"בצלם" לראש הממשלה: הרס כפרים ערביים הוא פשע מלחמה

ארגון "בצלם" שלח מכתב לראש-הממשלה בעקבות מידע משר הביטחון אביגדור ליברמן שבכוונת המדינה להרוס שני ישובים פלסטיניים: סוסיא וח'אן אל-אחמר. הארגון מזהיר כי הריסת בתים מהווה פשע מלחמה

[בוקסה=56471]לפני כשבוע וחצי קיים שר הביטחון אביגדור ליברמן שיחה עם כתבים. על פי הדיווח בעיתון "הארץ", ציין השר במהלך השיחה כי בכוונת המדינה לסיים תוך מספר חודשים את "עבודת המטה" לקראת צעד שהוא כמעט חסר תקדים מאז 1967: הרס של שני יישובים פלסטיניים – סוסיא שבדרום הר חברון, וח'אן אל-אחמר שממזרח לירושלים.

הריסת יישובים כמוה כהעברה בכפייה של תושביהם, והיא מהווה פשע מלחמה. כפייה מתייחסת לכל מקרה שבו התושבים זזים שלא מרצונם החופשי – למשל כאשר הרשויות הופכות את חייהם לבלתי נסבלים. ישראל מתעללת כבר שנים ארוכות בקהילות אלו ובתושבי יישובים פלסטיניים רבים אחרים בכל רחבי הגדה, הנאלצים לחיות ללא חיבור לתשתיות בסיסיות כמו מים וחשמל ותחת האיום המתמיד של צווים להריסת בתיהם. אלא שהחרבת יישוב שלם תהיה הסלמה חמורה במדיניות הישראלית – ותהווה פשע מלחמה.

פשעים מבוצעים בדרך כלל הרחק מאור הזרקורים, תוך מאמץ להסתיר או לטשטש את הנעשה. פוליטיקאים מנוסים לא נוהגים להכריז מראש, ועוד בשיחה לציטוט עם עיתונאים, על פשעים שבכוונתם לבצע. העובדה שהשר ליברמן נהג בדיוק כך מעידה על ביטחונו שלא יינקטו נגדו צעדים כלשהם, שכן מעשים דומים – גם אם פחותים בחומרתם – מקבלים כאן מאז ומתמיד גיבוי גורף, כולל גיבוי שערורייתי מצידו של בית המשפט העליון. הם מהווים מדיניות רשמית וכלל אינם נתפסים כנפשעים.

לכן, שלחנו בשבוע שעבר מכתב לראש הממשלה, שר הביטחון, שרת המשפטים, הרמטכ"ל וראש המנהל האזרחי, שמתריע בפניהם שהריסת בתיה של קהילה שלמה תהווה פשע מלחמה, והם יישאו באחריות אישית לביצועו. פנייה כזו של בצלם היא חריגה: ככלל, מונח זה נדיר בפרסומי בצלם. ואולם הנסיבות הייחודיות והחמורות של הריסת היישובים מחייבות זאת.

בצלם מלווה כבר שנים ארוכות את מאבקן של קהילות פלסטיניות אלו וקהילות נוספות. אנחנו נחושים לעשות כל שביכולתנו על מנת למנוע את הרס הקהילות – על מנת למנוע את התרחשותם של פשעי מלחמה.

הודעה מאת חגי אלעד מנכ״ל בצלם

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “"בצלם" לראש הממשלה: הרס כפרים ערביים הוא פשע מלחמה”

 1. נטע הגיב:

  האיש גר בהתנחלות.
  ההתנחלויות מוגדרות באמנת רומא כפשעי מלחמה.
  הוא לא השר היחיד שגר בהתנחלות.
  גם בבתי המשפט יושבים שופטים שגרים בהתנחלויות.

  תגידו, מישהו עוד מבין איפה אנחנו חיים ואיזה סוג מאבק מתבקש מזה?

  כדי שלא לתת פתחון פה – גם במאבק בלתי אלים – יש אסטרטגיות שונות.

Leave a Reply