הנרטיב המזרחי – את מי הוא משרת?

בימים אלה מתמודדים על ראשות מפלגת העבודה שני מועמדים ממוצא מזרחי. במקום לנהל דיון על חזונם למפלגה, מועלה לסדר היום עניין מוצאם. הנרטיב המזרחי משרת את הימין. במפלגות ימין שיש בהן פריימריס לא נבחר ולא ייבחר מועמד מזרחי

מאת: ק. טוכולסקי

את מי משרת הנרטיב המזרחי בנוגע למפלגת העבודה

בשנת 2006 ניצח עמיר פרץ בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה. בבחירות לכנסת ה-17 לא הצליח פרץ לשמור על 22 המנדטים שהיו למפלגת העבודה ול"עם אחד" ביחד וסיעת העבודה זכתה ל-19 חברי כנסת בלבד. ניתוח הקולות באותן בחירות מראה שמתוך 19 המנדטים כ-9 מנדטים היו חדשים, מה שאומר ש-12 מנדטים ברחו מ"העבודה" ומ"עם אחד", עשרה נשארו ועוד 9 הצטרפו. הטענה המקובלת היא שבוחרי "העבודה" האשכנזים נטשו את העבודה ועברו ביחד עם פרס ונאמניו רמון ואיציק ל"קדימה". התקשורת משרתת ההון הימרה על "קדימה" כמחסום יעיל של קולות מפני הסכנה האדומה של פרץ.

בשנת 2009, הצליח אהוד ברק להביא את מפלגת העבודה הישראלית לשפל היסטורי, 13 מנדטים. אל מפלגת העבודה אולי חזרו כמה מנדטים שנדדו ל"קדימה", אבל יותר מנדטים נטשו אותה והלכו למפלגת הגמלאים, ל"קדימה", ואפילו בחזרה ל"ליכוד". אהוד ברק איבד פי שניים מנדטים ממה שפרץ איבד, את רובם גם כן במעוזים היסטוריים של מפלגת העבודה. התקשורת העדיפה שוב את מועמד המרכז ימין על פני ברק, שהיה מועמד מרכז מובהק, בבחירה בין שני משרתי-הון, הימרו ב"ידיעות אחרונות" ו"הארץ" על "קדימה".

בשנת 2015, התמודדה שלי יחימוביץ על ראשות מפלגת העבודה, היא הצליחה, אמנם כמו פרץ בזמנו, לעצור את הדימום של המנדטים ואף לחזק מעט את מפלגת העבודה, אולם האישה הסוציאל-דמוקרטית הזו, חברת כנסת ישרה וחרוצה הפסידה לפרזנטור של שלטון ההון הישראלי, שבסיוע התקשורת (כפי שהיה גם ב-2006 עם "קדימה" של אולמרט וב-2009 עם "קדימה" של ליבני) תמכה בו בכל כוחה ושכנעה את המעמד הבינוני לא להצביע ל"עבודה".

בסיבוב הראשון בבחירות 2017 במפלגת העבודה הגיעו למקומות הראשונים שני מועמדים: עמיר פרץ, נציג הפלג הס"ד במפלגת העבודה, איש הפריפריה, לוחם וותיק למען זכויות ה-99% ומולו, אבי גבאי, נער אוצר ומנכ"ל של טייקון בעברו. שניהם ממוצא מרוקאי. כמובן שמיד אחרי היבחרם, במקום לנהל דיון על מה שהם מאמינים בו, יש דיון ער במוצאם.

מפלגת העבודה, בניגוד לנרטיב של הימין והמזרחים המקצועיים, בוחרת שוב יו"ר ממוצא שלא נבחר מעולם ב"ליכוד". זה לא ישנה את הנרטיב כי הנרטיב המזרחי משרת את הימין. ב"ליכוד" לא היה ולא יהיה יו"ר שאינו גבר עשיר ממוצא אשכנזי. ב"בית היהודי" זה קרה פעם אחת עם יצחק לוי, אבל זה לא יחזור, גם להם יש גבר עשיר ממוצא אשכנזי בראש.

אבל את מפלגת העבודה, שמתוך 7 יושבי הראש האחרונים שלה 2 היו מזרחיים וגם הבא יהיה -דנים ברותחין. הנה התחילו כבר לטפטף: "כן המפלגה בחרה, אבל הבוחרים יברחו", אז זהו שאת הבוחרים ב"עבודה", כפי שניתן ללמוד מתוצאות בחירות 2006, 2009 ו-2013, המפלגה הפסידה למפלגות מרכז משרתות-הון בלי קשר למוצאו של העומד בראשה. מפלגת העבודה הפסידה כי לטייקונים ששולטים בתקשורת נוח שיש מפלגה שהיא משרתת-הון מובהקת לחלוטין, בלי איזה אגף סוציאל-דמוקרטי, תגרוף את הקולות הצפים של המעמד הבינוני ,זה שאשכרה חושב שב"הארץ", "מעריב" ו"ידיעות אחרונות" לא מנווטים אותו להצביע בניגוד לאינטרס שלו ולמען האינטרס של האלפיון העליון.

יגידו הספינולוגים מה שיגידו, מה שהבוחר צריך לזכור בסוף היום, שיש רק מפלגה אחת בספקטרום של השמאל מרכז-מרכז-ימין מרכז שהיו"ר שלה נבחר בפריימריז אמתיים, תוך כדי דיון אמיתי בנושאים ובמהות. ב"ליכוד" וב"בית היהודי" הפריימריז ליו"ר היו בדיחה עצובה ששמשה את יושבי הראש ביבי ובנט לצורך גיוס תרומות. ב"כולנו" וב"יש עתיד" יו"ר המפלגה בוחר את הסיעה בעצמו בלי לתת דין וחשבון לאף אחד וגם הוא עצמו לא נבחר בידי אף אחד.

