תמורות בתחום האנרגיה בעולם

באילו סוגי אנרגיה ישתמשו בעתיד?  מה יהיה מקומן של האנרגיות המתחדשות בעתיד? תחזית על התמורות שיתרחשו בתחום האנרגיה

מאת: אמנון פורטוגלי

אספקת האנרגיה הראשונית Primary Energy Supply (לא רק חשמל) תגיע כנראה לשיאה לפני 2030. זו יהייה סימן דרך חשוב בהיסטוריה האנושית, כאשר כולנו נזדקק לפחות מקורות אנרגיה כדי למלא את הביקוש לאנרגיה.

צמיחת האנרגיה העולמית היתה קשורה, עד עתה, לגידול באוכלוסייה ולצמיחה כלכלית. לא רק שבעשורים הקרובים האנרגיה תתנתק Decouple מהקשר ההיסטורי שלה לפחמן, אלא שאספקת האנרגיה העולמית תגיע לשיא ואחר כך תרד ירידה איטית, בעקבות המשך, אך מואט, בגידול באוכלוסייה ובצמיחה הכלכלית.
התפתחות זו קשורה להאצה ביעילות האנרגטית בקנה מידה עולמי, המונעת בעיקר על ידי הגידול בחלק החשמל בתמהיל האנרגיה, ושימוש מוגבר במקורות אנרגיה מתחדשים ויעילים.

 • עד 2034, ×’×– טבעי יעבור את הנפט הגלמי כמקור האנרגיה העיקרי, ויגיע לשיא ב- 2035. ב- 2050 ×’×– טבעי ×™×”×™×” מקור האנרגיה הגדול בעולם, המספק 27% מהביקוש.
 • אספקת נפט גולמי תתייצב בין 2020 ו 2028, לאחר מכן הדרישה לנפט גלמי תתחיל לרדת בהתמדה.
 • אנרגיות מתחדשות, סולאריות ורוח, יהיו הכוחות הדוחפים לירידת השימוש בדלקים הקונבנציונליים. עד 2050, החלק של אנרגיות מתחדשת ×™×”×™×” שווה לחלק של פחם וגז טבעי באספקת האנרגיה העולמית.
 • ייצור החשמל ישלט על ידי אנרגיות מתחדשות, אנרגיה סולארית פוטו-וולטאית, אנרגית רוח ואנרגית מים. אנרגיות מתחדשות, שכבר היום הן המיינסטרים במדינות רבות, יהוו ×›- 85% מכלל ייצור החשמל בעולם ב 2050.

לפי דוח Energy Transition Outlook 2017  של תאגיד DNV GL, המספק שירותים גלובליים של אבטחת איכות וניהול סיכונים לתעשיות הגז והנפט, התובלה הימית וייצור החשמל, שאינו חשוד במשוא פנים לאנרגיות מתחדשות,  עד  2034, הגז הטבעי יעבור את הנפט כמקור האנרגיה העיקרי, ובסביבת  2050 הגז הטבעי יהיה מקור האנרגיה הגדול ביותר בעולם, שיספק 27% מהביקוש לאנרגיה. עם זאת, אספקת הגז תגיע לשיאה בשנת 2035.

הדו"ח של DNV צופה כי רמת האספקה של נפט גלמי תתייצב בין 2020 ל -2028, ולאחר מכן תתחיל לרדת בהתמדה. אלו הן חדשות רעות עבור תאגידי נפט שעוסקים רק בהפקת נפט, Pure-Play Oil Producers במיוחד לאור העובדה כי הדו"ח של DNV  נראה כשמרני. אלו הן חדשות טובות שיתקבלו בברכה על ידי מפיקי וספקי גז טבעי, כמו BP ו- Shell, אשר כבר מתרחקים מנפט, ומשקיעים הרבה יותר בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות.

אנרגיות מתחדשות תהינה האחראיות העיקריות לירידה הצפוייה בדלקים קונבנציונליים. עד 2050, אנרגיות מתחדשת יחלקו חלק שווה לחלק של פחם וגז טבעי באספקת האנרגיה העולמית. זה יקרה הודות לירידה מהירה במחירי מתקני האנרגיה המתחדשת, בעיקר השמש והרוח. המעבר מפחם וגז לאנרגיות מתחדשות יתרחש ללא עלייה משמעותית בהוצאות האנרגיה השנתיות.
ככל שהשימוש באנרגיות כמו פוטו-וולטאי PV ורוח מכפיל עצמו, העלויות עבור כל אחד משני מקורות אלו של  אנרגיה יפלו ב- 18% ו -16% בהתאמה. לפי  DNV ירידה זו בעלויות תקטין את העלות הכוללת של האנרגיה בעולם מ- 5% מהתמ"ג העולמי כיום, לפחות מ -3%.

הבעיה הגדולה ביותר של תחום הנפט היא הרכב החשמלי- EV. אימוץ מהיר וגובר של מכוניות חשמליות יהיה הגורם העיקרי לנפילת הנפט לאחר 2028.  מחברי הדוח מעריכים כי ב -2033, 50% ממכירות הרכב החדשות בעולם יהיו EV.  ב- 2022, מכוניות חשמליות ישיגו השוואת מחירים Cost Parity עם מנועי בעירה פנימית, מאחר שיחס הביצועים שלהם למחיר cost performance ישתפר בקצב הרבה יותר מהיר מאשר היחס ברכבים עם מנועי שריפה פנימית.
עם זאת, למרות שמגמות אלו נשמעות אופטימיות, הן לא תהיינה מספיק מהירות כדי להשיג את המטרה של הסכם פריז,  להפחתת קצב ההתחממות הגלובלית ל -2.5 מעלות צלזיוס עד סוף המאה.

אמנון פורטוגלי- מרכז חזן במכון ון-ליר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

One Response to “תמורות בתחום האנרגיה בעולם”

 1. לידיה גרינפלד הגיב:

  חבל מאוד ששתי הכתבות שקראתי, של פורטוגלי, חסרות מסר. לא ברור מה כוונתו, ההסברים שלו לא מובנים, סתם מספרים בלי מסקנה.
  כתיבה לא לעניין ועריכה קלוקלת.
  לא הבנתי מה האיש רוצה.

Leave a Reply