postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "קדימה מדע" חשפה פרטי ילדים חולים ונתבעה על כך בבית-המשפט

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"קדימה מדע" חשפה פרטי ילדים חולים ונתבעה על כך בבית-המשפט

נושאים חינוך ותרבות, משפט ופלילים, עלו ברשת ב 5.08.17 23:58

הורים לילדים חולים, שפרטיהם נחשפו באתר "קדימה מדע", החברה האחראית על לימודי הילדים בביתם, תבעו אותה על הפרת הפרטיות. התביעה היא ייצוגית. אומדן סכום התביעה 75 מיליון ₪

הורים לילדים חולים הגישו תביעה נגד ״קדימה מדע״

ב-30 ביולי 2017 הגישו הורי ילדים חולים תביעה משפטית נגד חברת "קדימה מדע" בגין הפרת הפרטיות של ילדיהם. התביעה הוגשה באמצעות עורכי-הדין חן בכר וחגי פלטין ובה הם מבקשים מבית המשפט להכיר בה כתביעה ייצוגית.

העילה לתביעה היא חשיפת שמותיהם ופרטיהם של הילדים החולים באתר האינטרנט של "קדימה מדע", הזכיינית האחראית על לימודי הילדים בביתם. הפרטים האישיים של הילדים וגם של מוריהם נחשפו ב-12 במאי 2015. בחשיפת פרטי הילדים החולים מפרה "קדימה מדע" את דרישות המכרז בו מופיע פרק שלם המפרט את דרישות משרד החינוך לאבטחת המידע של הזכיינית. עמ' 25 במכרז  מפרט את חשיבות אבטחת המידע ואת חשיבות השמירה על הפרטיות ובו מצוין כי משרד החינוך דורש רמת אבטחה גבוהה, כפי שמוגדר ב"תקנות הגנת הפרטיות התשנ"ב תוספת שנייה".

ההורים הגישו תלונה על חשיפת פרטי הילדים לרשות למידע וטכנולוגיה במשרד המשפטים ב-12 במאי. הפנייה של ההורים הזועמים למנכ"לית המשרד ולמנהלת האגף לחינוך מיוחד ולאחרים במשרד ב-14 במאי לא זכתה למענה. אבל האתר נחסם והמידע החשוף הוסר מהאינטרנט.

משרד החינוך הוא זה שחתם על הסכם זכיינות עם "קדימה מדע" והוא זה המעביר את כספי משלמי המסים עבור הטיפול בילדים החולים ל"קדימה מדע". הוא אמור לייצג את האינטרסים של הילדים החולים מול הזכיינית ולדרוש ממנה לעמוד בהתחייבויות המכרז ובהסכמים עמה. היה עליו לשלוח תגובה להורים המתייחסת להפרה ולאופן טיפול המשרד בה.

אך משרד החינוך לא הטריח עצמו לפנות להורים הזועמים. יתר על כן, הוא לא נקט שום סנקציה כלפי "קדימה מדע". ההורים חשים מזה זמן רב, שתלונותיהם הרבות כלפי "קדימה מדע" על מחדלי השירות של "קדימה מדע" ועל איכות הטיפול שלה בלימודי הילדים החולים, כמו גם על הפרת הפרטיות, נופלות על אוזן ערלה. ההורים מתרשמים כי משרד החינוך מגן על "קדימה מדע" ושוכח שהוא מחויב לטובתם של הילדים החולים.

משרד החינוך לא פעל נגד "קדימה מדע" בעניין חשיפת פרטי הילדים החולים. הרשות למידע וטכנולוגיה, שקיבלה את תלונת ההורים ב-12 במאי 2015, פרסמה באתרה ב-4 בדצמבר 2016 כי "קדימה מדע" אכן הפרה את חוק הגנת הפרטיות. הזמן שארך מהגשת התלונה עד לפרסום התגובה היה שנה ו-7 חודשים. זמן רב למדי, ניתן לומר.

