חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יש פתרון לבעיית החופש הגדול: יותר מורים ויותר חופשה לעובדים

נושאים חינוך ותרבות, כלכלת בית ב 2.08.17 23:02

מדי שנה חוזרת על עצמה בעיית הילדים בגנים ובכתות הנמוכות בבתי-הספר, היוצאים לחופשה כשהוריהם ממשיכים לעבוד ואין מי שישגיח עליהם. יש לכך פתרון: יותר מורים, יותר חופשה לכל העובדים, יותר ימים של מסגרות פתוחות לילדים

מאת: ק. טוכולסקי

כבר כמה שבועות שמהכותרות לא יורד נושא החופש הגדול. מעצבי דעת הקהל רוצים לעשות הכול כדי למצוא פתרון ישראלי קלאסי. פתרון ישראל קלאסי כלומר: כולם "נדפקים", אף אחד לא יוצא בלי "להידפק", כולם שואבים סיפוק מזה שכולם נ"דפקו" כמוהם. נער הייתי וגם זקנתי, הפתרונות האלה אף פעם לא היו טובים והם משרתים רק את שלטון ההון בישראל שרוצה שכולנו נהיה עבדים. אני לא יודע מי משלם ל"ידיעות אחרונות" בשביל תמונות של הורים כעוסים, אני לא יודע מי קנה הפעם אג'נדה מ"ישראל ביתנו" בשביל מסקנות וועדת פורר, מה שאני כן יודע זה שאם לא נסחפים אחרי ההתלהמות, אפשר למצוא פתרונות טובים ולא רק לחופש הגדול.

החופשות בישראל של היום לא מתאימות למציאות בישראל היום. הישראלים עובדים יותר מדי, מתוגמלים פחות מדי ומתקשים למצוא פתרונות לילדיהם בזמן החופשות שלא השתנו ביחד עם העובדה שהיום יש בעיקר שני מפרנסים במשק בית ושסבתא וסבא עדיין עובדים (קשה יותר להתקיים, בלתי אפשרי להתקיים ממשכורת אחת ופנסיה פירושה רעב ליותר ויותר אנשים). לכן קיצור החופשות במערכת החינוך נשמע טוב להרבה אנשים.

הנקודה היא שלא צריך לקצר את ימי החופש בעיקר כי תלמידי ישראל לומדים לא פחות מהממוצע של מדינות ה-OECD. מה שבאמת חסר בתוך מערכת החינוך הם שני דברים. הראשון יותר מורים. השני, יותר מסגרות קייטנה/חופשה פעילות בתוך מערכת החינוך.

בשביל זה צריך להוסיף מורים. לא מורי קבלן, לא בנות שירות, לא נותני שירותים של קייטנה/צהרון, אלא עובדים של משרד החינוך, במשרה מלאה, או בחלקיות מתאימה כדי שיוכלו לחלק טוב יותר את העבודה עם המורים הקיימים ולעשות אותה כמו שצריך. תוספת של 20% מורים למערכת החינוך תוכל לאפשר יותר גמישות למערכת החינוך, וכחלק מהגמישות הזו אפשר יהיה להפעיל את בתי- הספר במתכונת קייטנה בעלת תכנים של מדעים/חקלאות/אמנות/ספורט. אז בבית ספר יהיו יותר מורים, והמורים האלה יוכלו לתת במהלך השנה מעט שיעורים ביום יום, ובחופשות לימודים (מה לעשות גם הילדים צריכים לנוח מהלימודים מפעם לפעם) למשל בחנוכה, שבוע לפני פסח, בימי איסרו חג, בתעניות, בחודש יולי, יוכלו מורים להתחלק ולעשות ימים במסגרות הקייטנות האלו ולקחת חופש במהלך השנה או להישאר בחלקיות משרה, או כל פתרון יצירתי אחר שישמור על זכויות העובדים של המורים, זכויות התלמידים של התלמידים, הצרכים של ההורים והיעילות של מסגרת בית הספר.

אחרי שטיפלנו בצד של בית-הספר נתייחס אל הצד של ההורים. לתלמידים מגיע חופש, לא רק קייטנה בבית הספר. כך גם למורים, אבל כך גם להורים. אין שום סיבה שבישראל – אם היא מדינה עשירה ומפותחת כפי שהיא מתיימרת להיות – יהיו כל כך מעט ימי חג. אין שום סיבה שבחול המועד אנשים יעבדו. לא חצי יום ולא שליש יום ולא בכלל. אין גם סיבה שבאוגוסט לא תהיה לנו חופשת קיץ שנתית.

הגיע הזמן שתהיה לנו ממשלה שתבטיח שבחול- המועד לא עובדים. לא רק משרדי הממשלה ומערכת החינוך, אלא כל מקומות העבודה. הגיע הזמן שבמקום 12 ימי חופש, יהיו לכל אזרח ישראלי לפחות 24 ימי חופש בשנה. כשזה יקרה, יהיה מספיק לכולם. להורים העובדים, למורים לתלמידים.

