חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כך מסתיימת לה שנת תשע"ז

נושאים דעות, כלכלת בית ב 23.09.17 23:36

תכלה שנה ועוגמות-הנפש שלה ותחל שנה ותקוותיה: מפלגה שתהווה אלטרנטיבה לשלטון הנוכחי

מאת: ק. טוכולסקי

בפתחה של שנה אזרחית חדשה

על מה שהיה ב-2016 ועל האתגרים והבעיות הצפויים בשנת 2017 וגם על סימנים של תהליכים חיוביים בירכתיים במאבק על פניה של החברה הישראלית מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

תקווה לשנה החדשה

שנה חדשה בפתח, אחרי שנה לא פשוטה בהגדרה הכי חיובית שאפשר לתת לה. מדינת ישראל במצב לא טוב. 8 שנים רצופות של שלטון ימין שרק הלך והידרדר מממשלה לממשלה הן הרבה מאוד לשאת בשביל כל מדינה, בטח ובטח בשביל מדינת ישראל. לראש השנה תשע"ח אנחנו מגיעים עם הלשון בחוץ, עם משבר הולך ומתמשך, עם ממשלת ימין מופרעת שהגרסה הנוכחית שלה עם מפלגות חרדיות פנאטיות ומפלגת מרכז שמתיימרת לשאת בשורה חברתית  כתחליף למפלגת מרכז נאו ליברלית בממשלה הקודמת, פוגעת באינטרס הישראלי בדיוק כמו קודמתה.

במדבר האופוזיציוני המצב לא טוב בהרבה, בשנת תשע"ז נכבשה מפלגת העבודה, שוב בידי משיח שבא מהמרכז, ומבקש להתחרות עם מפלגות המרכז האחרות על האלקטורט שהעבודה איבדה ב-1977. במרצ שולט מאז היווסדה המחנה הליבראלי שבשורתו מדברת לפחות ופחות אנשים והרשימה המשותפת מחוץ לגדר של המיינסטרים לא מצליחה לממש את האלקטורט שלה בציבור הערבי ולהגיע לפחות ל-15% מהקולות שלא לדבר על 20%.

בראשיתה של השנה החדשה יש לנו מעט מאוד בשורות בשדה הפוליטי ובזמן שהמחאות וההפגנות בארץ לא מצליחות להתרומם, בזמן שארגון העובדים הגדול במדינה ממשיך לשתף פעולה עם חיסולה הזוחל של העבודה המאורגנת, בזמן שהתקשורת ובתי המשפט ממשיכים לשרת את שלטון הימין בזמן שהוא משתלח בהם, באמת שאין לנו יותר מדי למה לצפות.

השלטון שלנו מושחת, רקוב, משחית ופוגעני כלפי נתיניו. עדיין בשל העדר אלטרנטיבה מעמדית מהותית, הליכוד עם ביבי בראשו ומפלגות שותפיו ממשיכים להוביל בסקרים. בשנה החולפת היו לנו שתי הזדמנויות להביא למהפך מעמדי בהסתדרות ובמפלגת העבודה ושתיהן הוחמצו. במרצ הקטנה מנהלת זהבה גלאון מאבק מלוכלך בסיוע עיתונאים שהם במקרה הטוב תמימים עד טיפשות ובמקרה הרע פשוט עיתונאים מטעם. בזמן שמדינת ישראל הולכת ומידרדרת לפשיזם, המחנה הליברלי מתעקש להיאבק בכל אלטרנטיבה סוציאליסטית למרות שדי ברור שהליברליזם לא קורץ לבוחרים.