להלן הכתוב באתר של הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע: "בעקבות אירוע דלף מידע אישי של תלמידים מאתר האינטרנט של החברה ואירוע הפצת מידע אישי הנוגע לצוות המורים בחברה, נבדקה רמת אבטחת המידע במערכות החברה ויישום נוהלי אבטחת המידע בחברה. נמצא כי במועדים השונים לא קיימה החברה את החובה המוטלת עליה לאבטחת מידע הקבועה בסעיף 17 לחוק הגנת הפרטיות התשמ"א-1981."

ב-30 ביולי 2017 הוגשה מטעם הורים לילדים חולים תביעה משפטית ייצוגית כדי למצות את הדין עם "קדימה מדע". בתביעה כתוב כי: "חוק הגנת הפרטיות …..מטיל חובה לשלם פיצויים, ללא הוכחת נזק, לאדם שנפגעה פרטיותו." אומדן סכום התביעה הוא 75000000 ₪ לכלל ההורים שפרטי ילדיהם נחשפו באתר האינטרנט של "קדימה מדע".

פורסם באתר הפייסבוק "מאבק לחינוך שווה זכויות לילדים חולים"

ההודעה שפרסם משרד עורכי-הדין שהגיש את התביעה:

שני אירועים של חשיפת מידע רגיש על תלמידים חולים ומוריהם ברשת הובילו להגשת תביעה ייצוגית על סך 75 מיליון שקל נגד עמותת החינוך "קדימה מדע", שלפי הנטען כשלה באבטחת המידע ואחראית להפרת הפרטיות החמורה.

בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בחודש שעבר (יולי 2017) באמצעות עוה"ד חן בכר וחגי פלטין נגד עמותת "קדימה מדע", המספקת שירותי חינוך מיוחד לתלמידים חולים שאינם יכולים לפקוד את בית הספר, נטען לפגיעה חמורה בפרטיות התלמידים והמורים בכך שהעמותה אפשרה לפרטיהם החסויים לדלוף לרשת ולהיחשף בפני ציבור רחב.

בבקשה, שיזמו הוריה של נערה כבת 15 …….תוארו שני אירועי דלף מידע ממערכת הלמידה המקוונת של העמותה.

האחד, הוא חשיפת פרטי כלל התלמידים באתר המקוון שלה ובמנוע החיפוש "גוגל" כולל שמותיהם המלאים, אזור המגורים שלהם ושמות המורים. השני הוא מייל שהופץ למורים ולתלמידים ובו הפרטים האישיים של המורים המועסקים בעמותה.

במעשים אלה, כך נטען, פגעה העמותה בפרטיותם של התלמידים והמורים והפרה את תנאי המכרז של משרד החינוך, שחייבו אותה לדאוג לאבטחת מידע מקסימלית.

אירוע הדליפה הראשון אירע במרץ 2015 ונחשף באמצעות מורה של הנערה, שהפנתה את תשומת לב הוריה שאתר הקמפוס של העמותה פרוץ לעיני כל ופרטיה הסודיים והחסויים של בתם חשופים לגולשים.

לפי הנטען, על אף פניותיהם של הורי הנערה לעמותה, המידע נותר חשוף במשך כ-5 חודשים ואף ניתן למצוא אותו בקלות במנוע החיפוש "גוגל".

רק לאחר שהורים נוספים התערבו ופנו למשרד החינוך נחסם האתר לכניסה עד לטיפול בפגם באבטחת המידע.

בעקבות האירוע נערך דו"ח חמור מטעם צוות אבטחת המידע במשרד החינוך שהעלה כי העמותה לא הצפינה את ההזדהות מול האתר (SSL) ולא הגנה על המידע באופן שחוסם את הסריקה של גוגל.

