postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ועדת העבודה, הרווחה והבריאות – החוקים והתקנות שקידמה בכנס הקיץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות – החוקים והתקנות שקידמה בכנס הקיץ

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 27.07.17 23:06

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות – סיכום כנס הקיץ. הוועדה קידמה 9 חוקים ו-14 תקנות. דנה באי קידום 10 חוקים שלא נכתבו לגביהם תקנות

 סיכום כנס הקיץ בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות: 103 דיונים, 9 חוקים, 14 תקנות. לדברי יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "33% מדיוני הוועדה הוקדשו לפיקוח על עבודת הממשלה" בישיבה שנערכה ב-24 ביולי דנה הוועדה בבעיית אי כתיבת תקנות לגבי 10 חוקים שחוקקה הוועדה.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת היא משיאניות החקיקה והפיקוח על עבודת הממשלה. בכנס הקיץ שיסתיים ביום רביעי 26 ביולי; במהלך הכנס הקצר השלימה הוועדה חקיקה בקריאה שנייה ושלישית של 9 חוקים, ואישרה 14 תקנות.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף: "הוועדה קיימה בכנס זה 103 דיונים. שליש מתוכם (34 במספר) הוקדשו לפיקוח על עבודת הממשלה, ועסקו בדיווחי שרים על פעילות משרדיהם, מעקב אחר אי התקנת עשרות תקנות על ידי משרדי הממשלה ועוד. בכך מילאה הוועדה את חלקה בחובת ועדות הכנסת לייחד לפחות 25% מישיבותיהן לפיקוח על עבודת הממשלה, זאת על פי דרישת יו"ר הכנסת בהתאם לתקנון הכנסת".

בין החוקים והתקנות הבולטים שאת חקיקתן השלימה הוועדה בכנס זה:

 • מהפכת תזונה בריאה בצהרונים כבר משנת הלימודים הקרובה
 • הרחבת הסיוע הניתן לנשים מוכות ששהו במקלט
 • העלאת התגמול לעצמאי שמשרת במילואים ב-25%
 • הטלת קנסות על חברות בנייה המפרות הוראות בטיחות
 • הקמת מועצה לאומית להשקעה וטיפול בגיל הרך בישראל
 • עדכון מדד יוקר שירותי הבריאות והגדלת סל שירותי הבריאות בישראל
 • ביטול היתר להעסקת עובד זר למי שהוא או קרוביו מואשמים בעבירה כלפי עובד
 • הרחבת הזכאות לקבלת קצבה עבור יתומים להרוגי תאונות עבודה
 • איסור על רופא בשירות הציבורי להפנות מטופל למרפאתו הפרטית במשך חצי שנה
 • קבלת תלוש שכר בדואר אלקטרוני במקום בעותק מודפס
 • רוקחים קליניים לא יזדקקו לקורס ול-5 שנות ניסיון כדי לתת מרשמים לחולים

עוד ייזכר כנס הקיץ בזכות הודעות שר הבריאות יעקב ליצמן, אשר בישר לראשונה במסגרת דיוני הוועדה על כוונתו להחמיר את החקיקה נגד עישון במקומות ציבוריים ולהגביל "חטיפת" רופאים ואחיות ממוסד רפואי אחד למשנהו. מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הודיע לראשונה בוועדה על כוונת המשרד לאסור שימוש בשומן טראנס בישראל. "אנחנו מגדלים דור של אוביסים", אמר במהלך דיון הוועדה בנושא. במהלך הכנס בישר יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, על סיכום אליו הגיע עם הנהלת משרד הבריאות, לפיו רופאים מצרפת יוכלו לבצע באופן מיידי סטאז' והתמחות בישראל, למרות השוני בתעודות האקדמיות בין שתי המדינות.

 

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימהב-24 ביולי דיון מיוחד, בעקבות עיכובים משמעותיים של משרדי העבודה והרווחה והכלכלה בהתקנת תקנות ל-10 חוקים שונים בתחומיו, אשר חורגים משמעותית (עד 6 שנים) מפרק הזמן אשר החוק הקצה להגשתם. בין התקנות שטרם הוגשו לאישור הוועדה:

 • הקמת מועצה למקצועות החשמל אשר תקבע תנאים למתן רישיונות בתחום,
 • רכיבי שכר עבודה לעובדי קבלן,
 • בדיקות תקופתיות למעסיק על ידי בודק שכר מוסמך,
 • תכנית שנתית לייצוג הולם לעובדים עם מוגבלות בגופים ציבוריים,
 • הסדרת תשלומים להורי אומנה,
 • הוראות לעניין שמירת תיקו האישי של ילד אומנה,
 • התאמת שירותים לאנשים עם מוגבלות במקומות עבודה ועוד.

תקנות הן חקיקת משנה, המוגשת על ידי משרדי הממשלה לדיון ואישור הוועדה בכנסת, והן כוללות "ירידה לפרטים", לעתים טכניים, אשר מאפשרים בפועל את יישום העקרונות הכלליים שנקבעו בחוק.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "משרדי העבודה והרווחה והכלכלה התעייפו. זו פגיעה קשה בציבור, בתדמית ובאמון שהוא רוחש לממשלה. לא מספיק לרוץ ולחוקק עוד ועוד חוקים, צריך לדעת ליישם אותם. קחו לדוגמה את משפחות האומנה, שצריכות לשלם מכיסן כל שקל עבור הילד שלהן, ואחר כך לרדוף אחרי ההחזרים. זה גיהינום. על משרדי הממשלה לראות את האנשים הנפלאים האלה לנגד עיניהם, ולבקש לשרת אותם". אלאלוף הדגיש: "לא נוותר עוד; החלטתי להאט את קצב אישור החקיקה ולהתמקד בפיקוח על התקנת התקנות. כך נעשה גם במהלך הפגרה הקרובה. מעתה יעדכן אותנו המשרד כל 3 חודשים על התקדמות העבודה". עם זאת, ציין לטובה את אנשי המקצוע במשרדים השונים ש"נטלו אחריות למקרים", כלשונו.

יו"ר התאגדות מהנדסי חשמל בישראל, אמיל קויפמן: "עשרת אלפים מהנדסי חשמל לא מקבלים רישיון בגלל עיכוב תקנות. כשתהיה תקלה, יידעו שטיפול המשרד לא היה כמו שצריך".

עו"ד איתן עמרם מלשכת עורכי הדין: "בחלק מהמקרים מדובר בדיני נפשות. האוכלוסייה החלשה זועקת ויוצאת להפגנות, אבל נתונה לחסדי משרדי הממשלה. המבחן הוא בתוצאה".

בדיון נוסף שהתקיים ב-24 ביולי בוועדה, דרש מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ אילן גילאון (מרצ), ממשרדי הממשלה השונים להגביר את שיתוף הפעולה עם משרד הביטחון, אשר ניסח תקנות שיאפשרו לכוחות הביטחון להגיע בשעת חירום לאנשים עם מוגבלויות שונות ולסייע להם בפינוי, נטילת תרופות, שימוש בערכות מגן ועוד. "הוועדה תתכנס שוב תוך 3 חודשים לצורך קידום התקנות, אשר יתנו מעטפת הגנה לאנשים עם מוגבלות בשעת חירום. לא נחכה לאסון", הדגיש ח"כ גילאון.

הודעות מאת אורי מיכאל, דובר הוועדה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.