולות ארוכות שנים כלפי נשים. חוק אחד מאפשר חופש בחירה בלידה כאשר הוא מחייב תשלום דמי לידה גם למי שבוחרת ללדת בבית, וחוק נוסף שנועד למנוע פגיעה בנשים שצמצמו לפני הלידה את שעות עבודתן, תופעה נפוצה בקרב נשים בהריון מתקדם, בעיקר בעבודות משמרות אך לא רק. בנוסף, העברתי בקריאה טרומית חוק שיאסור על גביית עמלה מיוחדת בעת ביצוע עסקאות באינטרנט – למשל בהזמנת כרטיסי קולנוע.

זה המקום לציין שני מאבקים גדולים של מרצ שהגיעו לשיא השנה: חוק להפללת צרכני זנות, שהובילה חברתי זהבה גלאון, והעלאת קצבאות הנכים, שמוביל חברי אילן גילאון. שניהם מההישגים הגדולים של מרצ לדורותיה ומוכיחים עד כמה אפקטיבית ומשפיעה יכולה להיות עבודה פרלמנטרית גם באופוזיציה.

לצד כל אלו, עמדנו כחומה בצורה מול הגזענות וההסתה של הימין המתנשא, שנראה כי החליט לשבור את כל כללי המשחק הדמוקרטיים; נלחמנו נגד ההסתה והדה-לגיטימציה נגד ארגוני השמאל,מערכת המשפט והתקשורת, הפגנו נגד הסחבת בטיפול בפרשיות נתניהו ומחינו בקול נגד מדמנת השחיתות העוטפת אותו, נאבקנו למען חופש הביטוי של אנשי האקדמיה, נאבקנו למען זכויות בעלי החיים ונגד מסעות המוות, המשכנו להוביל את המאבק למען זכויות הקהילה הגאה בישראל, הרעדנו את הרחוב הישראלי בעקבות רצף מזעזע של אירועי רצח במשפחה, עמדנו לצד קורבנות פרשת ילדי תימן והמשכנו לייצג את האינטרסים של המוחלשות והמוחלשים ושל חסרי הקול עם שורה מרשימה של הצעות חוק, עתירות, הופעות בתקשורת והפגנות מרשימות.

לסיום, אני רוצה להודות למאות השותפות והשותפים לדרך שזכיתי לפגוש בשבועות האחרונים, במסגרת סדרה ארוכה ומשמעותית של מפגשים וחוגי בית שערכתי ברחבי הארץ. תודה לכל אחת ואחד מכם על התמיכה, ההקשבה, הפרגון והביקורת. דווקא בימים אלו, כשבימין שוברים שוב ושוב את כללי המשחק הדמוקרטי, כשהממשלה מפקירה ומתעלמת באופן בוטה וחצוף מהשכבות המוחלשות, כשהמילים שלום, דו-קיום ועתיד משותף גורמות לרבים לגחך וכשהפערים וחוסר השוויון רק הולכים וגדלים, קולנו במרצ, כשמאל ערכי, נחוש וחזק, חשוב מאי פעם – ואני בטוחה ויודעת שעם בטחון עצמי, אמונה בצדקת הדרך ומאבק על הערכים שלנו – גם נצליח ובגדול.

סיכום שנה באתר של ח"כ תמר זנדברג

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply