חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחר בכנסת: יום הדיור הציבורי

נושאים דיור, תכנון ובניה, מידע על פעילויות ב 16.07.17 22:32

הכנסת יכולה לעשות צדק, ולא צדקה. פתרון בעיית הדיור כרוך בשינוי מדיניות בדיור הציבורי. מתוך הניוזלטר של ארגון "שתיל"

זכאי הדיור הציבורי נמצאים בצבת של מלקחיים שסוגרת עליהם מכל כיוון: מצד אחד, מלאי דיור מצומצם משאיר זכאים רבים מחוץ לדיור הציבורי, מצד שני, קריטריונים אכזריים משאירים נזקקים רבים מחוץ למשחק הזכאות. הקריטריונים הם החלק הפחות מוכר במלקחיים האלה, ולכן חשוב להפנות אליהם את הזרקור. זה מה שיעשו פעילי פורום הדיור הציבורי ביום הדיור הציבורי שייערך בכנסת ביום שלישי.

איך נקבעים הקריטריונים הללו? מה ההשלכות שלהם ביחס להתדרדרות של נזקקי דיור לעוני או במעמדם של עולים או נשים בזכאות לדיור ציבורי? אלו רק חלק מהשאלות שיזכו למענה ביום החשוב הזה, בנוסף לדיון במסקנות ועדת ברביבאי על הפינויים מהדיור הציבורי. הסיוע המשפטי במשרד המשפטים כבר מנוסה במכשולים שיש בדרכם של זכאי הדיור הציבורי לממש את זכותם, מבעיות של שקיפות הקריטריונים,דרך עבודת מנהל הסיוע לדיור במשרד השיכון ועד נוהל הקצאה מפלה של דירות כלפי נשים חד הוריות שמקבלות קצבת מזונות.

התשובות לשאלות הללו והזרקור למחדל הדיור הציבורי צריכים לקבל גם ביטוי מעשי במדיניות, בתקצוב ובתפיסה שמתייחסת לזכות לדיור כאל זכות יסוד, וכאל מנגנון המייצר צדק ולא צדקה. הביטוי הזה יטיב לא רק עם זכאי הדיור הציבורי כחובה מוסרית של החברה לדאוג לקורת גג לאזרחיה, אלא גם עם כלל החברה הישראלית שמתמודדת עם מחירי הדיור הגבוהים, כי פתרון לבעיית הדיור לא יהיה שלם ללא פתרון למחדלי הדיור הציבורי.

לניוזלטר וללו"ז ועדות הכנסת – לחצו כאן

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.