postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » סגירת מרכז הקליטה במבשרת ציון מפקירה את דייריו יוצאי אתיופיה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סגירת מרכז הקליטה במבשרת ציון מפקירה את דייריו יוצאי אתיופיה

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 10.08.17 0:13

מרכז הקליטה במבשרת ציון ייסגר ב-5 בספטמבר. דייריו יוצאי אתיופיה מופקרים לגורלם ביוזמת משרד הקליטה שאמור היה לטפל בהם ולהעניק להם פתרון מיטבי

מאת: דליה בלומנפלד

הדיון בבג"צ על מרכז הקליטה במבשרת ציון - התנועה לאיכות השלטון נגד רמ"י, קק"ל והסוכנות

היום יתקיים דיון בבג"ץ בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד הסוכנות היהודית, החברה לניהול קופת התגמולים והפנסיה של עובדי הסוכנות, רשות מקרקעי ישראל וקק"ל במטרה למנוע מעובדי הסוכנות לעשות רווח אישי על קרקע שהסוכנות הייתה אמורה לנהל למען העם היהודי

לקריאה נוספת

מנשה (שם בדוי) הוא אזרח צעיר יוצא אתיופיה שהגיע לארץ לבדו. התחתן ומגדל שלושה ילדים. המשפחה מתגוררת במרכז הקליטה במבשרת ציון.

מנשה, כמו גם כל יוצאי-אתיופיה המתגוררים במרכז הקליטה, התבקש להתפנות מהמרכז בלי שנמצא לו ולמשפחתו פתרון דיור מותאם. משרד הקליטה דואג לפנות את המרכז, לאחר שהסוכנות היהודית מכרה את הקרקע עליה בנוי מרכז הקליטה לקרן הפנסיה של ההסתדרות כדי לממן גירעונות. (חוקיות המכירה מתבררת בעתירה לבית המשפט העליון שהגישה התנועה לאיכות השלטון ב-2015). הקרקע הציבורית נמכרה במכרז, שפורסם ב-2014 ויועד ליזמים פרטיים לצורך בנייה במקום.

מנשה ובת זוגו עובדים באזור ירושלים. שלושת ילדיהם משולבים במסגרות מערכת החינוך באזור ירושלים. המשפחה השתלבה במקום ומקיימת את עצמה.

משרד הקליטה, שאינו קשוב לצרכי משפחת מנשה ולצרכי דיירים אחרים במרכז, פועל לפינוי המרכז מדייריו בניגוד לעתירה משפטית, שהגישו הדיירים באמצעות עורך-דין נדב העצני במאי 2017, בבקשה להימנע מכל פעילות במקום עד לבירור העתירה. למרות הבקשה ובניגוד לה, משרד הקליטה פועל לפנות את הדיירים. כך לפי מידע שהתקבל מדיירי המרכז. נציג משרד הקליטה הציע למנשה ולמשפחתו, לעבור למרכז הקליטה בבאר-שבע, או לחלופין לקבל סיוע חודשי בשכר-דירה בסך 1500 ₪.

מנשה מעוניין לפתור את בעיית הדיור שלו ולרכוש דירה באזור ירושלים. אך מאחר שעלה לבדו לישראל, אין הוא זכאי למענק הניתן למשפחות המקל עליהם לרכוש דירה. זאת כיוון שב-2004 שלל משרד הקליטה את הזכות למענק ליוצאי-אתיופיה שעלו לבד.

אם יעבור מנשה עם משפחתו למרכז הקליטה, הוא ואשתו יאבדו את מקום עבודתם ואת מקור פרנסתם. אם יסכים לקבל סיוע חודשי בשכר-דירה ולחפש דירה בשכירות באזור ירושלים, ספק אם יוכל לממן את השכירות בשל מחירי השכירות הגבוהים באזור.

המדינה אינה מסייעת למנשה ולמשפחתו למצוא פתרון דיור אמיתי שיוביל להשתלבותו המליאה בישראל.

סיפורו של מנשה הוא סיפור אחד מתוך כ-450 סיפורי דיירים יוצאי אתיופיה, שעדיין המתגוררים במרכז הקליטה במבשרת ציון ומתבקשים להתפנות למרכז קליטה אחר בפריפריה, או לקבל סיוע חודשי בשכר-דירה. מעבר למרכז קליטה בפריפריה לא יפתור את בעיית הדיור וההשתלבות של הדיירים בחברה. הוא ינציח את קיפוחם.

נראה כי בעיות הקליטה של הדיירים במרכז במבשרת אינן מטרידות את נציגי משרד הקליטה שאמורים היו לטפל בבעיותיהם ולהעניק להם פתרון דיור מותאם ומיטבי. משרד הקליטה עוסק רק בפינויים הקולקטיבי ממרכז הקליטה, תוך הפעלת לחצים.

דיירים במרכז מספרים כי כדי לעודד אותם לעזוב, פעלו נציגי משרד הקליטה בספרייה שבמרכז ופרקו את המזגנים. בכך מנעו מהילדים במרכז להשתמש בשירותי הספרייה. בהמשך הם סגרו את הספרייה. עובדים שהעניקו שירותים במרכז פוטרו או עזבו.  העובד הסוציאלי במרכז עזב את העבודה. בקרוב ייסגרו שירותי קופת חולים במקום. כל הפעולות הללו ננקטות על-ידי משרד הקליטה בניגוד לבקשת הבגצ.

נציגי משרד הקליטה לא הסתפקו בכך. דיירים מספרים כי נציגי משרד הקליטה מנעו רישום ילדים ממרכז הקליטה במסגרות חינוך לשנת הלימודים הקרובה באזור ירושלים. ויותר מכך, הרשו לעצמם לרשום ילדים מהמרכז למסגרות חינוך בפריפריה (באר שבע, למשל), ללא ידיעת ההורים וללא הסכמתם. זאת כדי להפעיל לחץ על ההורים להתפנות ממרכז הקליטה.

הטיפול של נציגי משרד הקליטה בדיירים יוצאי אתיופיה במרכז הקליטה במבשרת אינו רגיש ואינו מותאם לצרכי הדיירים. ראוי היה למשרד ממשלתי לקיים את בקשת הבגצ, להמתין לפסיקה, ולפעול אחריה ביישוב דעת ולהוביל להשתלבותם האמיתית של הדיירים בחברה. לא להשליכם למרכזי קליטה בפריפריה, לדאוג למשכנתאות ולמענקים למי שמעוניין לרכוש דירה, ולבצע את המשימה האמיתית של משרד הקליטה: לדאוג לקליטה מיטבית של יוצאי-אתיופיה בחברה הישראלית.

מרכז הקליטה עתיד להיסגר ב-5 בספטמבר. הדיירים נזרקים לרחוב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.