חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רצועת עזה – לאדישות כלפי המצב שם יהיה מחיר נורא

נושאים דו-קיום, דעות, זכויות אדם ב 13.08.17 0:04

ברצועת עזה הולך ומתעצם אסון הומניטארי, ובישראל אדישים למצב שם. מחיר האדישות יהיה מחיר דמים. המצב בעזה הוא כתם שלא במהרה ימחה וחלק לא מבוטל מהאחריות היא עלינו.עלול להיות עוד סיבוב לחימה בעזה. ממשלה אחראית והגונה הייתה מתנהגת אחרת

מאת: ק. טוכולסקי

לא רחוק מהבתים של כולנו, מחיי היום יום שלנו על צרותיהם, מחופשות אוגוסט וסידורי הילדים, הולך ומתעצם אסון הומניטרי. בזמן שאנחנו מוטרדים מהחוץ ומהצורך להעסיק ילדים בחופש במינון נכון של מסכים ופעילות, בין מזגן לאטרקציה, בגבולה הדרום מערבי של ישראל, ברצועת חוף צרה וצפופה של מיליון וחצי בני אדם על כמה עשרות קילומטרים, אין חשמל יותר מארבע שעות ביום, אין ביוב, אין מערכות בריאות ורווחה מתפקדות ויש זיהום ומחסור.

התקשורת שלנו שמסוגלת לצלם מכל זווית אפשרית חברי מרכז ליכוד, שמגנים בחירוף נפש על היד שמאכילה אותם בשלמונים, לא מסוגלת לתפוס את גודל האסון וממשיכה לסקר שטויות כפי שנהוג בכלי התקשורת של בעלי ההון מאז ומעולם. מזל שאנחנו ב"עבודה שחורה" לא שייכים לאף אחד אז אנחנו יכולים להצביע על המציאות, מעבר למסכי הספינים ולהתריע על האסון המתקרב.

מדינת ישראל היא אי של אדישות בג'ונגל. בזמן שכל שכנותינו העניות מאתנו, מי באופן מוחלט, כמו ירדן ומצריים, ומי בעיקר באופן יחסי, כמו לבנון וטורקיה, כורעות תחת נטל משברי הפליטים של קרן אפריקה וסוריה, בישראל ממשיכים להיות אדישים למה שקורה בסביבה ולאיכות הסביבה. בדרום הארץ קצת קשה להיכנס למים בגלל זרימת הביוב של עזה לים התיכון. מתלוננים על הביוב בלי לחשוב שמשבר החשמל, שיצרנו באופן מלאכותי גורם לכך. יש יתושים במועצה אזורית חוף אשקלון כתוצאה מזרימת ביוב גולמי מהרצועה, על זה נשמע.

האדישות שלנו לנוכח האסון תוכל להילמד כדוגמא ב"יד ושם" לאדישות העולם ושתיקתו בתקופה אחרת. לא אכפת לנו ולא מעניין אותנו וזה במקרה הטוב. במקרה הרע, לא חסרים גם הישראלים שמאחלים לתושבי רצועת עזה, הכלואים בגטו הולך ומתפורר, שרק ימשיכו לסבול עד שימותו. את האדישות הזו מנצלים ראשי ממשלת ישראל בשמחה. במקרה שחרב החקירות, או זעם ציבורי על המצב הכלכלי בארץ ההולך ומדרדר, תונף מעליהם, הם תמיד יוכלו להוציא אותנו לעוד מלחמה.

העובדה שמחצית מחברי הקבינט הנוכחי היו חברי קבינט גם בעת המערכה הקודמת בה הובסנו בעזה עדיין יושבים על כסאותיהם ונחשבים כ"מר ביטחון וחבר מרעיו" מחזקת את האפשרות שבמקום לטפל במשבר בעזה, מדינת ישראל הולכת לעוד סיבוב של לחימה בשירות השלטון הפשיסטי שלה.

אז כנראה גם נתעורר מאדישותנו, כשארונות הבנים יתחילו לזרום משדות ומנהרות עזה אל תוככי הארץ וגם אז בטח לא נעשה עם זה כלום. מחיר האדישות שלנו יהיה בראש ובראשונה מחיר דמים, עוד כמה עשרות מטובי בנינו ייקטפו בפולחן הפשיסטי המזוויע של מלחמות מיותרות בדמי חייהם ויוקרבו למולך של מלחמה מיותרת. אחר כך הלומי הקרב והנכים ימצאו עצמם מול חברה אדישה שמתביישת בקרבנות החיים של מלחמה שלא ניצחנו בה ודוחקת אותם אל קרן זווית. חוץ מזה נשלם מיליארדים בעלות המלחמה ובנזקיה. אבל כרגיל ליבנו יהיה גס. רובנו יאלצו למראה מטוסינו היורקים אש וגופרית על הגטו האומלל של עזה ורובנו נדע את הקתרזיס העלוב מכל של המקופח שראה ששכנו  יותר מקופח ממנו. מזה לא יצא כלום.

מה שאנחנו צריכים עכשיו זאת ממשלה אחראית והגונה, ממשלה שתדע להושיט יד לממשלת החמאס בעזה ולהציע לה לפחות לנהל משא ומתן עכשיו, כדי לפתור את המשבר. ממשלה שתדע, עוד בתחילת ההסכם, לספק כמחווה חשמל לרצועה במשך 24 שעות ביממה, ובכך להפגין את רצונה הטוב. אחר כך אפשר יהיה להמשיך, הכרה בממשלת חמאס תמורת שלום. במסגרת ההכרה מכסות לפחות ל-150,000 עובדים מעזה בבניין ובחקלאות. הקמת אי מלאכותי ברצועה, הבנות למניעת הסתה משני הצדדים במערכות החינוך.

אין גבול למה שאפשר להשיג עם עזה אם רק יהיה רצון טוב ולא רצון להצלה עצמית באמצעות מערכה, כמקובל על ממשלות הימין פה. דיאלוג עכשיו וחשמל מיד, זה מה שאנחנו צריכים לדרוש ממשלתנו. כי המצב בעזה הוא כתם שלא במהרה ימחה וחלק לא מבוטל מהאחריות היא עלינו. זה מה שאנחנו צריכים לדרוש ממשלתנו היום, לפני שיהיה מאוחר מדי. לפני שהטילים והפצמ"רים יתחילו לעוף, לפני שהמבשרים יפשטו על העיר, לפני שהאש והפחד ירדו משמים וארונות הבנים יתחילו לזרום בחזרה מחזית מיותרת במלחמה שאי אפשר לנצח.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    לא צריך ממשלה רחומה וטובת לב.
    מספיק ממשלה עם חכמת חיים סבירה ועם עמוד שדרה במצב בינוני.

    ממשלה שלא עסוקה בהישרדות של עצמה, אלא לשם שינוי בהישרדות של כל ה"טוב" שהיא כביכול שופכת עלינו.

    אפילו את המעט הזה -אין לנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.