חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפקת הגז במאגר לוויתן – דברי דיוויד סטובר מנכל נובל אנרג'י הן פנטסיה

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 10.08.17 0:08

דיוויד סטובר, נשיא ומנכ"ל נובל אנרג'י  אמר כי תפוקת הגז בשלב הראשון במאגר לוויתן תימכר כולה עד תחילת ההפקה. דבריו על הכפלת צריכת הגז בישראל בתוך שלש שנים לכ- 22 בי-סי-אם בשנת 2020 הם פנטסיה באספמיה

מאת: אמנון פורטוגלי

הפנטסיה על  לוויתן מאת דיוויד סטובר מנכל נובל אנרג'י

ייצור חשמל מאנרגית השמש לעומת ייצור חשמל מגז

 הפתרון האמיתי והנכון כיום לייצור חשמל, הוא אנרגיה סולארית ובעיקר על גגות ובשילוב בשטחים חקלאיים מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

ב-3 לאוגוסט, ערכה נובל אנרג'י, השותף המפעיל במאגרי הגז תמר ולוויתן, שיחת ועידה בעקבות פרסום הדוחות הכספיים.  בשיחה כזו ההנהלה מציגה ומסבירה את הדוחות, האנליסטים שואלים שאלות, ונציגי ההנהלה משיבים.

ארז צדוק כתב על מחירי הגז המופקעים בישראל, כפי שהם משתקפים בשיחת הועידה.

במאמר זה אדבר על התחזיות הפנטסטיות של  נובל אנרג'י.

דיוויד סטובר, נשיא ומנכ"ל נובל אנרג'י מתאר בפתיחת הדיון את עסקי החברה, (בתרגום חופשי):

'…… [פיתוח] לויתן מתקדם במלוא המהירות קדימה. אנחנו כבר השלמנו כ -15% מהפרויקט ונשארים על המסלול להגיע להפקה הראשונה עד סוף 2019…… הצוות ממשיך לקדם דיונים על חוזים חדשים עם לקוחות בישראל, ירדן ומצרים. אני בטוח כי התפוקה בהיקף  של  1.2 מיליארד רגל מעוקב ליום [כ- 12 בי-סי-אם לשנה] בשלב הראשון של לווייתן תמכר כולה עד התחלת ההפקה'.

"David L. Stover – Noble Energy, Inc.

Leviathan is moving full speed ahead. We are already about 15% complete on the project and remain on track for first production by the end of 2019….. The team continues to progress new contract discussions with customers in Israel, Jordan, and Egypt. I'm confident that the gross 1.2 billion cubic feet per day of Leviathan phase one capacity will be mostly filled by start-up."

בהמשך, כאשר קוראים את כל הדיונים על ישראל בשיחת הועידה, ברור שהנהלת נובל מדברת בעיקר על מכירות גז מלוויתן לישראל, ואולי גם לירדן במסגרת החוזה עם חברת החשמל הירדנית.

נראה שכיום הנהלת נובל מבינה שאין למי לייצא את הגז מישראל בכמויות משמעותיות, במחיר סביר ולאורך זמן. אם כך, ההערכה של סטובר לגבי צריכת הגז בישראל היא הערכה פנטסטית.

צריכת הגז בישראל ב-2016 עמדה על כ-9.6 בי-סי-אם, וצפוייה לעמוד השנה, 2017,  על כ- 10.4 בי-סי-אם.  סטובר מדבר למעשה על הכפלת צריכת הגז בישראל בתוך שלש שנים לכ- 22 בי-סי-אם בשנת 2020 זו פנטסיה באספמיה.

צריכת הגז הטבעי בישראל בשנת  2016לייצור חשמל הסתכמה בכ- 8.04 בי-סי-אם,  כ- 83%  מכלל צריכת הגז הטבעי במשק.  גם אם יצליחו לסגור את כל התחנות הפחמיות בתוך שלש שנים, ולבסס את כל ייצור החשמל על גז, הרי שהצריכה השנתית תגדל בכ- 6  בי-סי-אם. ותגיע לכ- 16 עד 17 בי-סי-אם.

