חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפעל חיפה כימיקלים – האיומים בסגירת המפעל הם ניסיון לשבור מקום עבודה מאורגן

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלת בית ב 10.09.17 23:32

שבוע וחצי לפני ראש השנה מתכננים לשבור את העבודה המאורגנת ולפטר את עובדי חיפה כימיקלים. הבעלים מנסה להפיק תועלת כספית ממשבר סגירת מיכל האמוניה. במקום לשאת באחריות למצב שנוצר, מנסים להפיק ממנו עוד כסף, או לשבור מקום עבודה מאורגן

מאת: ק. טוכולסקי

תסתכלו צפונה

השנה החדשה מתקרבת. מפרסמים דואגים שנזכור את זה טוב, החגים הם שילוב מחץ של אינטרסים שמאפשר לתקשורת, מצד אחד, ולמפרסמים שבה, מצד שני, להלעיט אותנו בכל מה שלא חשוב או בדברים חשובים בצורה עקרה. כבר כמה ימים שמהדורות החדשות בישראל נפתחות בתיאור התקדמות הוריקן לארצות הברית, לא בשביל לנסות ללמוד מזה משהו, על ההשלכות של התחממות כדור-הארץ, על עצמת ההוריקנים, או על מה קורה במדינה מופרטת לעייפה ומחוסרת סולידריות חברתית, או ממשל מתפקד כשאסון מתקרב, סתם בשביל לרתק אותנו מסוקרנים מהופנטים לפורנוגרפיה של חדשות. שבוע וחצי לפני ראש השנה, אני מבקש כמה דקות מזמנכם כדי לראות את העתיד שלנו, לא בהוריקנים ורעידות אדמה, לא באיומי סרק על איראן ובחקירות ראש הממשלה, אלא במפעל חיפה כימיקלים צפון, כי מצפון תפתח הרעה.

את משבר מיכל האימוניה מנסים לנצל בציניות שלא יודעת גבולות הנהלת מפעל חיפה כימיקלים צפון ובעלי המפעל. לאחר שנים של חליבת הנפעל ומציצת לשדו, ניצבים כעת בעליו בפני מצב של ניצחון ניצחון מבחינתם. במשך שנים הם לא עשו דבר כדי להתכונן לרגע שבו מיכל האימוניה ייסגר, למרות שהיה די ברור שזה יקרה בסוף. ועכשיו הם רוצים שמישהו אחר ישלם בעבור ההזנחה הפושעת שלהם. זה לא חדש, בעלים של מפעלים, שהמדינה הקימה ופיתחה והשקיעה בהם וקנו אותם בפרוטות בהפרטה חסרת הצדקה, תמיד רוצים שמישהו אחר יישא בהוצאות, הם פה רק בשביל להרוויח.

מאחורי כל מפעל מופרט בארץ אותו סיפור, בעלים שבא לקחת ולא להשקיע, ששלם מעט מדי וקיבל הרבה מדי ורוצה להמשיך ולקבל. זה לא שונה בחיפה כימיקלים צפון. עכשיו הבעלים מציג עצמו כקרבן של המציאות ורוצה שיפוי מהמדינה, או למצער, הוא מאיים לסגור את המפעל. רק שהוא לא באמת מתכוון לסגור את המפעל, כל מה שהוא רוצה זה לסחוט את המדינה ושוב במצב של ניצחון-ניצחון מבחינתו. אם המדינה תיכנע ותשלם לו עוד שלמונים בשביל שהוא יוכל להמשיך ולהרוויח כסף מניצול זיעת אפיהם של עובדי המפעל, מה טוב לו לבעלים. ואם המדינה לא תיכנע, והוא יוכל לפטר את העובדים המאורגנים, בתואנה של סגירת המפעל, ואז לפתוח אותו מחדש, כשהוא מופעל בידי עבדי קבלן בטענה שזה מאפשר לו לקיים את המפעל, גם אז הבעלים הרוויח.

שבוע וחצי לפני ראש השנה, אנחנו יכולים לראות בהילוך איטי כיצד ממשל רקוב, ובעלי-ההון שקשורים אליו, מתכננים לשבור את העבודה המאורגנת. הם משתמשים בצורה צינית במציאות שנכפתה עליהם, לאחר שנים של אדישות. ובמקום לשאת באחריות למצב שנוצר, מנסים להפיק ממנו עוד כסף, או לשבור מקום עבודה מאורגן. בעלים והנהלה שלא עשו דבר כדי להתכונן ליום שבו מיכל האימוניה ייסגר. ולא חסרות לא בעבר ולא בהווה אלטרנטיבות. הם עוד יקבלו פרס על אוזלת ידם בצורת עוד כסף מהמדינה, או חיסול העבודה המאורגנת במפעל.

מצפון נפתחה הרעה ואנחנו צריכים להפנים כיצד נראית תגובת הנגד של ממשלת משרתי- ההון שלנו לגל ההתארגנות של השנים האחרונות. תפנימו, לא משנה היכן אתם עכשיו, בדרך לעבודה, ביום סידורים, בטלפונים לקראת ארוחת החג, העבודה המאורגנת על הכוונת והניסוי בהלם שמבוצע עכשיו בחיפה כימיקלים צפון הוא יריית פתיחה. ההתעללות בעובדים שם, שכבר חודשים נמצאים תחת חרב הפיטורים, בלי שתהיה לכך שום הצדקה, שכבר חודשים לא יודעים אם בכניסה לבית יחכה מכתב פיטורים, שכבר חודשים רואים כיצד הנהלה צינית ובעלים שרלטן מנסים להפיק על חשבון מטה לחמם עוד קצת הון.

במדינה נורמאלית בעלים של מפעל לא היה מאז בכלל לעשות את מה שמר טראמפ עושה בחיפה, המפעל היה מולאם, במדינה נורמאלית בכל הנהלה היה ייצוג של העובדים, שהיו יכולים, בניגוד להנהלות משרתי-ההון, לשמור על האינטרסים של המפעל, במדינה נורמאלית היו אומרים לבעלים, לא רוצה, לא צריך טובות, נמשיך בלעדיך. אבל ישראל היא לא מדינה נורמאלית, מעטות הן המדינות הנורמאליות. וישראל היא אחת המדינות בהן המצב של העבודה המאורגנת ומעמד העובדים גרוע במיוחד. תסתכלו צפונה ותראו את מה שקורה בחיפה כימיקלים צפון. אם לא נרתם לעצור את הביזיון הזה, נגלה במהרה שזה רק ניסוי כלים, בדרך לעוד מערכה של שלטון ההון לשבירת העבודה המאורגנת. אפשר וצריך לעצור את זה, ועדיף שנעצור את זה שם ועכשיו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.