מפלגת העבודה נתנה לחבריה לבחור בבחירות אמיתיות את המועמד שלהם וראו איזה פלא, דווקא במפלגה הזו שהנרטיב משרת השלטון לגביה הוא, שהיא גזעית מעוז ה"שבט הלבן", עלו לסיבוב השני שני מועמדים ממוצא מזרחי. כל אחד מהם מייצג השקפת עולם אחרת, כל אחד מהם מושך לקוטב אחר את המפלגה.

פוליטיקת הזהויות משרתת את הטייקונים ומשרתיהם בפוליטיקה לצורך הפרד ומשול, לצורך ניתוק בין המעמד למפלגת המעמד.

תומכי-הימין, אינטלקטואלים ו/או פעילים חברתיים, או אנשי תרבות, יהיו מוכנים לזמרר שוב על בוחרי ה"עבודה" שיברחו בגלל בחירת מזרחי ליו"ר בשביל קצת חשיפה. החזרה על הקלישאה הזו לא תהפוך אותה לאמת. הנרטיב המזרחי בנוגע למפלגת העבודה שוב הוכח כשקרי. נרטיב זה משרת את ה"ליכוד" ואת ש"ס, את "הבית היהודי" ואת "ישראל ביתנו", את "כולנו" ואת "יש עתיד", המפלגות שמקפחות פעם אחר פעם את ה"מזרחים" בישראל. ומי שלא מבין את זה כעת כשאבי גבאי ועמיר פרץ מתמודדים על ראשות מפלגת העבודה הוא לא תמים אלא אידיוט שימושי של שלטון הימין הניאו-ליברלי בישראל.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

6 Responses to “הנרטיב המזרחי – את מי הוא משרת?”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  אחרי שסיימתי לכתוב חשבתי שגם ב-1996 העבודה הפסידה 10 מנדטים כשבראשה עמד שמעון פרס האשכנזי. ב-1999 ניצחה את הבחירות אבל הפסידה עוד 8 מנדטים עם גנרל אשכנזי בראש. ב-2003, המפולת העבודה מפסיה 7 מנדטים עם גנרל אשכנזי בראש. כלומר המון מפולות אלקטוראליות שאף אחד לא מחפש בהן יסוד גזעני. בקיצור פרץ ב-2006 שאיבד 3 מנדטים היה המפסיד הכי קטן בבשנים האחרונות בעבודה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  למה לא שמעתי אותכם בביקורת רצינית וכינה אודות העוול והפשע שנעשה לתימנים בכל שנות קיומה של המדינה ובמיוחד בתחילה?
  למה מדברים על השואה רוב הזמן ?
  האם הפשע נגד הילדים התימנים אינו דומה לפשע של הנאצים ? האם לא גנבו את הילדים שם ? האם לא אמרו להורים שלוקחים אותם לקייטנות!
  מה הרגישו ההורים באותם רגעים ועד היום?
  האם דם אשכנזיפט שונה מדם תימני תמים?

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  האמת חשבתי להגיב עד האשכנזיפט שהזכיר לי בדיוק על מה המאמר, על חוסר התכלית של הדיון העדתי.

 4. אריה רפפורט הגיב:

  קבוצה מטורללת ממשיכה בלי הרף לפמפם את השקר המטורף ×”×–×”. מנסים בלי הרף לקעקע את אחד ההשגים הגדולים בהיסטוריה האנושית – סיפור מופלא של התחדשות עם לאחר אלפיים שנות גלות ובניה מחדש של מדינה . מעולם בהיסטוריה לא הצליח עם לקלוט תוך כשלוש שנים קליטת מהגרים עולים בשיעור פי שלוש והכל תוך מלחמת קיום שגזלה אחוז שלם מכלל בניו. במהלך התקופה היו השגים והיו מחדלים- אין שום בסיס לטיעון המופרך של שוד ילדים. לתינוק תימני מאפיינים ברורים ואיני רואה את מאות ואלפי משפחות אשכנזיות שמשופעות בילדים תימניים ואם יש כזו הרי כל הפנקסים פתוחים וברורים. כשלא הולך ממציאים עוד סיפורים על נסיונות רפואיים בסגנון מנגלה . אנשים כמו ×–×” שמכנה את בני עמו אשכנזיפטים הם המורסה האיומה שמכרסמת בנפשנו ןתביא לפגיעה באחדותנו. יש להפסיק עם הטמטום ×”×–×”.

 5. החגב עמד יציב הגיב:

  ילדי תימן כפי הנראה לא נחטפו, הם נפטרו בנסיבות מצערות מאוד + בלאגן ביורוקרטי במדינה הטרייה + אוכלוסייה אבלה שלא דוברת את השפה ועוד לא התאקלמה.

  מאוד לא פוליטיקלי קורקט לומר זאת אבל כפי הנראה זו ההיסטוריה.

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  נדרש מחקר מלא
  מהסוג ששלוש וועדות חקירה לא הצליחו לעשות במלואן, על כל המקורות ועם כל המשאבים הנדרשים בכדי לקבוע מה קרה.
  המחקר צריך גם חלק שבו יעסקו בתופעות דומות בעולם ובמסקנות במקרים האלו, וכן בבחינת הפרקטיקה של מכירת ילדים בתימן בידי הקהילות לארגונים בארצות הברית בין השנים 1914-1948.
  אבל צריך לפתוח הכל ארכיונים משל די חולים, חברה קדישא, תיקי אימוץ (תוך שמירה על צנעת הפרט) קברים. פשוט הכל עד שנדע מה באמת היה שם. כך או כך.

Leave a Reply