התחזית הרשמית של משרד האנרגיה המבוססת על גידול ממוצע שנתי של 3.07% בביקוש לחשמל, מדברת על ביקוש לגז טבעי בהיקף של 12.1 בי-סי-אם בשנת 2020, ו- 14.7 בי-סי-אם ב-2025. פחות בצורה משמעותית מהתחזיות של סטובר.

מעניין גם להשוות את התחזית החלומית של סטובר לתחזית צריכת הגז של חן הרצוג מ- BDO,  אחד התומכים הגדולים בהגדלת השימוש בגז בישראל.  במסמך "מהפכת האנרגיה – התחזית לשנת   2025" שפרסם BDO,  תחזית הביקוש לגז טבעי עומדת על כ-14.5 בי-סי-אם בשנת 2020- וכ- 15.9 בי-סי-אם בשנת 2021, הרבה יותר מתחזיות משרד האנרגיה והרבה פחות מהתחזית החלומית של נובל אנרג'י.  הרצוג מדבר על הכפלת צריכת הגז בישראל ב-2025, חמש שנים אחרי התאריך שנקב סטובר.

גם סטובר וגם הרצוג מתעלמים ממקור נוסף לייצור חשמל, מאנרגיה סולרית.

חוני קבלו, ראש תחום אנרגיות מתחדשות ברשות החשמל, הגדיר זאת יפה בכנס "סולארי נטו" ב-22 ליולי: "אנחנו ב-2017 ולכן אני לא יודע אם זה יפתיע אתכם שהויכוח הזה [על מקומה של אנרגיה סולרית בשוק] נגמר. הוא נגמר משתי סיבות: הראשונה היא שגם אם מערכות [סולאריות] מסוימות יכולות לקום ב-19 אגורות זה שונה בהרבה ממה שהיה פעם"

כבר היום, חשמל סולארי בישראל זול יותר מחשמל המיוצר בתחנות כח רגילות, ומחירו ימשיך לרדת עוד יותר בשנים הקרובות. במרץ 2017 הודיעה רשות החשמל כי במכרז של רשות החשמל להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים המחיר הזוכה עומד על 19.9 אגורות לקוט”ש, “לראשונה בתולדות משק החשמל בישראל ירד התעריף הסולארי מתחת לעלות ייצור החשמל הקונבנציונלי (בגז טבעי ופחם).”

נתי יפת, בעיתון הכלכלי גלובס נכנס לעומק הקורה: "המכרז…נסגר במחיר של 19.9 אגורות לקוט"ש. זהו מחיר נמוך ב-38% מהתעריף הסולארי הנמוך ביותר שנקבע עד היום בישראל, שעמד על 31.9 אגורות לקוט"ש, וחשוב מכך – המחיר נמוך מהמחיר לקוט"ש המוכר לחברת החשמל, העומד על 27 אגורות לקוט"ש. המחיר נמוך יותר גם מהמחיר של יחידות הייצור היעילות ביותר, השורפות גז, המייצרות חשמל ב-21-23 אגורות לקוט"ש".

באוגוסט 2016 פורסמו תוצאות המכרז הגדול אי פעם בצ'ילה לייצור חשמל. אף אחד מהפרויקטים המבוססים על תחנות כח מודרניות של מחזור משולב המשתמשות בגז לא זכה לחוזים. כתוצאה מכך התוכניות לסדרת מפעלי גז חדשים בצ'ילה, נעצרו.

הניוזלטר החשוב Platt  דיווח על כך בכותרת  'אנרגיות מתחדשת נעלו את הדלת בפני פרויקטים ליצור חשמל מבוססי גז במכרז חשוב בצ'ילה'.

Renewables lock out gas projects in major Chile power tender

נראה שסטובר וחן הרצוג לא לקחו התפתחות זאת בתחזיות שלהם.

אמנון פורטוגלי – מרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.