האירוע השני התגלה בנובמבר 2015 – במקרה הזה הופץ מייל בתפוצה רחבה לכלל המורים והורי התלמידים החולים, שכלל מידע סודי ורגיש על המורים, כמו מספר הזהות, גילם, כתובתם, מספרי הטלפון שלהם, מצבם התעסוקתי ועוד.

המורים – החתומים על נספח שמירת סודיות – התרעמו על כך ויזמו תלונה בעניין זה לרשות למידע וטכנולוגיה (רמו"ט). ממצאיה של רמו"ט היו חמורים והיא קבעה כי העמותה הפרה את חובתה לאבטחת מידע לפי חוק הגנת הפרטיות.

גם התקשורת עסקה בשני המקרים האמורים. במאי 2015 פרסם ה"ארץ" כתבה על חשיפת המידע האישי של התלמידים ובדצמבר אותה שנה פורסם בנושא תחקיר של גלי צה"ל.

בבקשה נטען כי דליפות המידע האמורות מהוות הפרה של חוק הגנת הפרטיות ומחדל חמור ורשלני מצד העמותה, בפרט כשמדובר בגוף הכפוף לתנאי המכרז של משרד החינוך והפר אותם באופן בוטה. מלבד זאת נטען כי העמותה הפרה את חוק השוויון לאנשים עם מוגבלויות המחמיר עם דרישות הפרטיות לגבי בעלי מוגבלות.

הבקשה הוגשה בשם כל התלמידים והמורים של העמותה שפרטיהם האישיים נחשפו ברשת.

בית המשפט התבקש לחייב את העמותה לשלם לנערה 50 אלף שקל כפיצוי על נזקיה וכלל הנזק לחברי הקבוצה (כ-1,500 איש) הוערך ב-75 מיליון שקל.

תגובתה של העמותה טרם הוגשה לבית המשפט.

כתבה על התביעה שודרה בגלי צה"ל. להלן הכתבה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. מורה בפרויקט :

  פרשת הצוללות של משרד החינוך

  קדימה מדע עברה לכאורה גם על סעיפים אחרים בהסכם ללא תגובת משרד החינוך:
  1. מורה לשעבר פנה למבקר המדינה בתלונה על אי תשלום מלא של שכרו. בעזרת נציגות הורים לילדים חולים ולחץ התקשורת וחברי כנסת – משרד החינוך מרח את העניין כשנה עד שנאלץ לגרום לחברה להחזיר מיליוני שקלים למורים. כמובן שהחברה לא הודתה בגניבה אלא הציגה זאת כהעלאת שכר – אשר המאמין.
  2. החברה לא עומדת במתן השירותים שנקבעו לכל ילד על ידי בית ספרו ככתוב במכרז. בתגובה לתלונות ההורים באמצעות נציגות ההורים לילדים חולים – החברה מציגה נתונים שקריים לכאורה ומשרד החינוך מגבה את הנתונים למרות שהוא יודע שהם שקריים. בדיקה פשוטה של נתוני החברה מול נתוני ההורים והמורים היה חושף את פרשת הצוללות של משרד החינוך.
  3. לצערי גם פנייה לכנסת לא הועילה: בועדת החינוך של מרגי מסתפקים בדיבורים ובנזיפות בחברה. בועדה לשלום הילד של שאשא-ביטון היא הסתפקה במצגת של החברה ולא איפשרה כלל להורים ולמורים להתבטא בעניין באופן מעמיק. בועדת ביקורת המדינה של קארין אלהרר לא מצאו עניין בנושא. בועדת השקיפות של סתיו שפיר כנ"ל

 2. אמא לילד חולה בביתו :

  את משרד החינוך לא מעניין כלום.
  את קדימה מדע מעניין רק להפציץ במשכורות עתק למנהלים וזהו. הצגת מצג השווא שהכל בסדר, כשכולם יודעים שהכל לא בסדר.
  העיקר 46 מיליון שח נשפכים ישירות לכיסים של מנכלים…
  ילדים חולים לא לומדים?? נו אז???

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.