ניצחונו של אבי ניסנקורן בהסתדרות הבטיח לנו שגם בחמש השנים הקרובות ההסתדרות לא תעשה שום דבר מהותי למען ציבור העובדים אלא תמשיך לשתף פעולה עם הפרטות ואבדן מקומות עבודה טובים וביטחון תעסוקתי בתמורה לפירורים. ניצחונו של אבי גבאי במפלגת העבודה הבטיח לנו שמפלגת העבודה לא תקרא תיגר על שלטון הימין בנושאים חברתיים וכלכליים ולא תציע שום דבר שעשוי להעביר בוחרים מגוש לגוש. כך מסתיימת לה שנת תשע"ז, לאחר שנחלנו מפלות ולא הצלחנו לממש אפשרויות לשינוי מהותי לא בארגון העובדים הגדול בישראל ולא במפלגה שאמורה להיות מפלגת המעמד של העובדים בישראל.

והנה שנה חדשה בפתח, היא יכולה להיות שנת בחירות, היא יכולה להיות שנה שבה גם בלי בחירות יתחלף ראש הממשלה וממשלת ימין חדשה תקום, היא יכולה להיות שנה שבה ראש הממשלה הנוכחי ימשיך לשלוט בסגנון ארדואני, תוך שהוא מתמודד עם שחיתותו ההולכת ונחשפת, באלימות מילולית ואחרת כנגד אויבים מדומים בשורה של ספינים, בעוד המדינה הולכת ומידרדרת, כפי שהיה עד כה בשמונה שנות שלטונו הרצופות.

לצערי, כך או כך, כיום לא קיימת אלטרנטיבה מהותית לשלטון הזה כי להחליף ניאו ליברליזם שמרני לאומני, בניאו ליברליזם ליברלי לאומי, לא ישנה הרבה מבחינת המעמד. את השנה החדשה אנחנו מתחילים אחרי שכבר הפסדנו, אחרי שהשמאל נזרק מחוץ למחוזות הרלבנטיות והסיכוי להפוך לאלטרנטיבה שלטונית אל השוליים. בשנה החדשה השמאל לא יכבוש את השלטון (אולי המרכז) בשנה החדשה השמאל לא יוביל את המחנה ולכן התקוות שלי לשנה החדשה מאוד צנועות.

לשנה החדשה אני מאחל לעצמי ניצחון של אילן גילאון במרצ והפיכת המפלגה הליברלית הזניחה הזו, לבית האמתי של השמאל בישראל, של השמאל המעמדי. לשנה החדשה אני מאחל לעצמי שתהיה בישראל מפלגה אחת שסוציאליסט עומד בראשה ואשר מציעה אלטרנטיבה מעמדית. אני מאחל שעמיר פרץ יפרוש ממפלגת העבודה ויחבור לאילן גילאון במפלגה שכזאת וביחד הם יצרו אלטרנטיבה להצבעה מעמדית. אלטרנטיבה שתוכל לשתף פעולה עם מפלגת העבודה מצד אחד ועם המשותפת מהצד השני. מפלגה שתוכל לשאת את הבשורה המעמדית ולא תהיה בה דריסת רגל לבעלי הון ולאינטרסים שלהם. זה לא הרבה, זה לא יביא שלטון, אבל זאת יכולה להיות התחלה חדשה למה שהשמאל בישראל צריך היום. מסגרת ובית נקי מאינטרסים של הון, נקי מנערי אוצר שהתעשרו בשירות של טייקונים, מעורכי דין צמרת, מטייקוני הייטק, מליברלים משרתי הון שחושבים שהם שמאל. מקום שבו יוכל השמאל הסוציאליסטי והסוציאל-דמוקרטי הציוני להתפתח בצורה רצינית ולבנות עצמו כאלטרנטיבה. המצב הנוכחי, שבו אין במדינת ישראל שום מפלגת שמאל מובהקת שמסוגלת לבנות עצמה כמפלגת מעמד, הוא נוראי והגיע הזמן שזה ישתנה. אז זה מה שאני מאחל לכולנו לשנת תשע"ח: שנזכה לאלטרנטיבה מעמדית מהותית בפוליטיקה. שתהיה לנו שנה טובה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.