חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפוני עמונה – המדיניות המכוונת מאחורי הגדלת הפיצויים עבורם

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 27.08.17 0:04

הפיצויים המאמירים שהממשלה רוצה לשלם למפוני עמונה הם פועל יוצא של מדיניות מכוונת שתכליתה להראות לציבור הישראלי שלפינוי שטחים כבושים יש מחיר אסטרונומי.  אך תג המחיר האמיתי עלול להיות גבוה הרבה יותר

מאת: ק. טוכולסקי

תג המחיר של הכיבוש

ההוצאה על פינוי עמונה מאמירה והולכת כל הזמן, אם לפני הפינוי של 40 המשפחות שפלשו לקרקע הציבור הזדעזע מהאפשרות שכל אחת מהמשפחות תקבל מיליון ₪, כרגע תג המחיר שממשלת הימין מצמידה למחיר של פינוי 40 משפחות הוא כרבע מיליארד ₪ או 6.25 מיליון ₪ למשפחה. זה לא סתם, זאת לא שלומיאליות, זה אינה אוזלת יד של מנגנונים ביורוקרטיים וגם לא קרב מאסף של 40 משפחות. זאת מדיניות מכוונת שתכליתה להראות לציבור הישראלי שלפינוי יש מחיר אסטרונומי. זאת מדיניות שבה עלי ביבי משתמש ב-40 משפחות כדי לבצע שוד, של הציבור הישראלי, לא רק מכספים שהיה יכול להיות להם שימוש יותר טוב, אלא מהאמונה ברעיון שהפרדה ופינוי הם אפשריים.

פינוי גוש קטיף עלה מיליארדים רבים. אם כל משפחה ממשפחות הגוש הייתה פשוט מקבלת את הכסף הן היו משפחות מסודרות. אם המדינה הייתה מתמקדת בשתי אפשרויות, פיצוי כספי ומשקים חלופיים כל המשפחות היו מסודרות, אבל למי ששלט במדינה ברוב העשור שחלף מאז פינוי הגוש ולאנשי הימין ששחקו במשפחות מפוני גוש קטיף ושאר יישובי רצועת עזה וצפון השומרון היו תכניות אחרות. לא טובת המפונים עמדה לנגד עיניהם ולא טובת המדינה. הם החליטו באופן אופייני לימין הישראלי בפרט והעולמי בכלל שיש הזדמנות לשלב את שני הדברים החביבים עליהם, הפחדת הציבור וגניבת כספי ציבור. כך נוצר מנגנון מפלצתי שינק מהמדינה עוד ועוד כספי פיצויים. עד כה הוצעו בממוצע למעלה מעשרה מיליון ₪ למשפחה. רק שהכסף הזה לא הגיע כולו ואף לא רובו למשפחות. הוא "הלך לאיבוד" והגיע לכיסי עמותות וגורמים נוספים, הקשורים בימין בישראל, ושימש לשימושים זרים. ובעיקר אפשר לטעון שצריך עוד. הוא התבזבז במכרזים למקורבים מהם המדינה יכולה הייתה לקנות במחיר מופקע קרוונים, כמו אלו שנקנו בשביל מפוני עמונה ועומדים עכשיו ריקים. מישהו שילם בעבורם תמורה, מישהו זכה במכרז, אין בהם שימוש, הציבור שילם. ככה תג המחיר שהימין משית עלינו לשלם עובד.

ההיגיון של הימין פשוט. העלות היומיומית של הכיבוש לא זוכה לכותרות. קשה לפלח אותה והיא בלתי נתפסת. הישראלי הממוצע לא יוכל כלל לעכל את המידע, אם אי פעם יהיה פה שלטון בעל אינטרס לחשוף אותו ולא להסתיר אותו. לעומת זאת, כותרת על תוספת של כמה מאות מיליונים לטובת שיפוי גזלנים שפונו מהקרקע שגזלו כחוק, את זה העין קולטת. צרות העין של הישראלים היא לא סוד. שלטון הימין בונה על כך שבזמן שאנשים מסוימים בעיקר בשמאל יזעמו, רוב האנשים יחשבו שזה עולה המון אז למה לעשות את זה. תג המחיר הזה נועד לזרוע מורך בליבם של הישראלים, כי את עלותו הם כן מסוגלים לתפוס. הוא נועד לגרום לאנשים לחשוב אם זוהי העלות של פינוי 40 משפחות של גוזלי קרקעות, מה יקרה כשיצטרכו לפנות עשרות אלפי משפחות.

תג המחיר לא נועד למי שחושב בהיגיון. הוא לא נועד למי שמבין שהמחיר של הימנעות מפינוי, תוך תשלום הוגן ובלי מתן תקציבים בצורה ישירה או עקיפה למקורבים בחסות הבלגן הכללי, יהיה או מדינה דו-לאומית, שתעלה לאזרחי ישראל המון בספיגת אוכלוסייה ענייה יותר, או בפינוי מהיר ואלים של מאות אלפי אנשים במסגרת הסדר שיכפה על ישראל, אבל אנשים באופן טבעי מסתכלים על היום יום ולא על אסונות גדולים שעשויים לקרות.

מחיר הכיבוש עולה כל יום. ממשלות הימין באופן ציני ומושחת כהרגלן, מפעילות עלינו את אימת תג המחיר, אבל המחיר שנשלם אם לא נחליף אותן ונסיים את הכיבוש יהיה הרבה יותר יקר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  אין צורך להמציא טיעונים. פינוי ישובים ויישוב מחדש של המפונים הוא אכן יקר מאוד, כואב מאוד וממושך מאוד

  יש לנו מספיק ב=הוכחות עובדתיות לכך, ופינוי עמונה בכלל זה.
  די בהשוואה בין השקרים שהפיץ שרון בעתו כהערכה לעלות פינוי יישובי הפתחה והזמן שיידרש לכך לעומת הביצוע בפועל. ושרון היה ראש ממשלה ביצועיסט…
  ברור שהשאלה היא מה רוצים להראות ומה מנסים להסתיר. פרויקט אמיתי אינו עוסק רק בשאת הריסת מבנה או גירוש תושביו. בוודאי שאין להשוות ישוב שלם לבית יחיד, חבל ארץ ליישוב בודד וכן הלאה.
  גם סיפורי בגין על פינוי סיני היו סיפורים בעלמא. אבל הסיטואציה שונה ההישגים שונים והתכלית האסטרטגית שונה. בניתוח אמיתי כל ההשלכות הללו הן חלק מהתהליך השלם ובמוקדם או במאוחר הציבור משלם הכל.

 2. ק. טוכולסקי :

  שרון היה בן הצמחים פחות מחצי שנה אחרי הפינוי, הכישלון של ההתנתקות נבע מתערובת של שחיתות אזלת יד וסחטנות וכך גם בעמונה.
  נותנים פיצוי לגנבי קרקעות, אולי גם צריך לתת להם איזה עיטור נשיאותי?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.