כולנו צריכים יותר חופש ולא פחות. כולנו ראויים למסגרות טובות לילדינו. כולנו ראויים למורים שמקצועם מכבד את עצמו והם חשים סיפוק ותגמול בעבודתם. את זה לא נשיג מקיצור חופשים כמו שרוצים בעלי ההון שרוצים שנמשיך לעבוד כמו כלבים מנוצלים ועוד נגיד תודה. לכולנו מגיע יותר. ואם נדע לא להסתפק בפתרון הישראלי הקלאסי של 40 השנים האחרונות "להידפק לא פחות ולא יותר מאף אחד אחר" אלא נדרוש לעצמנו פתרון מיטבי של יותר מורים, יותר מסגרות, ויותר חופשות, כולנו פשוט נרוויח.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  הצעה ידידותית לטוכולסקי

  תקים עסק, תגייס עובדים ותממן להם מכיסך 24 ימי חופשה בשנה, למה כולנו חייבים לקחת חלק בשיגיונותיך?

  מעבר לכך ש 12 ימי חופשה זהו נתון שגוי, זוהי כמות ימי החופשה לעובד בשנות העסקתו הראשונות לאחר מכן הכמות עולה.
  בנוסף במדינת ישראל יש 9 ימי חג שהם ימי חופש (אם אינם חלים בסופי שבוע) מעבר לכך במקומות רבים יש הסדרים בנוגע לחוה"מ ונהוג לעבוד חצאי ימים תוך ניכוי רבע יום חופש…
  בקיצור לעובד הישראלי לא חסרות חופשות, אם תרצה שמערכת החינוך תפעל כל השנה (למה לא בעצם?) שהמורים יואילו בטובם לעבוד גם ביולי אוגוסט לא צריך לגייס עשרות אלפי מורים שכמובן יהפכו לעובדים עם קביעות הווה אומר מסמרים בלי ראש אשר תגמולם אינו בקורולציה לאיכות עבודתם ולא ניתן להיפרד מהם גם אם יסתובבו עם דם על הידיים…
  מיהו ג'ון גאלט?!

 2. דליה :

  הפתרון הוא יום לימודים ארוך

  אם המדינה הייתה מתוקנת ומקיימת את חוק יום לימוד ארוך, הבעיה הזו הייתה נפתרת. על המדינה להקצות תקציב ליום לימודים ארוך ולהפסיק להקפיא את החוק שחוקקה בעניין. יום לימודים ארוך היה פותר את הבעיה מן השורש.

 3. ק. טוכולסקי :

  יש לנו מדינה, היא תהיה מה שנרצה שהיא תהיה. נרצה שהיא תהיה מדינת רווחה מהעריסה ועד הקבר היא תהיה, נרצה שהדגש יהיה על רמת החיים של האנשים, על הביטחון הסוציאלי שלהם, על הנגישות שלהם לשירותים ועל הדרך שלהם למצות את עצמם, כך יהיה. נרצה להיות כמו ב-40 השנים האחרונות, גם זאת אפשרות.
  זה מה שאני מציע.

 4. החגב עמד יציב :

  הכל בסדר טוכולסקי, רק לציין כי תמונת העולם שאתה שוטח הנה מדומיינת ואין לעובדות בתמונת עולם זו חשיבות או משמעות הרי אתה עוד סבור שמדינת ישראל נמצאת "במיתון עמוק" ללא כל דרך להסביר מהו מיתון או לתקף מחשבה זו במידע אמין שניתן לבקר…
  במובן זה הדעות שאתה מציג הנן לא יותר מדקלום, המשמעות של "מדינת רווחה מהעריסה עד הקבר" הוא חזרה לשלטון הפקידים ההסתדרותי שאפיין את מפא"י וחניקת חירות הפרט עם שלל חוקים, מסים וצרות אחרות.
  עדיף לה למדינת ישראל להקטין נטל ביורוקרטי, לצמצם את המגזר הציבורי ולאפשר בו פיטורי עובדים שאר אינם מתאימים, לרסן את ההשתוללות הפרועה של עסקני האגודה העותומנית לרבות הגבלת "זכות" השביתה שלהם, לאפשר חופש וחירות, ולהפסיק לנסות להנדס אותנו האזרחים- רמת החיים של כולם תעלה, כמו שקרה בכל מקום אשר אימץ את עקרונות החירות והשוק החופשי.

  מיהו ג'ון גאלט?!

 5. ק. טוכולסקי :

  כמו בארצותה ברית היכן שתוחלת החיים יורדת, תמותת התינוקות עולה והעוני גדל? או כמו בבריטניה מוכת הצנע היכן שכמו בארצות הברית מקצצים במסים לטייקונים ותאגידים והעוני הולך ומתרחב?
  אין שוק חופשי, יש שוק שהשליטה הציבורית בו יותר גדולה באמצעות ממשלה או שוק שהשליטה הפרטית של קומץ תאגידים וטייקונים בו גדולה יותר לטובת עצמם.
  הלוואי שמפא"י הייתה בונה פה מדינת רווחה מהעריסה ועד לקבר, כשמפלגת העבודה החלה לעשות זאת בצורה רציניתכבר היה מאוחר מדי להציל את שלטון תנועות הפועלים.
  הכל הוא עניין של שליטה בקפיטל ואיך משתמשים בו, לטובת הכלל או לא. כל מקום ש"השור החופשי" נוסה בו זה ההסתיים באסון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.